Szemlysgllektan trgya, nzpontjai
2007.02.21. 13:09
1. Szemlysgllektan trgya, nzpontjai.
Nem egysges elmletnek tekinthet.
Egyedisg- mindenkinek van szemlyisge s az az ltalnossg fel mozdtja.
A szemlyisg sz a kznapi hasznlatban az egyes emberek sajtossgainak kifejezsre szolgl. MIndenkinl egyedi jelleg.-veleszletett sajtossgok, adottsgok.
(egypetj ikrek kln nevelse –vizsglat a krnyezet mit tud talaktani.
Krnyezettel lland klcsn hatsban vagyunk, nem mindegy hova szletik az ember.
-krnyezet inger felttelei-
-n tudat is benne van a szemlyisgben-
n a legfontosabb er a szemlyisgben- n tudat tbb-kevsb tudatos viselkeds.
A szemlyisg a szemlyen belli pszihofizikai rendszerek olyan dinamikus szervezdse, amely a szemlyre jellegzetes viselkeds-, gondolat-,s rzsmintzatokat ltrehozza( .Gordon Allport)
A definci fontos megllaptsai:
1. a szemlyisg nem bizonyos elemek puszta halmaza hanem szervezds-sok fle sajtossg szvevnye
2. a szemlyisg nem egyszeren csak ott van aktv folyamat Aktivits folyamatosan alakul ki. Szemlyisgnek nteremt aktivitsa van.stabil e a szemlyisg vagy vltozkony dinamikus.
3. a szemlyisg ugyan pszicholgiai fogalom, de a fizikai testhez ktdik
4. a szemlyisg olyan oki tnyez amely segt megha-
trozni, hogy a szemly hogyan viszonyul a vilghoz
5. a szemlyisg mintzatokban - ismtldsekben, llandsgokban- mutatkozik meg.
6. a szemlyisg nem csak egyflekppen, hanem sokflekppen-viselkedsben ,gondolatokban, s rzsekben jelenik meg.
Szemlyisg llektan elmlet, nzpont, perspektva.
Az elmlet olyan sszefoglal llts , ltalnos elv , vagy elvek csoportja amely esemnyek vagy jelensgek egy-egy osztlyra vonatkoznak.
Az elmlet els clja, hogy magyarzatot adjon a kiszemelt jelensgre .Az elmleteknek j informcik elrejelzst kell lehetv tennie. Ha az elmletbl valamilyen elre jelzs fakad azt kutatssal – tudomnyos tevkenysggel ellenrizzk.
Az elmletek csoportostsa:
A szemlyisg elmletek tbb csoportot alkotnak. Mindegyik csoport olyan ltalnos szemponttal jellemezhet, amely arra vonatkozik, hogy mikppen lehet az emberi termszetet legjobban megragadni.
Metateria- azoknak a tjkozd- irnyt feltevseknek a rendszere, amelyek keretben az elmletek megszlettek. Ezek a tjkozod feltevsek ltalnosabbak, mint valamely konkrt elmlet feltevsei .A metaterik jellik ki, hogy egyltaln milyen fogalmak jhetnek szba, ha rtelmes elmletet akarunk alkotni.
1. diszpozicionlis nzpont: azon felttelezsen alapul, hogy az emberek viszonylag stabil hajlamokkal (diszpozickkal) rendelkeznek, amelyek a legklnflbb helyzetekben nyilvnulnak meg.
2. biolgiai perspektva: vele szletett vagy rkltt meghatrozottsg.
Az egyik biolgiai megkzelts gy tartja, hogy a szemlyisg genetikai megalapozottsg, vagyis szemlyisg diszpozicik rkldnek. Msik megkzelts, hogy a kzponti idegrendszer s a hormonlis rendszer hogyan befolysolja a szemlyisg alakulst.
3. Pszichoanalitkus megkzelts: arra az elkpzelsre pl, hogy a szemlyisg nem ms mint a benne lv erk egymssal folytatott versengse s kzdelme. A szemlyisgben lv tudatszintek intenzv mozgsban vannak s meghatrozzk az ember szemlyisgt. Ez az elmlet a tbbi kzl is taln a legszkebb. legalbbis abban a z rtelemben, hogy egyetlen elmlet uralja Sigmund Freud pszichoanalitikus elmlete.
4. szocilis tanuls elmlet: krnyezet szerepnek fontossga, azok vagyunk amit megtanultunk, az let nem ms mint tanuls.
5. szocilis kognitiv tanuls elmlet: az ember tanulkonysg mellett racionlis lny is nem csak tanulunk meg is magyarzzuk.
6. Fenomenolgiai elmletLhumanisztikus pszicholgia) elfogads pszicholgija- kell tolrancia elmlet. Mindenki szubjektive tli a vilgot s ez ad eltr elmleteket (pozitiv gondolkods)
|