12-13. ttel
2006.12.19. 15:01
12.Ttel Mit neveznk letmdnak? Mutassa be a magyar trsadalom letmdjnak sajtossgait!
1, fogalmak, mdszerek
Az letmd nem ms, mint a szksgletek kielgtse rdekben vgzett tevkenysgek rendszere. Az let stlus az adott trs.-i krlmnyek kztt viszonylagos szabadsggal meg-vlasztott tevkenysgek. Tevkenysgek: munka, trsas lt, mvelds, fogyaszts. A praxis fogalom jelentse a cselekv egynek szmra a vgzett cselekvs rtelme s zlse, a habitus pedig ezeknek a tevkenysgeknek az alapvet belltottsgait, attitdjeit jelenti.
letmd kutats mdszerei:
o Idmrleg- technika: naplt ksztenek arrl, hogy ki, mikor, milyen tevkenys-geket vgzett a vizsglt idszakban, mennyi idt fordtott ezekre, stb.
o Hztarts- statisztika: a hztarts sszes bevtelnek s kiadsnak naplszer vezetse
2, A magyar trsadalom letmdjnak sajtossgai
Munkatevkenysg: Magyarorszg lakossga nagyon sok idt tlt el munkval, ez nem azt jelenti, hogy Nyugat-Eurpa szint munkakultra lenne. A munka oka: alacsony brek, plusz munkt kell vllalni, a vllalkozk a fennmaradsrt, a bvtsrt kzdenek. Ha valakinek sikerl klfldn munkt vllalni, jl meg tudja llni a helyt. Haznkban a brezs s a munkaszervezetek nem hatkony mkdse a problma. A hztartsi munkt nagyrszt a nk vgzik 4 rban, a frfiak nem nagyon vesznek rszt benne, ltalban napi 1 rt. A htvgken a szabadid nagy rszt az emberek munkval tltik, pl.: kerti munka. A lakossg nagy tbbsge nem tudja kipihenni magt, ezrt egszsggyi helyzete romlik, terjednek a szvbetegsgek (fleg a kzpkor frfiaknl)
Mvelds: Egyre kevesebb id marad a tnyleges mveldsre, ez befolysolja a magyar trsadalom mveltsgt. Amg a TV nem vlt tmegess, az emberek sokat olvas-tak. A TV megjelense j helyzetet teremtett. Olyan ismeretekhez jutnak hozz, amihez eddig nem sikerlt, m leszoktak az olvassrl. A vide megjelensvel ez mg jobban felersdtt. A mveldsi intzmnyek fontos szerepet jtszanak ezen folyamatok meg-lltsban. Azonban ezek a tmegkultra ignyeit elgtik csak ki, mert kevs a pnz. Komoly pnzgyi problmkkal kzdenek a sznhzak is. A kzposztlybeli npes-sgnek is egyre kevesebb a pnze, ami a mvelds szempontjbl komoly problmt jelenthet. Egyre drgbbak a knyvek, szakknyvek, gy aki nem tudja ezeket megvenni, lemarad a munkaerpiacon.
Trsas lt, kt terlete van:
o Csaldi kapcsolatokra kiterjed trsas lt: Az egyre kevesebb id miatt, egyre erteljesebb elidegenedsi folyamat megy vgbe. Htkznap nagyon kevs a kommunikcis lehetsg, pedig fontos lenne, hogy legyen egy olyan nap, amikor egytt van a csald, pl.: kirndul. A rokonokkal val kapcsolat polsa is httrbe szorult, ez az eredeti tkefelhalmozssal van kapcsolatban. Minl messzebb laknak a rokonok, annl ritkbb a tallkozs. Az ids szlknek fontos lenne a segtsg, pl.: jogi dolgokban.
o Bartokkal, ismerskkel fenntartott trsas egyttlt: Fontos lenne, mert az ember trsas lny, szksge lenne megbzhat bartokra.
letstlus csoportok szempontjai
A magyar trs.-ban a frfiak s a nk letmdja jelentsen klnbzik, tovbb az egyes trsadalmi rtegek kztt is jelents eltrsek figyelhetk meg. Kutasi az letstlusok 9 dimenzijt klnbztette meg.
Hztartsi, fogyasztsi szoksok: tkezs, ltzkds, testpols
Laks berendezsek: pl.: fggny, sznyeg, festmny, knyvespolc stb..
Laks kultra: pl.: telefon, komfort fokozat
Trgyi krnyezet: pl.: knyvek, hanglemezek, hztartsi gpek szma
Msodik gazdasgi tevkenysg: pl.: msodlls
Intellektulis tevkenysgek: pl.: TV, mozi, olvass
Rekreci: dls, testedzs, szabadids tevkenysg
Szoksok: pl.: nnepek, klnrk, ebd, vacsora
Emberi kapcsolatok intenzitsa.
Az letstlusok vizsglata tovbbi 10 letstlus csoportot klnbztetett meg ezek alapjn:
elit
intellektulis orientci
csald orientlt
hierarchiban magasabb helyzet rtegek munkjt kvet
trgyorientlt
emberi kapcsolatokban gazdag
emberi kapcsolatokban szegny
elmagnyosodott
htrnyos helyzett a msodik gazdasgban tett nagy erfesztsekkel kompenzl
robotol
elesett, szegny
Klnleges letmd csoportok:
szegny csaldok
romk
Kemny Istvn az 1970-es vekben vgezte az els szoc.-i vizsglatot a cignysggal s azok letkrlmnyeivel kapcsolatban. A cignysg akkori ktharmada lt nagyon alacsony letsznvonalon, az letkrlmnyeik valban klnbztek a hasonl felttelek kztt l nem roma csaldoktl, de az eltrs nem volt jelents mrtk. Teht leszrtk a kvetkeztetseket, miszerint nem a cigny npessg, hanem a szegny npessg letk-rlmnyei s letmdja klnl el a trs. tbbi rsztl. Fontos kiemelni, hogy noha ebbe a szegny rtegbe tartozott a cignysg ktharmada, az ssz tekintetben nem k kpeztk a csoport nagy rszt.
Vizsglatokat folytattak a cignysg rtk s normarendszerrl is . Azt talltk, hogy azok klnbznek a nemcsak az tlagtl, hanem a hasonl krlmnyek kztt l nem cigny lakossgtl is. A cignyok a napi rmknek lnek, a munka az utols helyet foglalja el az rtkrendjkben.
13. ttel: Mit neveznk vndorlsnak? Milyen sajtossgai vannak a bels vndorlsnak Magyarorszgon s a migrcinak Nyugat-Eurpban?
A vndorls
Elsnek fontos tisztzni, hogy megklnbztetnk nyitott s zrt trsadalmat. Annl nyitot-tabb egy trs., minl kisebb az eltrs a kl. rtegekbl szrmazk kztt. A vndorls, vagy latinos nven migrci, olyan lakhely-vltoztats, amely teleplshatr tlpsvel jr.
Teleplsen l lakossg kt csoportra oszthat:
lland npessg: ott lland lakhellyel rendelkez npessg.
Laknpessg:
lland lakhely npessg
ideiglenesen bejelentett npessg
A magyar statisztika megklnbztet:
lland vndorlst- lland lakhelyvltoztats
ideiglenes vndorls- j, id. lakhely elfogl., rgi ideiglenes lakh. Feladsa
Megklnbztethet mg:
- Alvndorls: valamely np legalsbb rtegeibe tlslyba kerl egy idegen np (fekete rabszolgk az USA-ban, vendgmunksok)
Flvndorls: valamely np fels rtegeibe, elitjbe kerl tlsgosan sok idegen (Istvn kirly idejben, kiegyezs utn, Szatmri bke, /tveszik a hatalmat a kereskedelmen, banki, sznhzi letben/)
Meneklt: egy adott egyn vagy csoport gazdasgi, szocilis vagy emberjogi problmk miatt hagyja el a sajt hazjt.
Menedkes: hbor vagy polgrhbor ell hagyja el az orszgot s ms orszgba vndorol az egyn.
Az emberisg trtnete felvzolhat a vndorlsok trtneteknt is. jkorban kt vndorlsi hullm volt jelen:
Amerika felfedezse: Spanyolok, portuglok, angolok, j terletekhez jutottak. Spanyolorszg hatalmas arany s ezst kszletre tett szert, amit az akkori uralkod arisztokrcia luxuscikkeinek kielgtsre hasznltak fel, melyeket Franciaorszgbl s Anglibl hoztak be. Teht az arany kiramlott az orszgbl
Oroszorszg elfoglalja Szibrit
Ingzs, nemzetkzi vndorls
Ingzs: a munkahely s a lakhely kt klnbz teleplsen van
Migrci: nemzetkzi vndorls (egy orszgbl a msikba vndorol valaki) ll. Vagy idszakos jelleggel
Emigrci: ktplus vilgrendszer idejn alakult ki. Valamelyik csoport politikai okok miatt nknt vagy knyszersgbl hagyta el hazjt.
Bels vndorls: a fejlett orszgok egy rszben egyre gyakoribb, de kevs orszgnak van nyilvntartsi stat.-ja. Mo.-n fejlett ez a rendszer. A bels vndorls f mozgatrugja haznkban a munkahely, ill. otthonszerzs
Nemzetkzi vndorls: fleg a fejlett Nyugat-Eurpai orszgokra jell., az EU. Tagorszgok kztt meg van knnytve, de a munkavllals nagyon sok orszgban vagy nagyon meg van szigortva a klfldi munkavllalk rszre, vagy jelenleg mg be van tiltva. Illeglis bevndorls - egy adott orszgba mindenfle okmnyok nlkl vndorolnak be csoportok. A legnagyobb az illeglis bevndorls Amerikba. Komoly problma ezen csoportok intzmnyes kezelse.
A Mo.-i bels vndorlsnak sajtossgai
A fejlett orszgok egy rszben egyre gyakoribb, de kevs orszgnak van nyilvntartsi stat.-ja. Mo.-n fejlett ez a rendszer. a bels vndorls haznkban az utols kt s fl vtizedben lnyegesen cskkent. Mg rgebben a vndorls fleg a kis kzsgekbl, falvakbl a nagyobb vrosok fel irnyult, 1995-re ez az arny megfordult. Az ingzk esetben jval tbben vannak azok, akik naponta ingznak lakhelyk s munkahelyk kztt, megrizni kvnvn a kis/ebb kzsgekben lv nyugodtabb krnyezetet, mint azok, akik lakhelyet vltoztatnnak munkahelyk miatt. A bels vndorls f mozgatrugja haznkban a munkahely, ill. otthonszerzs.
Migrci problmi Nyugat-Eurpban 1945-tl napjainkig
1945 utn Nyugat-Eurpban dinamikus gazdasgi fejlds kvetkezett be (Marsall-segly), ami a '70-es vek kzepig tartott.
Szksg volt (olyan munkaerre, amelyek elvgzik a takartst; WC-pucolst) vendgmunksokra, akiket volt gyarmataikrl hoztak be. (pl. India, Afrika, Nmetorszg Trkorszg).
Vendgmunksokat kldjk haza. Problma, hogy mr azta a 2-3. generci l kint. j tpus gazdasgpolitika kell: ttrtek a rszmunkaids foglalkoztatsra. Egy ember munkjt kt ember vgzi el.
Kzp-Eurpai migrcis hullm.
A '90-es vek els fele:
Lengyelek, nmetek, Kelet-Eurpban akartak munkt vllalni pnzszerzs miatt, k nem akartak letelepedni.
'90-es vekre tehet:
Romniai cignyok illeglis kivndorlsa Nmet s Magyarorszgon t Kanadba. Okmnyok nlkl indultak el, visszatoloncoltk ket.
|