19-20. ttel
2006.12.19. 15:03
19. ttel: Mutassa be a gazdasgszociolgia alapvet krdseit!
Polnyi: „A gazdasgot a trsadalom egszvel kel vizsglni.”
Minden trsadalom letnek egyik legfontosabb terlete a gazdlkods. A trsadalom tagjainak szksgleteinek kielgtst szolgl javak s szolgltatsok ellltsa. A gazdasgszociolgia nem fejlett. A szociolgia kialakulsa eltt kb. 100 vvel nll tudomny jtt ltre, mely a gazdlkodst vizsglta, ez a kzgazdasgtan.
A gazdasgszociolgia a gazdasg egszt vizsglja, klns figyelemmel az els, vagyis hivatalos gazdasgra, s az ezek mellett mkdkre.
Informlis: nem jelenik meg a nemzeti jvedelemszmtsokban, de nveli a trsadalom jltt (pl: hztji mez.gazd.i termkek, kis javtsi munkk, stb.)
Msodik gazdasg: 1980- as vekben vezettk be Mo-n, leglis mellkjvedelem- kiegszts, mely nveli a trsadalom jltt
Szrkegazdasg:
Nem tiltott gazdasgi tevkenysg, de az SZJA-t nem fizetik, gy a nemzeti jvedelembl kimarad.
Feketegazdasg:
Jltet nem nveli, illeglis, bnzs jelleg.
A gazdasg rszzleteivel foglalkoz szociolgik:
- Munka szociolgia
- Agrr szociolgia
- zemi szociolgia
Szervezet:
Konkrt cl megvalstsra hozzk ltre, struktrja van, tagjai tevkenysgt szablyozza. Kialakul a feladatmegoszts, hierarchikus viszony. Formlis.
Informlis:
ratlan szablyok irnytjk.
Intzmny:
Emberi tervek bizonyos terleteire vonatkoz normk s rtkek egyttese.
A trsadalomra jellemz szervezetek hierarchikusak.
Brokrcia:
gyintzs meghatrozott szablyok szerint.
A mai Magyarorszg:
Az 1980-as vekben vgzett kimutatsok azt mutattk ki, hogy a vllalatok a gazd.i mechanizmus reformja utn se nem a kzponti tervezs elvei, se nem a piac logikja szerint mkdtek.
Kornai Jnos „puha kltsgvets” elve: a szocializmusban a vllalatok felhasznlhat pnz mennyisge, kltsgvetse „puha”, a vllalatoknak nincs korlt szabva a kiadsokra, mert minden esetben tudtak ptllagos erforrsokat kialkudni az llamtl. Ezrt a vllalati vezets f clja a kormnyzattal szembeni elnys alkupozci.
Az 1960- as vek vgre olyan nagyvllalatok jttek ltre, amelyek hatalmi pozcijuk kvet-keztben kpesek voltak a gazdasg tbbi terletrl a maguk szmra jvedelmet elszvni.
A magyar gazd.szoc. figyelmt egyre nagyobb mrtkben keltette fel a tg rtelemben vett msodlagos gazdasg, vagyis a szocialista gazdasg mellett mkd s egyre ersd flig- meddig magnjelleg s piaci elvek szerint mkd gazdasg, amely elszr a mez.gazd.-ban alakult ki. A szocialista gazdasg az 1980- as vektl egyenesen sztnzte – az ekkor mr tbb gazatban is mkd- msodlagos gazdasgi gazat ersdst, mert ettl vrtk a vlsg enyhtst. A ’80- as vek msodik felre a nemzeti jvedelem egytdt mr a szocialista szektoron kvl kpzdtt.
A vllalati gazdasgi munkakzssgek kialakulsa szintn a ’80- as vek msodik felre esett, azzal a vals s hts szndkkal, hogy egyrszt segtsk a vllalatok alkalmazkodst a piaci viszonyokhoz, kiegszt jvedelmet biztostson a munkavllalknak. Ez viszont fokozta a munkssgon belli differencildst, mert a j pozciban lv munksok, akik a vllalt mhelyeiben s eszkzeivel plusz munkt vgzett, jobb helyzetbe kerltek.
A privatizcival minden megvltozott. Nem tisztn magntulajdonban lv vllalatok jttek ltre, hanem olyanok, amelyekben llami s magntulajdon egyarnt szerepet jtszott. Az les elklnts nehzkess vlt.
Az j gazdasgi elit, a krm egy 1993- as felmrs szerint azokbl a menedzserekbl kerlt ki, akik a szocialista rendszerben is gazdasgi kzp- s felsvezet volt, s az j rendszerben is megriztk vezet szerepket. Fleg a fiatalabb ffi nemzedk, kzlk is a szakmunksok reztek kedvet a vllalkozsok elindtshoz, de a vllalkoz kedv ellanyhult.
A munkanlklisg. A munkanlklisg definilsa sokflekppen trtnik. Nemzetkzi def. szerint az szmt munkanlklinek, aki az elz hnapban aktv munkakeress mellett sem tudott egyetlen rt sem aktv keres tevkenysggel tlteni. Mo.-n ez enyhbb kritriumokkal azt jelenti, hogy aki az elz hnapban 15 napot, vagy annl kevesebbet tlttt munkval s azt lltotta, hogy aktvan munkt keresett. Az 1992- es vben rte el cscspontjt, majd lass cskkensnek indult. A munkanlkliek arnya a nk, a roma etnikum, az alacsony iskolai vgzettsgek, bizonyos megykben magas, vagy kiugran magasabb az orszgos tlaghoz kpest.
20. ttel: Mutassa be a politikai szociolgia alapvet krdseit!
Az llam Max Weber def. szerint az a politikai intzmny, amely egy pontosan krlhatrolt terleten egyedl alkalmazhat knyszert. A kormnyzat azokbl az egynekbl ll, akiknek joguk van llami hivataluk folytn erszakot alkalmazni.
I, A politika:
A politika a trs. tagjainak s csop.-nak arra irnyul tevkenysge, hogy az llami dntsek meghozatalra feljogost pozciba jussanak, ezeket a pozcikat megtartsk. A trs.-i letben egy elklnlt terlet, ahol a trsadalom mkdst szolgl dntseket hozzk, a dntsek vgrehatst biztostjk, s szksg esetn kiknyszertik. Minden trsa-dalmon bell vannak politikai intzmnyek, amelyeknek keretei kztt a dntseket hozzk s vgrehajtjk. A trsadalom letnek ezzel a terletvel, ezekkel az intzmnyekkel foglalkozik a politikai szociolgia. Politikai szociolgia a politikai letben megnyilvnul trvnyszrsgek, a politika trsadalmi httere, sszefggse a trsadalmi szerkezettel, folyamatokkal, empirikus adatgyjtsek alapjn prblja a politikai let esemnyit magyarzni. Kt rokontudomnya a politikai trtnetrs s a politolgia.
Kzponti fogalma a hatalom: olyan viszony, amelynek keretben a birtokl szemlynek mdja van arra, hogy a hatalmnak alvetett szemlyeket rbrja, hogy a szndkainak megfelelen viselkedjenek, akr egyetrtenek, akr nem. Knyszerrel is vghezviszi szndkt.
Legitim hatalom vagy uralom: ha az alrendeltek elfogadjk, hogy a szndkot szolglni kell, vgre kell hajtani a hatalmat birtokl utastsait
Weber a legitim hatalomnak 3 tpust klnbzteti meg:
tradicionlis: hagyomnyokon alapul (kirlyok uralma)
karizmatikus: az uralkod annyira blcs, btor s igazsgos, hogy jogosan vezeti alattvalit (Ghandi, Napleon, Hitler Sztlin)
tracionlis-leglis: rvnyes jogszablyoknak megfelelen, azokat betartva gyakorolja uralmt (tbbprt rendszer demokratikus trsadalom)
II, A demokrcia; valamint a politikai rendszerek szlssges tpusai
Demokrcirl akkor beszlnk (Popper), ha az llampolgrok erszak nlkl levlthatjk kicserlhetik az uralmon lvket, ha a tbbsg nincs velk megelgedve, ahol meghatrozott idnknt olyan parlamentlis vlasztsokra kerl sor, ahol tbb prt is indulhat, s ahol a vlasztson a legtbb szavazatot kap prt vagy koalci kormnyt alakt. Akkor szilrd a demokrcia, ha mr kt alkalommal kerlt sor vlaszts kvetkeztben kormnyvlasztsra, s az ellenzk kormnyt alakt. A demokrcinak kt fajtjt klnbztetik meg elssorban, a kzvetlen s a kpviseleti demokrcit.
A politikai rendszerek kt szlssges tpusa a demokratizmus s a totalitarizmus.
Totalitriusnak s az llampolgrok magnletbe is beleszl.
Autoritarinus: nevezzk azt a diktatrikus politikai rendszert, amely nem tri a nylt politikai ellenzki tevkenysget, de llampolgrainak magnletbe s gondolkodsba val beavatkozst tbb- kevsb kerli (Kdr rendszer 1963-tl)
III, prt, nyomst kifejt csoport, mozgalom
Prtnak nevezzk az olyan szervezett csoportokat, amelyeknek kifejezett cljuk a politikai hatalomra juts ill. megtarts.
Nyomst kifejt csop.-nak nevezik az olyan szervezett csoportokat, amelyeknek clja a nem politikai jelleg hatalomra juts, hanem a politikai dntsek befolysolsa a sajt rdekeiknek megfelelen.
A mozgalom kevsb szervezett trsuls, amelynek megszletse nem v.mi rszcsoport rdeke, hanem a trs. v.milyen slyosnak tartott problmjnak felismerse s ennek az orvoslsra val trekvs.
Jlti llamnak nevezzk az olyan llamot, amely a jlti juttatsok szles krt biztostja llampolgrai szmra, vagyis messzemenen gondoskodik polgrai jltrl.
(Nemzetkzi tendencik: demokratikus orszgok szmnak nvekedse. Jellemz a rgebb ta demokratikus llamokban az rdeklds a politikai krdsek irnt cskken. Vlasztson val rszvteli arny cskken, hagyomnyos politikai prtok tmogatsa cskken.
Magyarorszgon: a szocialista idszakban a politikai viszonyok vizsglata tilos volt.
Rendszervltozs: 1988-ban megkrdezettek nagy rsze gykeres gazdasgi, politikai s szocilpolitikai vltozsokat ltott szksgesnek.
S.M. Lipset 1960-ban megjelent knyve ta llandan foglalkoztatja a szociolgusokat az a krds, hogy a gazdasgi fejlettsg s a demokratikus politikai rendszer kztt van-e kapcsolat, s ha van milyen szoros. Vrhat-e, hogy a gazdasgi fejlettsg magasabb szintjn demokrciv alakul t a totalitrinus ill. az Autoritrius rendszer. Szksges-e a piacgazdasg mkdshez a demokrcia, ill. szksges-e a demokrcihoz a piacgazdasg. Van-e ltalnos_ tendencia, a demokrcia s a piacgazdasg irnyban.)
|