21-22. ttel
2006.12.19. 15:04
21. ttel: Mutassa be a kultra, rtkek s normk szociolgiai problmit!
Kultra
A trs. viselkeds szablyait, normit, az rtkeket, a hiedelmeket, a vallst, tovbb a htkznapi s tudomnyos ismereteket, vgl magt a nyelvet rtjk a kultra sz alatt. Anyagi, kognitv s normatv elemekbl ll, vagyis trgyakbl, tudsbl, tovbb rtkekbl, normkbl. Minden emberi trsadalomnak van kultrja, de ezek az emberi kultrk nagyon eltrek, ugyanazon emberi szksglet kielgtsnek ms-ms mdjt rjk el.
A termszeti- gazdasgi- trs.-i krlmnyek vltozsa lt. gyorsabb, mint a kultra, ms szval a kultra elmaradhat a kls felttelek vltozsa mgtt. Ilyenkor szoks kulturlis krdsrl beszlni.
Szubkultra: a trsadalom tbbsgnek kultrjtl eltr kultra. A legegyszerbb esetek a klnbz anyanyelv, klnfle etnikumhoz tartoz, klnbz valls trsadalmi csoportok. A mai fejlett trsadalomban ms elvlaszt vonalak mentn is differencildnak a klnbz csoportok kulturlisan, pl.: letkor szerint, nemek szerint.
Kulturlis pularizmus: tbb kultrnak a trsadalmon belli egyttlse, az ilyen trsadalmat pedig multikultrlis trsadalomnak nevezzk.
A klnfle kultrkhoz tartoz emberek kztt az emberisg kezdete ta voltak enyhbb vagy slyosabb ellenttek. Az adott kultra tagjai a „mi” kategriba soroltk magukat, a msik kultra tagjait pedig az „k” kategriba, s „minket” sokszor jobbnak, erklcssebbnek, okosabbnak tartottak „nluk”. A kultrk kzti sszetzsek szlssges estekben a kisebbsgek ldzshez, st orszgok kztti hborhoz vezettek. A mai nagymret fejlett trsadalmakban, ahol tbb szubkultra l a tbbsgi kultra mellett, a konfliktus lehetsgei mg nagyobbak s gyakoriabbak. A kzelmltban S. Huntington, amerikai politolgus azt jsolta, hogy miutn a nagy ideolgiai konfrontcik vget rnek, a jv nagy hbori, vilghbori a klnfle kultrk kztt fognak lezajlani. A jvben az egyes trsadalmak s az egsz emberisg meg kell, hogy tanulja a klnfle kultrj, szubkultrj emberek bks egyttlst. A trsadalmi krnyezet kultrjt, azon bell a normkat s rtkeket, a szocializci sorn sajttja el az egyn. A szocializci nagy rsze a gyermekkorban trtnik meg, de folytatdik a felnttkorban is, st a felnttkorban reszocializci kvetkezhet be.
Normk
A kultrnak a szociolgia szempontjbl klnsen fontos elemei a normk s az rtkek. Ahhoz, hogy egy kisebb trsadalmi kzssg vagy egy nemzeti trsadalom, st az egsz emberisget tfog vilgtrsadalom mkdkpes legyen, tagjainak kvetnik kell bizonyos viselkedsi szablyokat, normkat, msklnben viselkedsk a trsadalom tbbi tagja szmra kiszmthatatlann vlik, s ez ltal lehetetlenn vlik az egyttmkds. A norma megszegst mindig valamilyen szankci kveti. A trsadalomban nagyon sokfle norma rvnyesl egyms mellett, pl.: jogi, erklcsi, szoksok, illemszablyok, divatszablyok.
Egy adott trsadalomban is ellentmondsban lehetnek a normk, amelyek a trsadalmak trtneti fejldse sorn is vltoznak. A klnbz trsadalmakban egymstl eltr trsadalmakat fogadnak el. Az, hogy valamilyen normt elfogadnak, nem jelenti azt, hogy ez felttlenl elnys az adott trsadalom fennmaradsa s fejldse szempontjbl. A magyar trsadalomban, szles krben elterjedt az a meggyzds, hogy a siker, elrejuts, karrier, meggazdagods rdekben meg kell szegni bizonyos normkat.
rtkek
Normakvet viselkeds ltrejhet egyszeren annak kvetkeztben, hogy az egyes emberek flnek normaszegsk htrnyos kvetkezmnyeitl, a trsadalmi szankciktl. Nyilvnvalan sokkal elnysebb azonban, ha a trsadalom tagjai lland kls ellenrzs hinyban rtkesnek tekintik a normkat, s ennek megfelelen lnek. Az rtkek olyan kulturlis alapelvek, amelyek kifejezik azt, hogy az adott trsadalomban mit tartanak kvnatosnak s fontosnak, jnak vagy rossznak. Az rtkek s azok sorrendje trsadalmanknt s korszakonknt eltr lehet.
Az rtkvizsglatok sokszor sszekapcsoldnak letminsg-vizsglatokkal. Az letminsg jelenti az ember anyagi jltt, valamint az let nem anyagi dimenziban val „jltt”. Allard az let minsgnek hrom dimenzijt klnbztette meg: a birtoklst, vagyis az anyagi letsznvonalat, a szeretetet, vagyis a j emberi kapcsolatokat s vgl a ltezst, vagyis nmegvalstst, az egyni let rtelmessgnek az rzst. Vitatott krds, hogy a fejlett trsadalmakban trt hdtanak-e a poszt-materialista rtkek a materialista rtkek rovsra. Hankiss Elemr szerint Magyarorszgon „negatv modernizci” ment vgbe, mert bizonyos vonatkozsban tlszaladtunk a tbbi modern trsadalmon, ms vonatkozsban viszont elmaradtunk a modern trsadalmaktl. gy tnik, hogy Magyarorszgon a trsadalom tagjainak nagy tbbsge a materialista rtkeket tartja fontosnak, a poszt-materialista rtkek kevsb terjedtek el.
Szocializci
A szocializci fogalma alatt rhetjk azt a folyamatot, amely sorn az emberi szemlyisg kialakul, msrszt azt, amikor a gyermek megtanulja a krnyez trsadalom kultrjt, normit, rtkeit. Ez a folyamat egy egsz leten t zajlik.
A szoc. sorn az egyn elsajttja azokat a trs.-i szerepeket, amelyeket lete folyamn be kell tltenie. A szerep viselkedsi mintkbl, jogokbl s ktelessgekbl ll. A sttusz egy, a trs.-ban elfoglalt pozcit jelent. Ms- ms sttuszhoz ms- ms szerep trsul.
Legfontosabb szntere a csald, de ms sznterek is rszt vesznek a folyamatban (iskola, barti kr, negatv irnyba, pl., a TV).
A szocializcival sszefgg fogalom az internalizls. Ez az a folyamat, mikor az egyn olyan mrtkben teszi magv az rtkeket s normkat, hogy akkor is azoknak megfelelen viselkedik, ha nem szmt kls negatv szankcikra a norma megszegse esetn.
Az let minsge
Jlten az anyagi javakkal val elltottsgot, mg a jllten az anyagi s szellemi javakkal val elltottsgot rtjk.
Kulturlis szakszociolgik
o Mveldsszoc.
o rtkszoc.
o Irodalom, a mvszet s a zene szoc.-ja
o Divatszoc.
Magyarorszgi helyzet
1970- es vek ta sok rtkvizsglatra kerlt sor. Tz letcl fontossgt hangslyoztk ezek alapjn:
o Csald
o Nyugalom
o Megbecsls
o Anyagi elrejuts, szerzs
o Hit
o Szabadsg, ktetlensg
o Hedonizmus (az let minden percnek szpsgt ki kell lvezni)
o Siker
o Fatalizmus (nem hiszek a nagy elvekben, nem rajtam mlik, mi trtnik)
o munka
Tbb -klfldi orszgokkal trtnt- sszehasonlt vizsglat eredmnyeknt azt lehet elmondani, hogy haznkban az letkrlmnyek biztostshoz, javtshoz szksges rtkek vannak eltrben.
A magyar knyvolvassi szoksokkal kapcsolatban vgeztek kutatsokat a mveldsszoc. Szakemberei. Az eredmny nem v.mi szvmelenget. A trs. minden rtegben, a kevsb tanultak s a tanult, diploms emberek kztt is sokan vannak, akik keveset, vagy szinte egyltaln nem is olvasnak knyveket. De j hr, hogy nagyon sokan ezek kzl elnyben rszestik haznk kiemelked mvszeit: Jkait, Mriczot, Mikszthot, Grdonyit.
22. ttel: Mutassa be a trsadalmi egyenltlensg s a szegnysg alakulst Magyarorszgon
Trs.-i egyenltlensgen azt rtjk, hogy az egynek s csaldok, v.mit a klnfle ismrvek alapjn definilt trs.-i kategrik helyzete a trs.-ban nagy klnbsgeket mutat. Az egyenlsg fogalmt hasznlhatjuk olyan rtelemben, hogy az aktulis pozcik egyenlsge: a trs. minden tagjnak azonos idben megegyeznek a minden rtelemben vett letkrlmnyei (laks, munka, jvedelem), vagy olyan rtelemben, hogy eslyek egyenlsge: az aktulis a trs. minden tagjnak azonos idben megegyezik az eslye abban, hogy kedvez pozcikat rjen el mindenfle szempontbl.
Az egyenlsg elrsnek egyik alternatvja a mltnyossg, mely alatt azt rtjk, hogy a trs. tagjai akkora jvedelemben rszesljenek, s egyb nem anyagi juttatsban rszesljn, amely a munkjval arnyos rtk.
A mltnyossggal rokon fogalom az igazsgossg. Azt az llapotot nevezzk ig., egyenltlensgnek, melyben a trs. minden tagja elfogadja a mindenben jelentkez klnbsgeket.
A szegnysg
A szegnysg fogalmt hagyomnyosan az anyagi javak hinyra, semmint az ebbl add htrnyok megjellsre hasznljuk. Ezzel egyben emltve szegny lehet az, aki deprivlva- megfosztva- van v.mitl (pl. szli szeretet), s htrnyos helyzet az, aki tbb tekintetben is deprivlva van(elmagnyosods). Tbbszrsen htrnyos helyzet az, aki egynl tbb htrnnyal br (0 jvedelem, egyedllt, betegsg, stb.).
Abszolt szegnysgrl beszlnk akkor, ha a csald vagy az egyn a ltminimum alatt l.
Relatv szegnysg az, ha az egyn vagy a csald ersen elmarad az adott trs. tlagos viszonyaitl.
Magyarorszgi helyzet:
1945 eltt: nincsenek pontos adatok
szocialista idszak: 1962- tl vannak adatok, melyek alapjn ltszik, hogy cskken tendencit mutat a szegnyek arnya, de a jvedelmek kzti egyenltlensgek itt sem elhanyagolhat mrtkek
rendszervltozs ta komoly negatv irny vltozsok figyelhetk meg.
o Ezek okai
GDP 15-20%-os visszaesse
Reljvedelem cskkense
Jelents inflci
Munkanlklisg nagymrtk emelkedse
|