A figyelem, mint aktivcis s szelekcis rendszer.
2006.12.05. 10:58
A figyelem, mint aktivcis s szelekcis rendszer.
A vilgbl egyszerre sokkal tbb informci r bennnket, mint amennyit remlhetnk felfogni. A figyelem s a keress ugyanannak az remnek a 2 oldala. Az letben maradshoz szksgesek az ingerek, ha nincs, az rlethez vezethet.
Legfontosabb funkcii:
- az szlels kiemelse
- lesebb ttele
- valamely rszlet fkuszba lltsa
Nem az informci-felvtel korltozott, hanem inkbb az elemek felismershez s a rluk val beszmolshoz szksges id s az az id (1mp), amg az informcik kzvetlenl trolhatk (ikonikus emlkezet).
Figyelem: Az ember ltalban szelektl s ppen ez a szelektv vagy kiemel folyamat. A pszichikum „aktivl s szelektl” mechanizmusa. Csak ber llapotban mkdik. Felttel, hogy a megismer folyamatok mkdjenek, megkzelthet fiziolgiai szempontbl (aktivlt llapot). A figyelmet inger vltja ki.
Mechanizmus:
- valamely rzkszervre hat
- ingerletet vlt ki
- elindul az agy fel
- keresztl megy az agytrzsn s itt kap egy mellkgat
- gyorsabb-ingerlet vezets
- formatio reticularis = hlzatos llomny → tbb terlethez vezet
- aktivlja az agyat
- biztostja, hogy az agy ber legyen
Agyi aktivitsi szintek: → kedvez s kedveztlen llapotok (pl. lmossg-elalvs hatra), nmileg befolysolhat
- extrm bersg → fokozott aktivci
- legidelisabb: relaxlt bersg, bersg → nem tarthat fenn sokig
Szelekci: egy inger kiemelse a tbbi kzl → szrrendszer
- 2 fles ksrlet: ms megy a 2 flbe → a jobb flre figyel az ember, eldntend krdseket tesznek fel a szvegre vonatkozlag
- a szr nem az rzkszervnl van!
- a szelekcit biztostja az inger erssge, az ers inger felttlen elsbbsget kvetel
Bels folyamat-motivci: kvncsisg, rzelmek, rdekldsi kr. Ha egybevg az inger s a motivci, megnylik az optimlis ingerfelfogs.
Ha 2 kzls rkezik az rzkszervhez, egyik sem kap figyelmet. 2 zenet kzl az ersebb jut tovbb knnyebben. A csatorna a jelzsek bizonyos fajtjnak vagy osztlynak kzvettje az agy fel s a szelekcit „szr” folyamatok biztostjk. → a „szr” bizonyos meghatrozott elvek alapjn egyes dolgokat „elvet” s „kivlaszt”, csak adott informcikat enged tovbb pontosabb feldolgozsra. Nha lehet egyszerre 2 klnbz dolgot vgezni akkor, ha az egyik dolog nagyon begyakorolt, automatikus, „tudatos figyelmen kvl” vgezhet tevkenysg (gpels, szmols).
Automatikus: az a kpessgnk, amelyet minimlis erfesztssel figyelnk s anlkl vgznk mentlis mveletekkel, hogy a lpseket tudatosan ellenriznnk.
Szablyozott: az a feldolgozs, amely figyelmet, tudatossgot s erfesztst ignyel
Tjkozdsi reakci („mi az” reflex): minden vratlan, jszer ingerre „felfigyelnk”, fejnket, trzsnket, rzkszerveinket az ingerforrs irnyba fordtjuk.
bersg (vigilancia): a kitart figyelem sajtos formja, amely a szablytalan idkzkben, kis valsznsggel elfordul esemnyekre val fokozott kszenlti llapot. (pl. jjelir feladata)
Az bersg vagy jelfelfogs cskkenst rtelmezhetjk a tjkozdsi reakci cskkensvel. Az egyhang trtnsek ltal keltett idegi vlaszok cskkensvel, az ingerlshez val hozzszokssal s a elvrssal is sszefgg. sszetett idegrendszeri s pszichs trtnsekkel magyarzhatjuk, energiink jelents rszt ktik le, nagy erfesztsbe kerl, hogy ellenlljunk az lmossgnak s, hogy legyzzk a fradsgot. A fejldssel fokozatosan n a feldolgozsi kapacits, a szelektivits, a figyelem fenntartsnak kpessge, javul a koncentrlsi kpessg. A figyelmi sszpontostshoz a lnyegtelen ingerek s megszoksok aktv, szndkos gtlsra van szksg. Gyerekeknl, idseknl, fradt felntteknl a koncentrcis kpessg gyenge. A figyelem koncentrcija a fkuszba llts, ez nem tarhat fent tl hossz ideig (kb. 30 perc), pihens s jra aktivlhat a figyelem.
Az rdeklds felkeltse s fenntartsa:
- irnytott keress (pl. hibajavts)
- nellenrzs s kitarts (erfeszts) gyakorlsa
|