Max Weber (1864-1920):
2007.05.11. 07:54
Max Weber (1864-1920):
Max Weber (eredeti nevn Emil Maximilan Weber) (Erfurt, 1864. prilis 21. – Mnchen, 1920. jnius 14.) nmet kzgazdsz, szociolgus.
Karl Marx s mile Durkheim mellett a modern szociolgia alapt atyja. Legfontosabb munki a trsadalomtudomnyok racionlis alapokra fektetsrl szlnak, de sokat publiklt kzgazdasgi tmkban is. Legfontosabb mve A protestns etika s a kapitalizmus szelleme, mely a vallsszociolgiai munkssga kezdett jelentette. Weber szerint a keleti s nyugati vilg fejldse kztti klnbsg oka elssorban a valls. A politika mint hivats cm mvben az llamot a fizikai erszak alkalmazsnak monopliumval rendelkez szervknt rta le, ami a politikatudomny kulcsfogalmv vlt.
Weber a nmetorszgi Erfurtban szletett, id. Max Weber s Helene Fallenstein a ht kzl legidsebb gyermekeknt. 1868-ban szletik ccse, Alfred Weber, aki szintn kzgazdsz s szociolgus. desapja politikus, ksbbi parlamenti kpvisel, gy hzukban gyakran megfordultak neves tudsok s a politikai let szerepli, gy az ifj Weber gyermekkort pezsg lgkrben tlttte.
Korn r tpus volt: 13 ves korban szleinek kt trtnelmi tpus esszt ajndkozott karcsonyra, melyek A nmet trtnelemrl, klns tekintettel a csszr s a ppa helyzetre illetve A rmai birodalmi korszak I. Konstantin csszrtl a npvndorlsig cmet viseltk. 14 ves korban tanulmnyt rt, melybe szmtalan referencit helyezett el Homrosz, Vergilius, Cicero s Titus Livius munkira, valamint jelents ismeretekkel rendelkezett Goethe, Spinoza, Kant s Schopenhauer rsaival kapcsolatban is az egyetemi tanulmnyai megkezdse eltt. Ennek ismeretben egyrtelmnek tnt, hogy Weber a trsadalomtudomnyok mvelsnek szenteli magt.
1882-ben kezdte meg jogi tanulmnyait a Heidelbergi Egyetemen, ahol fszakknt desapja szakterlett vlasztotta. A jogi trgyak mellett kzgazdasgi s kzpkori trtnelmi eladsokat hallgatott, valami rengeteg teolgiai tmj szveget olvasott. Egyetemi tanulmnyai sorn a sorkatonai szolglatnak is eleget tett. 1884 szn visszatrt szleihez s a Berlini Egyetemen folytatta tanulmnyait, melyet csak a Gttingeni Egyetemen tlttt rvid idre, illetve katonai kikpzsek idejre szaktott meg. A berlini brsgon dolgozott, majd 1886-ban letette szakvizsgjt. Az 1880-as vek vgn trtnelemmel foglalkozott. Jogi doktortust 1889-ben szerezte jogtrtneti tmj disszertcijval, mely a Kzpkori gazdasgi szervezetek cmet viselte. Habilitcijt kt vvel ksbb a Rmai agrrtrtnelem s jelentsge az alkotmny- s magnjog terletn cmmel rta meg. Ennek megfelelen jogosult vlt az egyetemi tanri kinevezsre. A disszertcii kztt eltelt kt vben Weber aktulis trsadalompolitikai krdsekkel foglalkozott. 1888-ban belpett a Trsadalompolitikai Egyletbe (Verein fr Socialpolitik), melyet azok a nmet kzgazdszok s a trtneti iskola tagjai alaptottak, akik a kor szleskr trsadalmi problminak megoldst elssorban a kzgazdasgtantl remltk, s akik nagy kiterjeds statisztikkat ksztettek ezen problmk tanulmnyozsra. 1890-ben a "Verein" megbzta a lengyel krds vizsglatval, gy a klfldi paraszti munkaer bevndorlst elemezte az iparosodott Nmetorszg keleti tartomnyaiba. A tanulmnyt kivl mdszertani kutatsi metodikja miatt sokan dicsrtk s Weber az agrrgazdasgtan elfogadott szakrtjv vlt.
1893-ban elvette unokatestvrt, Marianne Schnitgert, aki feministaknt s rknt mr ismert volt. Kvetkez vben a Freiburgi Egyetemre kineveztk a kzgazdasgtan tanrnak, majd 1896-ban a Heidelbergi Egyetemre kerlt. 1897-tl egszen 1901-ig betegsge – valsznleg idegosszeomls – miatt gyakran kellett teljesen szneteltetnie tudomnyos munkjt: halla eltt apjval sszeveszett s nem volt alkalma kibklnie. 1903-ban Weber a Trsadalomtudomnyi s Szocilpolitikai Iratok cm jsg trsszerkesztje lett. gy rezte, hogy nem kpes visszatrni a rendszeres tantshoz, ezrt kutatknt dolgozott tovbb, amiben egy 1907-es rksg is segtette. 1904-ben az Egyeslt llamokba ltogatott s rszt vett a Mvszeti s Tudomnyos Konferencin, amit a Louisianai Vilggkilltssal egytt tartottak St. Louisban. 1905-ben jelent meg leghresebb mve, A protestns etika s a kapitalizmus szelleme (magyarul csak 1982 ta olvashat). Ez a tanulmny alapozta meg ksbbi, a kultra s valls nemzetkzgazdasgi hatsaival foglalkoz kutatsait.
Az els vilghborban egy ideig a heidelbergi katonai krhz igazgatjaknt szolglt. 1918-ban a Nmet Fegyverszneti Bizottsg tancsadja volt a Versailles-i Bkeszerzds megktsekor s rszt vett a Weimari Alkotmny megrsban. Weber tartott egy nmet kommunista forradalom kitrstl, ezrt javaslatra kerlt be a 48. cikkely a nmet alkotmnyba, melyet ksbb Adolf Hitler hasznlt fel a hadi jog bevezetsre. 1918 utn visszatrt a tantshoz, elszr a Bcsi Egyetemen, majd kvetkez vtl a Mncheni Egyetemen. Mnchenben megalaptotta az els nmet szociolgiai tanszket, de szociolgusknt maga sosem kapott kinevezst. A politikval kapcsolatos foglalkozst az 1919 s 1920 kztti jobboldali mozgolds miatt hagyta abba; mncheni kollgi s dikjai lenztk beszdeirt s baloldali magatartsrt az 1918-1919-es Nmet Forradalom sorn. Jobboldali dikok egy csoportja a laksa eltt is tntetett. Tdgyulladsban halt meg 1920. jnius 14-n Mnchen-ben. Mvei jelents rszt halla utn talltk meg s poszthumusz adtk ki ket. rsait olyan nagysgok elemeztk, mint Talcott Parsons s C. Wright Mills.
Ma Webert Marxszal s Durkheimmel egytt a modern szociolgia alaptinak tekintik, mikzben kortrsai elssorban trtnsznek s kzgazdsznak tartottk. Mg azonban Durkheim Comte-hoz hasonlan a pozitivistkhoz tartozott, addig Weber az antipozitivistk kz sorolhat, csakgy, mint bartja s a nmet szociolgia jeles kpviselje Werner Sombart. Weber munkssga indtotta el az antipozitivista forradalmat a trsadalomtudomnyokban, amely hangslyozta a klnbsget a trsadalom- s termszetttudomnyok kztt.
|