4-5. ttel
2006.12.19. 14:57
4. ttel A kt vilghbor kztti szociolgusok
A fasizmus megjelensvel megsznt a szociolgia Eurpban. (kivndorolnak USA-ba, Kanadba ms meglhets miatt, gy erteljes fejldsbe kezdtek ezek az orszgok)
1, Palnyi Kroly
Kanadban tantott. A gazdasgantropolgia megalaptja, de foglalkozott gazdasgtrt-nettel. Alapttele szerint a gazdasg a trsadalomba begyazottan mkdik, nem lehet a trs.-tl fggetlenl vizsglni. Egy trsadalomban nem csak a piaci csere mechanizmusval kpes gazdlkodni.
Alternatv gazdlkodsi mechanizmus:
reciprocits (klcsns ajndkozson alapul gazdlkods)
rediszfribci (az llam a bevteleit meghatrozott szempontok szerint jra elosztja)
Legfontosabb mveiben brlta, vizsglta:
az archaikus trsadalom s a gazdasgi szemllet
kereskedelem, piacok s pnz az kori Grgorszgban
a nagy talakuls
2, Mannheim Kroly:
Angliba emigrlt. A mvvel a tudsszociolgia alaptja lett. Szerinte az ideolgik az uralkod csoportok rdekeit szolgljk s a fennll rendet erst funkcijuk van. Az utpik az elnyomott csoportokat s azok cljait fogalmazzk meg, valamint a trsadalom megvltoztatst segtik el. A szabadon lebeg rtelmisg alatt rti azt, aki nem tartozik egyik osztlyba sem, mai rtelmben fggetlen rtelmisg. Szerinte k ltjk a legobjektvebben a trsadalmi folyamatokat.
3, Florian Znanieczki
Lengyel szociolgus. A parasztok kivndorlst vizsglja USA-ban. Mvben azt vizsglta, hogy az Amerikba emigrlt lengyel parasztok mirt nem tudtak beilleszkedni. Ezen mvt nletrajzok feldolgozsval ksztette, amely alapjn leszrte az emigrnsok vgyait. A lengyel paraszt Eurpban s Amerikban cm mve 5 ktetes, melyben szerztrsa Thomas. Vgyak (az egyn s trsadalom kztt lv kzvett struktrkat):
csald
szomszdsg
vallsi szervezet
oktatsi intzmnyek
elismertsg
j tapasztalatok
krlmnyek alaktsa
biztonsg
A parasztok nem tudtak beilleszkedni, mert:
paraszti osztly Lengyelorszg liberlis rtkek (USA)
kandikus osztly farkastrvnyek nem voltak hozzszokva
A lengyel parasztsg nagy rsze katolikus volt, nem liberlis. Amerikban hinyzott nekik a fenti strukturlis szervezet, ezltal sokuk deviancit produklt. (alkoholizmus, ngyilkossg, stb.) Ezen csaldoknl a 2.-3. genercinak sikerlt a beilleszkedse az Amerikai trsadalomba.
4, E. W. Burgess
Az empirikus szociolgia kiindulpontja a chicagi egyetem. rdekldsnek kzppontjban az a krds llt, hogy a nagyvrosban a kl. tevkenysgek, a klnbz trs.-i osztlyok, tovbb az slakosok s a bevndorlk hol helyezkednek el, mely vrosrszekben sszponto-sulnak a trs.-i problmk. Burgess s trsa n. vroskolgiai iskolkat alaptott a jelensgek vizsglatra.
5, H. Mead
Szimbolikus interakcionizmus irnyzata. Azt mondja, hogy a szociolginak az emberek kztti kapcsolatokat kell vizsglnia. Az egyn a szocializcija sorn interakcihoz lp. Az jfajta megkzelts lnyege a krnyezeti hatsok szerepe.
6, E. Mayo
Az emberi kapcsolatok irnyzata. A munkaszociolgia megalaptja. Vizsglta, hogy egy szervezeten bell milyen tnyezk befolysoljk a termelkenysget. Fontos szerepet tulajdontott az rzelmeknek. Elemezte a csoportok kztti viszonyokat, az emberekkel val bnsmdot, hogy hogyan hat a termelkenysgre.
Munkapszicholgiai vizsglatok:
a fny erssge hogyan hat egy zemen bell a dolgozk termelkenysgre.
a sznek hatsa miknt befolysolja a hangulatot
5. ttel A szociolgia irnyzata a II. vh. utn
I) Funkcionalizmus:
A f harmniaelmletnek szoktk nevezni, gykerei Durkheimig nylnak vissza.
A) Malinovski
Elfutra kulturlis antropolgus volt, aki j-Guineban a szigetlakkat (az ottani szigetcsoportokon) figyelte, akik meghatrozott idnknt tallkoztak s hasonl rtk trgyakat cserltek egyms kzt. Ezt a kereskedelmi formt „Pula” –kereskedelemnek nevezte el. Ebben a kereskedelmi formban nem a profitszerzs volt a cl, hanem a kapcsolatok polsa.
B) Talcott Parsons
volt a funkcionalizmus megalaptja. A fejldst a modernizcival azonostotta.
Szerinte a modern trsadalom 4 alrendszerbl ll, 4 funkcit kell elltnia:
- Politika ® trsadalmi clok meghatrozsa
- Gazdasg ® eszkzk hozzrendelse a clokhoz, vagyis a clok
megvalstsra
- Kultra ® a trsadalom tagjainak a tevkenysgnek az integrlsa
- Szemlyisg ® a trsadalom fennmaradshoz szksges rtkek s normk
tadsa az utdoknak, vagyis a szocializci
C) Robert Merton
Tbb pontban kiegsztette Talcott tzist. Szerinte egy-egy intzmnynek, normnak, hiedelemnek nem csak funkcii, hanem diszfunkcii is lehetnek. Megklnbztette a manifeszt (nylt) s ltens (rejtett) funkcikat. Ez lehetsgeket adott a szervezetek bels, mlyebb funkcijnak a megrtsre. Ugyanazon intzmny, norma, hiedelem funkcionlis lehet a trsadalom egyik osztlya s diszfunkcionlis a msik osztly szmra.
D) Nicolas Luhmann
A neofunkcionalizmus f kpviselje.
Szerinte a trsadalomban tbb alrendszer mkdik egyms mellett bkben, tovbb differencildnak s nem avatkozik bele egyms mkdsbe (az llam nem avatkozik be a gazdasg vagy kultra letbe).
II) Marxistk
A) Mills:
Mve: Az uralkod elit.
A knyvben az Amerikai uralkod elitrl rt, amelyben ezen csoportot hrom rszre osztotta fel:
gazdasgi let vezeti
politikai let vezeti
hadsereg vezeti
Ezen vizsglatot a 60-as vek krl vgezte, azta ltrejtt egy negyedik csoport is, a mdia elitnek csoportja is.
B) Wright
Az amerikai trsadalom szerkezett vizsglta Marxi mdszerrel. A termeli eszkzkhz val viszonyn megklnbztette az uralkod illetve az elnyomott osztlyokat. Kztes osztlyokat is megklnbztetett iskolai vgzettsg, szakkpzettsg, foglakozs alapjn.
Mdszerei: -krdv
-matematikai statisztika
III) Weberinusok (Weber kvetk)
A) Westergaard s Resler
Angol szociolgusok. Munkjuk az „Osztly a kapitalista trsadalomban” c. m. Az oszt-lyokat nagyrszt az eloszts egyenltlensgei alapjn, nem pedig a termelsi viszonyokban elfoglalt hely marxista kategrii alapjn vizsgljk.
B) Frankfurti iskola
A 20-as vekben jtt ltre s Freud pszichoanalitikus elmletre valamint Marx munkssgra tmaszkodik. A nemzeti szocializmus hatalomra kerlsekor az iskola kivndorol Amerikba, majd ksbb visszavndorolt Frankfurtba. A modern trsadalom kritikjval foglalkoztak.
Tagjai:
Horkheimer
Az antiszemitizmus gykereit kutatta az Egyeslt llamokban, amely szerinte a tekintlyelv nevelsben rejlik.
Tekintlyelv szemlyisg: -eltletessg
-tekintlyek tisztelete s gondolkods nlkli kvetse
-politikai s erklcsi konzervatizmus
-jtsok eltlse a trsadalom minden terletn
Jrgen Habermas
Mve: A ksi kapitalizmus legitimcis vlsga , A trsadalmi nyilvnossg szerkezet vltozsa.
Amelyekben a kapitalizmust lesen kritizlja.
C) Lenski
Mve: Hatalom s privilgium.
Azt bizonygatja, hogy a hatalmon lvknek nem szabad a vgletekig kizskmnyolni az alul lvket, mert azok fellzadnak s felborul a trsadalmi rend.
D) Raymond Aron
Az ipari trsadalom fogalmnak s elmletnek egyik megalkotja. A nevhez fzdik, hogy a szocialista s kapitalista ipari trsadalmak kztti klnbsg miben nyilvnul meg.
E) Pierre Bordieu
Klnbz tkefajtkat klnbztetett meg:
pnz, vagyoni tke
kulturlis tke
kapcsolati, szocilis tke
Azt vizsglta, hogy a kulturlis s a kapcsolati tke hogyan hagyomnyozdik t a kvetkez genercira, valamint a kulturlis intzmnyek milyen szerepet jtszanak a trsadalmi egyenltlensgek jratermeldsben.
F) R. Dahrendorf
Mve: Az osztly s az osztlykonfliktus az ipari trsadalmakban.
Az ipari trsadalmakban a f konfliktus ttevdik a tksek s munksokrl a hatalmat birtokl s az elnyomottakra.
Szerinte a konfliktusoknak nem a magntulajdon, hanem a hatalom s a hatalomnlklisg a legmlyebb gykere.
|