Bertrand Russel
2007.05.11. 07:52
Bertrand Russel (1872-1970):
Bertrand Russell (Ravenscroft (Monmouthshire), Wales, 1872. mjus 18. – Penrhyndeudraeth, Wales, 1970. februr 2.), angol matematikus, logikus, filozfus s szociolgus, Kingston III. earlje, Nobel-djas kzleti szemlyisg.
Csaknem egy vszzados lettja tkrzi a kor fordulatait s eszmeramlatait. Mondhatjuk, hogy egytt lt a XX. szzaddal. Angol fnemesi csald sarja volt. Nagyapja ktszer volt Anglia kormnyfje, apja liberlis clokrt lpett fel. Szlei kt ves korban diftriban meghaltak. Nagyszlei arisztokrata szoks szerint nem nyilvnos iskolba jrattk, hanem hzitantkkal neveltettk. 11 vesen ktelkedni kezdett a vallsban, neveltetsn szkeptikus s ateista gondolkodsa tllpett. Eukleidsz vilgba btyja vezette be, matematikai rdekldse egyre ersdtt, filozfiai munkssgt is ekkori lmnyei hatroztk meg. 1890-ben a cambridge-i Trinity College hallgatja lett, ahol matematikt s filozfit tanult. Tanra a ksbbi szerztrs, Whitehead volt. Filozfibl szerzett diplomt 1894-ben, majd a prizsi angol nagykvetsgen lett attas, m a diplomciai plya nem vonzotta.
Megnslt s amerikai felesgvel az USA-ba, majd Nmetorszgba ment. Kt vig nem-eukleidszi geometrit tantott Amerikban, majd Nmetorszgban kzgazdasgtant hallgatott, „Tanulmny a geometria alapjairl” cm mve nyomn Cambridge-ben elad lett. Megismerkedett a marxizmussal is, hazatrse utn belpett a Munksprtba, m mr 1896-os, nmet szocildemokrcirl rt knyvben brlta a marxizmust. 1898-ban az idealizmus ellen fordult, s lete vgig empirista s pozitivista maradt.
1908-ban akadmiai tag, 1910-ben pedig cambridge-i professzor lett. Az els vilghbor alatt a katonai szolglatot megtagadk mell llt, pacifizmusa miatt 1916-ban elbocstottk llsbl, 1918-ban pedig fl vre bebrtnztk, „Bevezets a matematikai filozfiba” cm mvt ott rta. 1920-ban msodszor megnslt, a Szovjetuniba s Knba utazott, Lenint is felkereste. Knyve, „A bolsevizmus elmlete s gyakorlata” brlta a totalitarizmust s megjsolta a ksbbi sztlinizmus sok vonst. A bolsevik rendszerrel szembeni kritikussga mellett baloldali vonzdst azonban megrizte.
1910 s 1913 kztt Whiteheaddel megrtk monumentlis mvket, A matematika alapjai-t. Ebben megksreltk az egsz matematika felptst a logikai alapelvekre helyezni.
A kt vilghbor kztt sokat utazott s dolgozott. 1927-ben ksrleti iskolt alaptott Petersfieldnl, ezt ksbb elvlt felesge vezette. Pacifistaknt tmogatta az 1938-as mncheni dntst, a hbor kitrse utn Hitler legyzst mindennl fontosabbnak tartotta. 1936-ban harmadszor is hzassgot kttt. 1938–39-ben az Egyeslt llamokban tantott, professzori kinevezst a brsg azzal trlte, hogy szexulis szabadossgot hirdet. Ezutn a Barnes-alaptvnynl tantott 1943-ig, majd jra Cambridge-ben lett tanr.
Az 1945-ben megjelent knyve, A „nyugati filozfia trtnete” s fellpsei a BBC msoraiban igen npszerv tettk, ismertsgt csak fokozta 1949-ben kapott rdemrendje s 1950-es irodalmi Nobel-dja. Ekkor fordult rdekldse a nemzetkzi politika fel. Bekapcsoldott a bkemozgalomba. 1952-ben negyedszer is megnslt. Eltlte az 1954-es Bikini-szigeteki hidrognbomba-robbantst, Albert Einsteinnel s ms Nobel-djasokkal kzztett nyilatkozata a Kelet s Nyugat tudsait kzs tancskozsra hvta. Ebbl lett a Pugwash-mozgalom, melynek elnkv 1957-ben megvlasztottk. 1958-ban llt az atomleszerelst kvetelk lre, 1960-ban ltrehozta a Szzak bizottsgt, polgri engedetlensgre buzdtott, majd 1961-ben 89 vesen tmeges lsztrjkot szervezett az atomleszerelsrt. Ezrt kt havi brtnre tltk, de betegsge miatt csak ht napot lt le. Utols veiben az Egyeslt llamok vietnami hbors politikjt brlta, Jean Paul Sartre-ral s msokkal sszehvta a Hbors Bnk Nemzetkzi Brsgt a vietnami atrocitsok gyben. A hatvanas vek vgn adta ki hrom ktetben nagysiker nletrajzt.
Tbb mint 40 knyvet s szmtalan cikket rt. Tmakrk a matematiktl s fiziktl, a filozfin s logikn keresztl az etikig, a szociolgiig, a trtnelemig, a teolgiig s a politolgiig terjed.
Az ismeretelmletben f clja volt, hogy megllaptsa: mirl, mekkora biztonsggal mondhatjuk, hogy tudjuk. A tudsba vetett korltlan hit mrsklst, a kifejezs egyszerstst „A jelens s az igazsg vizsglata” (1940), s „Az emberi tuds terlete s hatrai” (1948) cm mveiben ksrelte meg. Msodik cljt, a matematika visszavezetst logikai alapelvekre, a kt tan sszektst A matematika alapjai cm 1903-as knyve dolgozta fel.
Russell fedezte fel a halmazelmlet egyik ellentmondst, (Russell-paradoxon) s kikszblsre tbb vltozatban is kidolgozott egy n. tpuselmletet, amelyek a Principia Mathematica klnbz kiadsaiban eltren szerepelnek. Vgl a tpuselmletnek sikerlt egy tarthat vltozatt kidolgozni, amely azonban a matematikusok tbbsge szerint nem volt elg knnyen kezelhet, s tl szigor is volt. A problmra e helyett teht a Zermelo-Fraenkel fle halmazelmletet fogadtjk el. A Principia ennek ellenre egy olyan programot valstott meg, amelynek sok elgondolsa a mai matematikatantsban mg mindig szerepel.
A harmadik f cl a nyelv elemeire, egyszer kijelentsekre bontsa, amit „A tudat elemzse” (1921) s „Az anyag elemzse” (1927) cm munkiban vgzett el. Az elbbi az anyagot s az elmt azonos elemekbl plt klnbz rendszerekknt mutatja be.
Analitikus filozfija a 20. szzad egszben rvnyeslt, atomizmusra tantvnya, Ludwig Wittgenstein munkssga is visszahatott. Russell a 20-as vekben fizikai, erklcsi s nevelsi tmkrl rt npszerst munkkat. Szellemes mvei erklcsi, politikai, eszmei radikalizmust s baloldalisgt tkrzik.
|