ATIF-ANDAL ... archive to the future
ATIF-ANDAL ... archive to the future
Men
 
XXX
 
Els flv
 
Msodik flv
 
Harmadik flv
 
Negyedik flv
 
Egyb segtsgek
 
Szavazz!
Lezrt szavazsok
 

Szocilpszicholgia ttelek

Szocilpszicholgia ttelek : A szemlykzi viszony. Ktds s vonzalom.

A szemlykzi viszony. Ktds s vonzalom.

  2007.11.19. 11:14

9. ttel?

9. ttel

A szemlykzi viszony. Ktds s vonzalom.

 

Szemlykzi kapcsolat: a szemlyek endogn (vagyis rajtuk ml, tlk fgg) okok folytn ismtelten rintkeznek egymssal. Msodlagos rtelemben beszlnk szemlykzi kapcsolatrl, ha exogn (rajtunk nem ml, tlnk fggetlen) okok folytn jn ltre ismtelt rintkezs a felek kztt.

 

Mirt keresik az emberek egyms trsasgt?

-         A trsak jelenlte nmagban jutalmaz, megerst jelleg

-         Embertrsainkban inkbb a pozitv, mint a negatv lmnyek forrst ltjuk.

-         Kpesek legynk nmagunk rtkelsre.

-         A trsakkal val egyttmkdsben nagyobb jutalmat s kielglst tudunk szerezni, mint egyedl.

-         A trsasg segt a stressz cskkentsben is.

 

Kznapi magyarz elvek:

Mirt nem vletlenszeren alakulnak a szemlyek kztti viszonyok? Egyes vonzalmak mirt tallnak viszonzsra, msok sorsa mirt lesz visszautasts?

  • Szemlyek kztti hasonlsg: "Hasonl hasonlt szeret", "Guba gubhoz, suba subhoz"
  • Szemlyek ellenttessgnek kiemelse: "Az ellenttek vonzzk egymst"

 

Tudomnyos magyarzatok:

         Szemlykzi kapcsolat megersts termke. Ha valaki azt tapasztalja, hogy szksgleteit egy msik szemly folyamatosan kielgti, trekvseit segti, viselkedst jutalmazza, akkor vrhatan pozitv rzsek fognak kialakulni benne az irnt, aki ezeknek a pozitv hatsoknak a forrsa.

         THIBAUT s KELLEY csereelmlete: Ha valaki folyamatosan hasznot lvez egy kapcsolatban, melynek vgsszege tltesz a kapcsolat fenntartshoz szksges kltsgeken, akkor a kapcsolathoz ragaszkodni fog. Ha egy kapcsolat vesztesges, azaz a felmerl kltsgek meghaladjk a hasznot, akkor negatv viszonyuls alakul ki hozz.

         Komplementarits elve: a klcsnsen elnys kiegszts az ellenttek vonzsaknt rtelmezhet. WINCH vizsglatai szerint a hzastrsi kapcsolatokra jellemz ez a minta.

         A hasonlsg a szemlykzi kapcsolat keletkezsnek indtoka lehet.

         Mlyllektani magyarzat: a kapcsolatkpzs els minti a szocializci hajnaln plnek be a szemlyisgbe, amikor mg nem alakulnak ki a racionlis mrlegels szempontjai, nincs szerepk a hasonlsgi tletek jelentsgre vonatkoz felismerseknek. A kora gyermekkorban elszenvedett frusztrcik, a nemi identits kialakulst vez, tudattalanba merlt komplexusok a felntt let szmos kapcsolatnak indtokai, anlkl, hogy e kapcsolatok rszesei tudatban lennnek valsgos motivciiknak.

         Meghatroz tnyez a tr s az id.

A szemlykzi kapcsolatok integrlt magyarz modellje sszeillst jelent. Felttele hogy a partnerek kpesek legyenek egymsra figyelni, rendelkezzenek olyan vonsokkal, tulajdonsgokkal, amelyek a msik szmra specilisan fontosak. Ezt nevezzk szenzitizcinak (rzkenytsnek). Rendelkeznik kell tovbb olyan technikkkal, amelyek lehetv teszik a szenzitizci kommunikcijt. (Csepeli)

Ktds s vonzalom

A kapcsolat korai szakaszban nem mi dntjk el, hogy kivel tltsk az idnket, nem tudatosan vlasztjuk ki partnereinket. Az ismeretsg legnyilvnvalbb, de szinte teljesen elhanyagolt tnyezi egyszeren a tr s az id: ahhoz, hogy egy lehetsges partnerrel tallkozzunk, meghatrozott idben, meghatrozott helyen kell lennnk. A fizikai kzelsg serkenti a vonzalmat, azonban nem szksgkppen okozza azt. Gyakran elfordul, hogy a knyszer szlte kzelsg pontosan ellenkez hatst vlt ki. A zsfolt brhzakban l emberek gyakran bartsgosabbak egy tvoli lakval, mint kzvetlen szomszdukkal, hogy megelzzk az esetleges behatolsokat szemlyes letkbe. A fizikai kzelsg gyakran eredmnyez vonzalmat, mivel megnveli a rvid rintkezsek valsznsgt. A msik ember futlagos ltvnya is gyakran elegend ok az irnta rzett vonzalom megnvekedshez. Az a legvalsznbb magyarzat, hogy egy szemly ismtelt ltvnya nveli az ismerssget, s valamennyien jobban vonzdunk az ismers szemlyekhez s trgyakhoz, mint az ismeretlenekhez. (Zajonc, 1970)

A ktdst pozitv attitdknt tekintjk a msik fel. Az attitdt hrom alapvet sszetevre lehet felbontani: megismersi sszetevre, vagyis az attitd trggyal kapcsolatos tudsra s hiedelmekre; affektv komponensre, vagyis az attitd trggyal szembeni rzsekre s rzelmekre; s viselkedsi sszetevre, vagyis az attitd trggyal kapcsolatos viselkedsi szndkokra vagy tervekre.

A vonzalom mrse: Bogardus (1925) ltal kifejlesztett trsadalmi tvolsg skla, ami a trsak irnti attitd mrsre szolgl. Moreno (1934) szociometriai mdszere.

 

A vonzalom kt vltozata: szeretet s csodlat.

Szerethetnk valakit szeretetre mlt trsas tulajdonsgai okn, vagy csodlhatjuk s tisztelhetjk az illett, mert kompetens s feladatt jl teljesti. A kt dolog fggetlen egymstl. Szerethetnk valakit anlkl, hogy csodlnnk t.

 

Vonzalom elmletei:

1.      Affilicis sztnelmlet: Az emberek azrt keresik egyms trsasgt, mert egy velk szletett sztn, a ktdsi (affilicis) motvum kszteti ket erre. E nzet szerint a trsakkal val egyttlt nmagban jutalmaz.

 

2.      Tanulselmleti megkzelts  a,   vonzalom elsdleges megersts elmlete: BYRNE s CLORE (1970) megersts-rzelem elmlete szerint :Ez a vonzalom szelektv kialakulst, megszilrdulst a megerstsek sorozataknt rja le. Egy olyan njutalmaz elv rvnyesl, ami azt mondja, hogy azokhoz az emberekhez vonzdunk, akiktl a mltban pozitv megerstst vagy jutalmat kaptunk.

b,  vonzalom msodlagos megersts elmlete: ha van egy jutalmaz helyzet s ez trsul egy semleges szemly jelenltvel, akkor a semleges szemly msodlagos jutalmi rtket nyer. Ennek rvn akkor, amikor megltjuk a semleges szemlyt, elrevettdik a jutalmaz helyzet kpe. (pl.: Kijvk vizsgrl, ami jl sikerlt, s megltom a portst, a kett sszekapcsoldik, s gy mikor legkzelebb jvk vizsgzni s ugyanaz a ports, kivetl a jutalmaz helyzet.)

c,  vonzalom impliklt / felttelezett rtkelse: A felttelezett vonzalom szli a pozitv rtkel vlaszt.

 

3.   Csereelmlet: ez ma is rvnyben van. THIBAUT s KELLEY elmlete. A klnbz interperszonlis kapcsolatokban jutalmak cserje van, kzpontban a jutalmak megszerzse ll. Ha valaki folyamatosan hasznot lvez egy kapcsolatban, melynek vgsszege tltesz a kapcsolat fenntartshoz szksges kltsgeken, akkor a kapcsolathoz ragaszkodni fog. Ha egy kapcsolat vesztesges, azaz a felmerl kltsgek meghaladjk a hasznot, akkor negatv viszonyuls alakul ki hozz.

 

4.  Kognitv elmletek: A kognitv egyenslyelmletek szerint ltalban olyan embereket vlasztunk partnernek, akik segtenek bennnket a vilgrl alkotott kvetkezetes s kiegyenslyozott kpnk fenntartsban. Bartvlasztskor teht azokat rszestjk elnyben, akikrl gy vljk, hogy hasonltanak hozznk, hasonl attitdkkel rendelkeznek s hasonlan viselkednek, mivel ezek az emberek megerstik a vilgrl alkotott nzeteinket. A kognitv egyensly legfbb kpviseli FRITZ HEIDER s  NEWCOMB (1965).

 

A kapcsolat fejldsvel sok dolog megvltozik: a szeretet, az intenzits, a bizalom, a kiszmthatsg, a klcsns fggs…stb. Az emberi kapcsolat jellemzje a bevonds mrtke.

LEVINGER s SNOEK (1972) kapcsolatfejldsi modellje:

 

 

 

Minden kapcsolat kt ember kztti viszony kt elmleti szlssge kztt helyezkedik el, ahol a szlssgeket egyfell a kapcsolat hinya, msfell a partnerek kztti teljes s klcsns azonosuls jelenti.

 

Kapcsolatok az 1. szinten: az egyoldal szrevtel szakasza

Az egyik szemly szreveszi a msikat anlkl, hogy tnyleges interakci folyna. Trsas kapcsolataink dnt tbbsge ebbe a tpusba tartozik: a legtbb embert csak tvolrl "ismerjk". Pl. az autbuszon mellettnk l ember, a jrkel, kedvenc sznsznk. Ezek a kapcsolatok rvidek, felsznesek, s ritkn vezetnek intenzvebb bevondshoz. Ezek a kapcsolatok kpezik az alapot, amelybl valamennyi intenzvebb kapcsolatunk kialakul.

Pl. megyek az utcn, s kiket veszek szre? A hasonl korosztlyakat.

 

2. szint kapcsolatok: a felsznes rintkezs szakasza

Minimlis a szemlyes bevonds, s az emberek fknt szigoran elrt szerepeiknek megfelelen viselkednek. Pl.: eladkkal, portsokkal, jegyrusokkal folytatott rintkezseink. A j megjelens vagy testi vonzer fontos szerepet jtszik az ilyen felsznes kapcsolatokban.

 

3. szint kapcsolatok: a klcsnssg szakasza

Van mr bizonyos mrtk szemlyes bevonds, s bizonyos intimits kialakul a partnerek kzt. Partnernket mr valban egynnek ltjuk, megrtjk s mltnyoljuk egyni, szubjektv vlemnyeit a vilgrl. rzelmi, kognitv s viselkedsi klcsnssg alakul ki: a partnerek tbb-kevsb ugyanazt rzik, ugyanazt gondoljk s ugyanazt cselekszenek. A kapcsolat olyan tnyezk kvetkezmnyeknt fejldik erre a szintre, mint az nfeltrs, az attitdk s rtkek hasonlsga, a szemlyes szksgletek kiegszt jellege s a klcsnsen rtkelt szemlyes jellemvonsok. A szerelmi kapcsolatok a 3. szint kapcsolatok sajtos osztlyt alkotjk.

 

A trsadalmi helyzet s a demogrfiai jellemzk hasonlsga: inkbb akadunk ssze olyan emberekkel s inkbb vesszk szre ket, akik csaldi httere, vallsa, foglalkozsa. Sttusa vagy anyagi helyzete hasonl a miinkhez.

 

Magnyossg

A magny idszakban emberi trsasgra vgyunk, vgydunk a szeretet s az elfogads valamilyen jele utn.

Tpusai:

  • Remnytelensg (az illet tehetetlen, flelemmel teltett s remnytelen)
  • Trelmetlen unalom (az illet valahol mshol akar lenni, unatkozik s knyelmetlenl rzi magt)
  • Depresszi (az illet elszigeteltnek rzi magt, melanklikus s szomor)
  • nbecsmrls (az illet csnynak, bizonytalannak s butnak rzi magt)

Az emberek reakcija a magnyra nagymrtkben fgg attl, hogyan magyarzzk meg magnyossgukat.  Azok az emberek, akik magnyossgukra bels-lland magyarzatot adnak (pl. kls megjelensk, szemlyisgk) a leginkbb lemondak s depresszisak. Azok, akik magnyossgukat sajt erfesztseik hinynak tulajdontjk (bels-alkalmi) kevsb idegesek s jobban bznak a vltozsban. Az alkalmi kls okok (pl. azrt vagyok magnyos, mivel pp most kltztem egy j krnykre) tbb remnnyel kecsegtetnek a vltozsra, mg az lland kls okok (pl. az emberek szndkosan kikzstenek engem) gyakran vezetnek ellensgessghez.

Azok az emberek, akik idejk nagyobb rszben magnyosak, paradox mdon mg akkor is visszahzdhatnak az alkalmi szocilis rintkezsektl, amikor lehetsgk lenne erre.

 

A szerelem

A szerelmi kapcsolatok a legnagyobb hats, legintenzvebb s legemlkezetesebb emberi lmnyek kz tartoznak.

RUBIN (1973) kifejlesztett egy attitdsklt, melyet a szeretettl elklnlt szerelem mrsre sznt. A szerelmet megklnbzteti a szeretettl: a trds, a ktds, az intimits. A szeretetre jellemz: pozitv rtkels s tisztelet, megbecsls a partner irnt, az a feltevs hogy a partner hasonl hozznk.

 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ra
 
XXX
 
Naptr
2024. Janur
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
Ennyien voltunk itt
Induls: 2006-11-29
 
Fontos lehet...
 
Nvnapksznt

 
Ha bejn az oldal
 
Szrakozs
 
Milyen id van ma?
Magyarorszg idjrsa
A rszletekrt klikk a kpre.
 
TAT TUAM ASI
 
Sztr

 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros