7. A felnttkpzs rendszernek s funkciinak vltozsai
2007.05.31. 14:33
7. A felnttkpzs rendszernek s funkciinak vltozsai
7. A felnttkpzs rendszernek s funkciinak vltozsai
Van , aki szerint a felnttkpzs a XIX. Szzad els vtizedeiben lt hatrozottabb krvonalakat a trsadalmi fejlds dinamikjnak megvltozsval termelkenysg, a lakossgi szm nvekedsvel, j szksgletek rtkrendek, normk szletsvel hozzk sszefggsbe. Msok az emberisg trtnetnek koraira is vonatkoztatjk, felnttkpzs gykereit a homo sapiens megjelensig eredeztetik .
A httrben hrom fogalom definilatlan vagy alig definilhat tartalmi ellentmondsai hzdnak meg. Durk Mtys a felnttnevels fogalmba illeszti rszelemknt a felnttkpzst, amelyhez kpest is szkebb fogalom a felnttoktats, felnttnevelshez kpest szlesebb fogalom a nevels. Koltai Dnes a felnttkpzst s felnttnevelst tgabban rtelmezi, mint az oktatsi rendszerek problmit. Csoma Gyula sszekti a felnttoktats- kpzs fogalmakat, felnttnevelsi rendszerbe illeszti. Egyet rtnk Zrinszky Lszlval abban, hogy a felnttkpzs, a felnttoktats, a felnttnevels fogalomhasznlatban a rsz egsz viszonyok kialaktsban koncepcionlis s hangslybeli klnbsgek vannak. A felnttkpzs iskolai s iskoln tli formlis s nonformlis, tudst s kompretencit tad rendszer, amelyben kzssgi krnyezetben, felnttek ntevkenysgre alapozott, clirnyos ismeretbvtsi kpessgfejleszt kpzs folyik
A magyar felnttkpzs gykerei a reformci magyarorszgi trhdtsig nylnak vissza. Magyarorszg nhny dunntli rszben, a Felvidken s az alfldi mezvrosokban, Partiumban s Erdly vrosaiban honosodott meg, vlt dominnss a reformci eszmje.A felvilgosods kori felnttkpzsben j trendek valsultak meg, a magyar kultra gye, nemzeti fggetlensg s polgri trsadalmi talakuls sszefgg elemei egy folyamatba rendezdtek. A szabadsgharc buksa utn lassan trt maghoz a magyar trsadalom. A rmai katolikus egyhz dominns szerepet kapott kulturlis letben, 1855 -s konkordtum szerint szervezeteket ,kiadkat ,folyiratokat mkdtethetett, s az oktatsgy kontrollja is az egyhzhoz kerlt. Nemzeti Sznhz 1861- ben a Budai Npsznhz is megnylt, Debrecenben lland sznhz jtt ltre .1857- tl jjszervezdtt a Magyar Gazdasgi Egyslet, Mik Imre vezetsvel az Erdlyi Mzeum Egylet is megszletett.
1867. a felnttkpzs tern is vltozsokat hozott: kulturlis fejlds, benne felnttkpzs kiszlesedshez vezettek .Trr- Etvs- Irnyi felnttkpzsi koncepci analfabetizmus felszmolsra szervezett mozgalom .Szabadoktats korszakra 1890-1919 Budapest Ipari s eurpai kulturlis fvros lett, npmvels s felnttkpzs mozgalomknt mkdtt .
Az albbi felnttkpz rendszerek ebben az idben:
1 Az llam intzmnyes iskoln tli felnttkpzsei
2. Trsadalmi mozgalomknt
a .,Nemzetisgi mozgalmak
b.,Munksszervezetek
c.,Parasztmozgalmak szervezetei
d.,Egyhzi felnttkpzsi szervezetek
-1882- ben Felvidki Magyar Kzmveldsi Egyletet, Erdlyi Magyar Kzmveldsi Egyletet 1885- ben , Dl- magyarorszgi Magyar Kzmveldsi Egyletet 1904- ben hoztak ltre.
-Baross Gbor nevhez ktjk a Vasrnapi Munkskpz Orszgos Bizottsg fellltst( 1891)
-A rmai katolikus egyhz 1892- ben megszervezte a Budapesti Orszgos Kzponti Katolikus Krt
-A parasztmozgalmak ellenslyozsra Darnyi Ignc fldmvelsgyi miniszter 1895- ben Varmegyei Gazdasgi Egyeslet megyei intzmnyeit ptette ki.
A korszakban kt nagy kongresszus foglalta ssze a felnttkpzs tapasztalatait Magyarorszgi Nptantk II. Egyetemes Gylse 1896- ban , s a Szabad Tants Orszgos Kongresszusa Pcsett ,1907. oktber 2-6 kztt. A kor politikai harcnak kzppontjban latlnos vlasztjog megszerzse llt. A kt vilghbor kztti peridusban llam jobboldali kormnyzata felhasznlta a Tancskztrsasg tanulsgait, mdszertani pldt adott a Horthy- korszak mveldspolitikai irnytinak.
Felismerte a kormnyzat a politikai nevels- kpzs irnytsnak elnyeit. tszervezte az iskoln kvli npmvelst. Iskolnkvli Npmvels Kzpontot ptett ki, amelynek vrmegyei s vrosi alkzpontjai voltak. A munksmozgalomban kiplt a felnttkpzs. Civil trsadalom formjban folyt npmvels- felnttkpzs :egyesletek, trsas krk, kaszink, szvetsgek, npfiskolk .A felnttkpzsben az egyhz rmai katolikus egyhz evanglikus s reformtus egyhzak is szerepet vllaltak. A szabadmvelds rvid hrom vben a felnttkpzs albbi vltozataitval tallkozhatunk :
- Npi kollgiumi rendszerek
- Npfiskolk
- Szabadmveldsi tanfolyamok, kurzusok
- Szabadiskola
- Egyhzi vallsos kzssgek
- Polgri egyeslsek, krk
- Dolgozk iskoli
- rettsgire s egyetemi- fiskolai felvtelire elkszt tanfolyamok(szakrettsgis tanfolyam )
- Szakmai tkpzsek, tovbbkpzsek
- Politikai kpzsek
A msodik vilghbor utn a felnttkpzsi rendszerek funkcii szksgleteket fejeztek ki:
- Iskolaptl funkci
- Trsadalmi mobilitst segt funkci
- Gazdasgi- termelst segt kpz funkci
- llampolgri nevelsi- kpzsi funkci
- nigazgatsi kpessgeket fejleszt kpz
- Politikai- ideolgiai kpz funkci
- Vezetkpz funkci
- j rtelmisget kikpz funkci
- Az rtelmisg szakmai- ideolgiai tkpzst vllal intzmnyek funkcija
A felnttkpzs rendszerei talakulban voltak, amikor a fordulat vt kveten plurlis, prtok ideolgiit kvet sokszn struktra lassan elszrklt. A kpzsek egy jelents rszt megszntettk. Durk Mtys vizsglta a funkcik rendszert is. Felfedzte az egyn s kzssg msknt rtkelheti ugyanazt a felnttkpzsi folyamatot, szocializcis individualizcis funkcikat elvlasztotta egymstl.
Szocializcis funkcik:
- Iskolaptl funkci
- Politikai nevel funkci
- Gazdasgi termelsi hatkonysgot , a szakmai kultrt terjeszt funkci
- Trsadalmi mobilitst elsegt kpz funkci
- Kulturlis funkci:
- Asszimilcis alfunkci
- Integrcis alfunkci
- Permanens szemlyisgfejleszt alfunkci
Individualizcis funkcik:
- A krnyezet s szervezet egyenslyt biztost adaptcis s nevelsi funkci
- A szemlyisg bels harmnijt biztost
- Kompenzcis alfunkci
- Pihentet alfunkci
- Pszichohiginiai alfunkci
- A szemlyisg sajtos tulajdonsgait , kpessgeit kibontakoztat kpz funkci
2001. vben elfogadott, felnttkpzsrl szl CI. trvny s a 2003. vi CVI. trvny a felnttkpzsrl szl 2001. vi CI .trvny mdostsrl paragrafusaiban foglaltakkal, amelyek szablyozzk a
- Kzoktatsi intzmnyek felnttkpzsi programjait
- Szakkpz intzmnyek felntt koraknak szervezett kpzsi rendszereit
- Felsoktatsi intzmnyek felnttkpzst
- a nonprofit szektor klnfle szervezeti forminak iskoln tli kpzseit
- a jogi szemlyisggel rendelkez s jogi szemlyisg nlkli gazdasgi trsasgok, egyni vllalkozsok iskoln tli felnttkpzst.
2003-ban az irnyts a foglalkoztatspolitikai s munkagyi miniszter hatskrbe kerlt t. A minisztrium munkjt kt fontos orszgos szervezet segti. Az Orszgos Felnttkpzsi Tancs 21 tagja kt vre kap megbzatst. Nemzeti Felnttkpzsi Intzet a msik. Az intzetben mkdik a Felnttkpzsi Akkreditl Testlet, amely 12 tag.
2001. november3-9. kztt tartottk meg a Nmet Npfiskolai Szvetsg XI. Nmet Npfiskolai Konferencijt Hamburgban, amely a jv felnttkpzsnek fbb irnyait jellte meg. A felnttkpzs feladatairl kialaktott koncepcit Doris Edenhal,a DVV elnke s Edelgard Buhlman, a szvetsgi Kpzsi s Kutatsi Minisztrium vezetje ismertette:
1. A felnttkpzsi szervezetek tanul szervezetek, amelyek mint rendszerek folytonosan alkalmazkodnak a krnyezeti kihvsokhoz.
2. A felnttkpzs terleti hlzat, annak egymsba gyazd rendszerek rszegsz viszonya szerint megfogalmazd struktrja.
3. A tanul szervezetek loklis s regionlis hlzata nem trsadalmak fltt tallhat, hanem a trsadalmat tri keretbe foglal territriumban, s a tanul rgiban sajtos feladatokat oldanak meg.
4. A kognitv tanuls rzkekkel tanuls sszektse, szndkolt tudsszerzs a formlis, a nonformlis s informlis tudskzvettk rvn jellemzi a jv felnttoktatst.
A felnttkpzs intzmnyeinek a minsgi tudst kell nyjtani. Felnttkpzsi feladat, hogy a kihvsokra adand feleletekre mindenkinek egyenl eslye legyen.
|