11. Egyhzak s felnttkpzs
2007.05.31. 14:35
11. Egyhzak s felnttkpzs
A kultrt gy rtelmezzk, mint integrlt dimenzirendszert , amelynek elemeit az ember ltal megteremtett kulturlis objektivciknak fogjuk fel ,amelyek kztt valsul meg az ember ltezsi mdja. A vallsi csoportok polifunkcionlis szervezetek: a szocilis tanuls, a mentlhigins problmk kezelsnek, a trsadalmi identifikcinak a biztonsgi szksgletek megoldsnak, az nmegvalstsnak a sznterei. A valls a trsadalom kulturlis konfigurcija, amely az egyhz intzmnyben szervesl, vallsi kzssg s kapcsolod polifunkcionlis kzssgek fedezhetk fel. A valls felttelezi a transzcendenst, az irnta kialaktott belltdst( hit), a fldn tli ltet. Hittteleken ,normarendszeren, normatv viselkedsen alapszik. A szekta is vallsos szervezet ,egyhzbl kiszakadt kisebb kzssg, kzs vallsi lmnyt keres csoport. Felekezet,amely hosszabb ideje fennll, kisebb hiv- szmmal rendelkez, ms vallsokkal, egyhzakkal egytt l,papi hierarchit is magba foglal struktrt jelent. A kultusz lehet vallsos elemeket hasznl, egyetemes rtk- s normarendszerrel nem rendelkez szervezet is, de nem szksgszer,hogy a kzs hit ksse ssze a kultikus szervezet tagjait. Andorka Rudolf albbi dimenzikat klnti el:
- Hit bizonyos vallsi ttelekben
- Bizonyos ritulk gyakorlsa ( istentisztelet, imdsg)
- Vallsi ismeretek
- Vallsi lmnyek ( Istennel val szemlyes kapcsolat)
- Vallsi erklcsi normk betartsa
K. Marx s F. Engels a vallst a kizskmnyol trsadalom relevns jegynek ,kizskmnyol osztly szvetsgnek tartja.
Kozma Tams a vallsos szksglet eredett kutatva klntett el:
1 A szocilantropolgiai elmletek csoportja a termszeti kihvsokkal, kzssgi lmnyek meglsnek szksgleteivel vezeti le.
2.Szocilogiai magyarzatban a valls trsadalmi- hatalmi viszonyok anyagi vilgtl fggetlen transzcendens tkrzdse.
3.Szerz a filozfiai elmletek csoportjt emberi megismer tevkenysg folyamatval, kudarcaival kapcsolja ssze.
Pszicholgiai megkzelts a flelmet, szemlyisg pszichikumnak tudatalatti s tudatelttes rtegeit tekinti a valls keletkezsnek okaknt.
Vallsi rendszerek
Keresztnysg s az iszlm hitterjeszt vallsok, amelyek a Fldkzi tenger medencjnek krnyezetben fejtettk ki hatsukat.
Grg, rmai, egyiptomi irni vallsok mtosz-elemei is beleszvdnek. Idszmts utn 313- ban Nagy Constantinus a Milni ediktumban biztostotta a keresztny vallsgyakorlat szabadsgt ,323 ig llamvallss tette a keresztnysget , majd 325- ben niceai zsinaton megfogalmaztk a keresztny valls hittteleit. Mohamed arab prfta( i.u .57o vagy 571- 632) 40 vesen rta meg a Kornt ,alaptotta meg az iszlm vallst .Tanai a zsid s keresztny vallsok.
Magyarorszgi egyhzak
Trtnelmi egyhzaknak nevezzk a keresztny egyhzakat( rmai katolikus egyhz, grg katolikus egyhz ,ortodox (keleti) egyhz, protestns egyhzak) . A kisegyhzak szektaknt mkd szervezetek. Van sajt ernyszervezetk is Szabadegyhzak Tancsa. Adventista Egyhz, Baptista Egyhz, Nazarnus Egyhz. Katolikus Eger- Gyngys trsge, Szkelyfld ,Klvinista Kzp- Alfldet s a Fels- Tisza vidket. Evanglikus egyhz Bkscsaba krnyke, Szerb ortodox egyhz tagjai Budapest-Szentendre vrosokban van .Magyarorszgon 4 fegyhzmegye (rseki tartomny) s 13 egyhzmegye vallsi -igazgatsi terleti egysgeit ismerjk ,amelyek sszessgt magyar katolikus egyhzi impriumnak tekintjk, vezetje a Esztergom- Budapesti rsek ,prms rsek.
Haznk katolikus pspksgei:
Debrecen -Nyregyhzi Egyhzmegye Gyri Egyhzmegye
Kaposvri Egyhzmegye Pcsi Egyhzmegye
Szeged- Csandi Egyhzmegye Szkesfehrvri Egyhzmegye
Szombathelyi Egyhzmegye Vci Egyhzmegye
Egri Egyhzmegye Esztergom- Budapest Egyhzmegye
Veszprmi Egyhzmegye Kalocsa- Kecskemti Egyhzmegye
Hajddorogi Egyhzmegye( Grg Katolikus)
Egyhzmegyk terleti egysgekre bomlanak:fesperessgekre, esperessgekre, egyhzmegyei dntseket hajtjk vgre. Az egyhzi szervezet loklis alapegysge a plbnia, amely sajt templommal, az anyaknyvezs jogval rendelkezik.
Szerzetesrendek
1991- ben mr 21 frfirend s 42 ni rend mkdtt Magyarorszgon. 2002- ben a szerzetesrendek szma 71- re emelkedett. Szerzetesrendeket tevkenysgk, trtnetisgk alapjn 4 csoportba soroljuk:
1. Remeterendek( plosok, karmelitk)
2. Monachlis rendek (Benedek -rend ,ciszterciek)
3. Koldulrendek ferencesek domonkosok
4. jabb( tant) rendek (jezsuitk, piaristk)
Sajtos helyzete van a katolikus tbori pspksgnek ,1994- tl szervezdtt jj ,Apostoli Szentszknek tartozik engedelmessggel, mint a Magyar Bencs Kongregci Pannonhalmi Terleti Aptsg. Egyhz hitlett trvnyek szablyozzk,amelyet a ppa elnkletvel lsez zsinat hozhat.
1646. prilis 24- n kialakult a grg katolikus munkcsi egyhzmegye, amelynek kzpontja 1775- ben Ungvrra ,1912- ben Hajddorogra kerlt. Egyhz elismeri a ppasg intzmnyt s a dogmarendszert ,de megrizte a biznci liturgia hagyomnyait.2 fontos egyhzszervezet van: Hajddorogi Grg Katolikus Egyhzmegye, amely nyregyhzi szkhely, s a Miskolci Grg Katolikus Apostoli Exarchtus, amely Mucsony kzsgben lelhet fel.
VIII. Henrik kirlya 1534. november- 3 n hozta ltre az egyhzat, amely llamvalls vlt. Protestns egyhz alapttelei:
1. A Biblia
2. dvssg Isten Kegyelme ltal trtnik
3. Predesztinci elve: Isten kegyelmbl (ltalnos elhvs) aktv elhivatottsgg vlik.
4. A reformci etikja a szabadsg etikja
A protestns egyhzak nem ptenek fel papi rendszert ,egyhzkzsg vlasztott vezetsge irnytja. Protestns egyhz is ltre hoz vallsi kzigazgatsi terleti egysgeket, egyhzmegyket, amelyeket a pspksg irnyt .
Magyarorszgi Reformtus Egyhznak 4 egyhzmegyje van :
Dunntli Egyhzmegye
Dunamellkei Egyhzmegye
Tiszninneni Egyhzmegye
Tiszntli Egyhzmegye
Kisegyhzak szektk kultuszok okaknt tbb magyarzat:
1.Primitiv transzcendencia- igny zavaros misztika, tisztzatlansg ,mveletlensg okozzk a szektk keletkezst.
2. Tudomny s a technika nem oldotta meg a vilgmret trsadalmi problmkat .Hbor, betegsgek, szegnysg, mveletlensg bncselekmnyek nem szntek meg.
3. Nagy egyhzak elvesztettk hitelket elszemlytelenedtek.
4. Genercis s kulturlis konfliktusok
5. Elidegeneds a trsadalom rendszeritl
6. Psychoboom
7A globalizci, tr s id relativizmusa
Szektk, kisegyhzak fontosabb kategrii:
1. Egyhzakbl kiszakadt mozgalmak
2. zsiai vallsi tradcikbl keletkezett szervezetek
3.Human potencial alapjn ll mozgalmak
4. Rgi tantsok megjtst vllal szervezetek
5. A fenti rendszerbe besorolhatatlanok
Keresztny egyhzakbl kivlt, keresztny tanokat kisebb mrtkben msknt rtelmez, szektacsoport kln kategrit kpez.
Vannak olyan szektk, amelyek konfrontlnak a trsadalommal, bezrkznak szervezeti keretkbe destruktv szektknak nevezzk. (lvallsok, stnizmus)
Egyhz s llam
Az llam 1948- ban elvlt az egyhztl, 1989. jnius 26- n megsznt az llami Egyhzgyi Hivatal.
Az llam a Nemzeti Kulturlis rksg Minisztriumnak keretben hozta ltre az egyhzakkal egyttmkd, azok munkjt segt Egyhzi Kapcsolatok Helyettes llamtitkrsgt. Hrom Fosztlya (Egyhzi Kapcsolatok Fosztlya, Tulajdonrendezsi Fosztlya, Tjkoztatsi s Koordincis Fosztly)
|