AZ EMBERI AGRESSZI
2007.11.19. 11:14
10. ttel
AZ EMBERI AGRESSZI
Az agresszi emberek kztti viszony, melynek keretben az egyik cselekvse a msik testi, lelki, anyagi krra irnyul. A kr valamely rtk elvtele, vagy elrsnek teljes vagy rszleges meghistsa nyomn elll hinyllapot. Brmekkora is a kr, ha elidzsben vletlen krlmnyek jtszanak kzre, agresszirl nem beszlhetnk. A gonosztett ncl agresszi.pl: ktekeds, veszekeds, sklds, rgalmazs, krrvends, gnyolds. Az ncl agresszi csoportos vagy tmeges megnyilvnulsi formja a vandalizmus, a stnizmus, a pogrom, a lincsels, a lzads, ami sorn minden elpusztul a trsadalomban, ami rtknek szmt. Az instrumentlis agresszi esetben a kr ltal kpviselt negatv mozzanat eltnik, elszigeteldik, vagy pozitv sznben tnik fel. A bnzs az instrumentlis agresszi specilis formja.
Az agresszi destruktv viselkeds, mely az elvtelre, a puszttsra, a megsemmistsre pl.
(Csepeli)
- Morlis agresszi: -proszocilis: rombol, normk ellen vt. Csaldon belli bntalmazs is ide sorolhat, mg ha annak rdekben is trtnt, hogy a gyerek normakvet legyen.
-antiszocilis
- Viselkeds jellege szerint: -eszkzjelleg: a cl elrse rdekben hasznlom az agresszv viselkedst.
-cljelleg: a fjdalom miatt csinlom
- Tmad jelleg: kifel irnyul
- Vdekez agresszi: pl. az llatvilgban a hmek terletvdelme
Agresszi elmletei
- pszichoanalitikusok: Freud az els szakaszban: az Erosz, az letsztn elemeknt kezelte, olyan reaktv sztnknt, amelyik a fennll frusztrl helyzetben jelenik meg. Ez vdekez agresszi s kifel irnyul ebben az esetben. Freud a msodik szakaszban: az agresszit a hallsztn kifel irnyul vlfajaknt rta le. Itt is sztn jelleg. Felttelezett egy befel irnyul agresszit, amely clja az nmegsemmists, olyan er, ami idnknt elnti az embert.
- modern pszichoanalitikusok szerint: Az agresszi reaktv sztn. Ltrejttben nagy szerepe van a szocializcinak.
- hazai pszichoanalitikusok kzl HERMANN IMRE: (a megkapaszkods sztne is az nevhez fzhet) Elklnti azokat a formkat, amik a kivlt helyzetek lehetnek pl. az egyn helyzett veszlyeztet szemlyek.. Specifikus, sajtos formk amik kivltjk: -megparancsolt testvri szeretet. Provoklt rzelmek mindig a gyllet forrsaknt jelennek meg. –megkapaszkods megvonsa: a megkapaszkods elsdleges sztn. A gyerek rszrl a szols funkcijn keresztl trtnik. A tl korai elvlaszts az anyval, nmagval s msokkal szembeni agresszi forrsa lehet.
Felntteknl: lervidlt a tevkenysgre fordtott id, ennek rvn az arra fordtott energia.
-gazdasgi problmk nvelik az agresszi megjelenst, hsgrzet is az agresszit nveli. (n az ingerlkenysg, n annak az rmnek a megszerzse, ami a msik bosszantsa rvn jn ltre)
-pszichopatolgiai eltoldsok: kros s kros mechanizmusokat indtanak el.
-tmeg skizofrenizlsa
-azon intzmnyek, amelyek az agresszit szolgljk
-igazsgossg ideljnak megvdse
4. etolgusok : tbb terleten tallkozik az ember s a femlsk agresszijnak forrsa pl.: vezet dominancia ereje lazul. llatvilgban: az agresszit reaktv sztnknt rtk le, ami a faj megrzst szolglja, meghatrozott kivlt ingerek aktivlnak.
Humn s llati agresszi klnbsge: llatvilgban ha megadja magt a msik, lell az agresszi. A tehetetlensg mindig kegyelmet vlt ki. Embernl: a tehetetlensg nem vezet az agresszi lellshoz.
LORENZ: a haragot okknt jelli meg. Az agresszi kzvetlen oka.
5. tanulselmleti megkzelts: DOLLARD, MILLER: frusztrci-agresszi hipotzis: a cl elrse akadlyozott valamilyen okbl egy meghatrozott cselekvsben, ekkor frusztrlt helyzet alakul ki. Ezt agresszvan fogja megoldani. Megjelenhet a harag, ha nincs lehetsg nylt agresszira.
SEARS: a frusztrci-harag hipotzisre pl elmlete. Tanuls s rs kvetkeztben a gyerek mr 7 hnapos korban frusztrlhat. A cl elrst akadlyozzuk. Pl. odbb tesszk mindig a jtkt, mieltt elrn. Ilyenkor srhat, sikthat…stb. A krnyezet reagl r, pl. megvigasztalja a szl. Ebbl azt tanulja a gyerek, hogy ha nem r el valamit, srnia kell. 1,5 ves korra megtanulja, hogy agresszv viselkedsvel bntetheti krnyezett. A trgyi korbban jelenik meg, mint a szemlyi agresszi.
Ksrlet: gyerekeket fl ra jtk rvn teszteltk. 3 csoport volt. 1. csoport: nem megoldhat feladatot kaptak (frusztrlt helyzet). 2. csoport: egy jtkkal jtszhattak. 3. csoport: semmi beavatkozs nem volt. Megfigyeltk, hogy tbb agresszit mutattak azok a gyerekek, akik frusztrltak, ill. a 2. csoport. Az agresszi forrsa lehet a gyerekeknl mg: elvrsok s megerstsek.
Fik s lnyok agresszv viselkedse ms vonalon halad 14 ves korukig. Kultrafgg, hogy az agresszit hogyan erstsk meg. Nlunk a fitl elvrjk, hogy vdje meg bartnjt, csaldjt. Lnyoknl nincs ott ez az elvrs. A kisgyerekkori agresszi elfordulsa fiknl elre jelezheti a felnttkori agresszit. Lnyoknl ez nem elrejsolhat.
Agresszivits alatt a szervezet agresszv viselkedsre val kpessgt rtjk, sztns s rkletes.
|