1. ttel
2006.12.19. 14:56
1. ttel: A szociolgia trgya, helye a trsadalomtudomnyok rendszerben
A szociolgia funkcii s gazatai
A szociolgia s a szociogrfia kzti klnbsg
Trgya: a trs. let trvnyszersgeivel foglalkoz tudomny
A szociolgusokat az rdekli, hogy a klnbz trsadalmak milyenek, hogyan mkdnek, hogyan alakulnak t, stb..
Ktfle megkzelts jell. a szociolgira:
multidiszciplinris megk.: a sz azt jelenti, hogy a tud. g tbb, ms tud. g mdsze-reire, eredmnyeire pt
redszerszemllet megk.: a szoc. minden egyes trs.- ban fellp problmt sszefg-g rendszerknt prblja kezelni, ok- okozati sszefggst keres.
A szoc.- ban kisteleplsekben lv trgyak idrendi sorrendje:
trtnetrs, trtnettudomny: az rsbelisg ta ltezik, nem lt. trvnyszersgek lersra, vizsglatra, hanem egyedi trtnetek lejegyzsre trekszik
filozfia: az emberi ltrl val gondolkods tudomnyga, szmos ms tud. g kiala-kulsnak sforrsa
demogrfia: a XVII. sz. kzepn alakult ki, atyjnak John Grauntot tekintjk. London hallozsi statisztikit elemezte, vizsglta. A demogrfia trgya a npessg szmra, sszettelre hat folyamatokat vizsgl tud. g.
politika tudomny: a VXII. Sz. msodik felben John Locke nevhez ktdik kiala-kulsa (az angol polg. forr . ideje). A polgri rteg egyre nagyobb szerepet akart mag-nak, politikai befolyst kveteltek. Locke felszlalsaiban trvnyjavaslatokkal, trv. mdostsok ajnlsval prblta a polgrsg gazdasgi hatalma mell a politikai hatalmat is nvelni.
A politika tudomny trgya: a politikai intzmnyek, a politikai folyamatok, a politi-kai magatartsformk elemzsvel foglakoz tudomny.
A politika tudomny emberkpe a homo politicus. Ez azt takarja, hogy az ember tettei mgtt mindig a hatalom megszerzsre, nvelsre, megtartsra irnyul trekvs ll.
kzgazdasg tudomny: a XVIII. sz. kzepe; Adam Smith nevhez fzdik. Fontos munkja a Nemzetek Gazdasga c. knyv. Ebben fejtette ki a „lthatatlan kz” elmlett, amely azt takarja, ha az llam nem avatkozik bele a gazdasgi letbe, akkor az egynek nrdekkvet magatartsa optimlis gazdasgi eredmnyeket idz el. Az llam ne szablyozzon semmilyen folyamatot, a versenyszituci majd eldnti a helyzetet.
a szociolgia tudomnya: a XIX. sz. elejn alakult meg nll tudomnyknt. Kialakuls tbb ember nevhez fzdik; k kezdtk el krvonalazni a tud.-g alapjait:
- C.- Anri Saint- Simon
- August Comte
- Alexis Tocqueville
A tud. g „igazi” alapti:
- Karl Marx
- Frederich Engels
- Emil Durkheim
- Max Weber
Az 1700- as vek vgn, s az 1800- as vek elejn Eurpban jellemz volt az urba-nizci, az emigrci a smith-i politiknak ksznheten, amely a gazdasgot helyezte elnybe. A legrosszabb helyzetben a vrosi munkscsaldok voltak (gyerekmunka, rossz letkrlmnyek, szegnyhz, 14-16 rs napi munka). A XVIII. sz elejtl megfigyelhet volt az a tendencia, amely a kialakult rossz letkrlmnyek miatt nvekv alkoholizmust, erszakossgot, ngyilkossgot eredmnyezett. Marx s Engels els munkja arra irnyult, hogy hogyan lehetne a munkssg helyzetn javta-ni, visszaszortani a devins viselkedst. Javaslataikat nem fogadtk nyitottan, a trs. jobbtsra irnyul trekvseiket nem tudtk rdemben megvalstani.
szocilpszicholgia tudomnya: Gustav Le Bon nevhez fzdik, a XIX. sz msodik feltl, a Tmegllektan c. munkjtl szmtjuk nll tud.-nak. Ebben a munkjban fogalmazta meg, hogy az egyn elszigetelt emberknt ms agatartsformt vesz fel, mint egy trs. csop. tagjaknt. Vizsglati terlete a csoporthats egy emberre.
antropolgia: a XIX. sz. elejn alakult ki az USA- ban kulturlis, Nagy- Britanniban szocilis antropolginak nevezik. Trgyt az befolysolta, hogy gyarmattart vagy nem tart orszgban mveltk. A gyarmattart orszgokban az terletkn l trzsek, nemzetek kultrjt, hagyomnyit prblta vizsglni.
A gyarmatot nem tart nemzeteknl a sajt nemzetk folklrjt, szaksait, hagyom-nyait, kultrjt vizsglta. Ezek megtartsra, megrzsre trekedett.
A szociolgia tudomnynak funkcii
Funkcija nagymrtkben fgg a politikai rendszertl, amely az adott rendszerben fennll. Ms a szerepe a diktatrikus s a demokratikus rendszerben.
1, demokratikus rendszerben hrom fontos szerepe van:
- valsgfeltr funkci: felismer v.milyen trs.i problmt
- kritikai funkci: gyakran dolgoz ki hipotziseket, vlemnyeket, hogy az adott trs. problma mirt ll fenn adott mrtkben s ennek mi a kivlt oka
- alternatva kidolgoz funkci: javaslatokat dolgoz ki arra, hogy a problmt milyen mrtkbe s mdon, hogyan lehetne orvosolni.
2, diktatrban egy szerepe, funkcija van:
Apologetikus- propaganda funkci. A szociolgus, a szociolgia feladata arra irnyul, hogy a napi politikai dntseket utlagosan tudomnyosan megfogalmazza, megmagyarzza.
A szociolgia gazatai, szakszociolgik:
1, gazdasgszociolgia
ipar- s zemszociolgia: azzal foglalkozik, hogy a kl. gyrakban, zemekben a dolgozk milyen letkrlmnyek kztt dolgoznak, milyen hatkonysggal termelnek, mivel lehet javtani a krlmnyeket s nvelni a hatkonysgot.
agrrszociolgia: a mezgazdasgban lk letkrlmnyeinek tanulmnyozsval foglakoz tudomny
vllalkozsok szociolgija: azt vizsglja, kikbl lettek vllalkozk, milyen iskolai vgzetsggel rendelkeztek ezek az emberek, kik tudtak megmaradni itt, kikbl kerlt ki az j rendszer krmje
2, teleplsszociolgia
vrosszociolgia: milyen kerletben, terleten, etnikai csoportban lk, milyen funk-cij vrosban (vilgv., fvros, megyeszkhely) l emberek milyen krlmnyek kztt lnek, milyen a devins viselkedsek arnya, egy adott szituci (pl. j hz) hogyan hat a kzssg letkrlmnyeire
faluszociolgia: mekkora a falu llekszma, ennek hatsai, az egyes falvak sszeha-sonltsa, az egyes rgik (idegenforg., gazdasgi, mezgazdi., elszigetelt) sszehason-ltsa s ennek befolysol ereje
tanyaszociolgia: kt trsadalmi csop. figyelhet meg, a tanulatlan, rossz anyagi krlmnyek kztt lk, valamint az elit rteg, amely a vrosok nyzsgse ell menekltek oda nszntukbl, hobbyknt
3, csaldszociolgia
a csald, a csaldtagok egyms kzti, a trsadalomhoz val viszonyt vizsglja
4, ifjsgszociolgia
1968- as prizsi diklzads ta ltezik, a 16-30 v kzttiek sajtos problmit vizs-glja
5, nevelsszociolgia
az egyn letben milyen szociolgiai terletek, llomsok figyelhetk meg (kato-nasg, csoportba tart., stb)
6, mveldsszociolgia
milyen kulturlis fogyasztsi szoksokkal rendelkeznek az egyes kulturlis csoportok
7, mvszetszociolgia
az adott m megszletsnek milyen trs.-i, kult., gazdasgi hatsok llnak a htte-rben, az megjelenik- e a mben, s ha igen, akkor hogyan
8, stb…
A szociolgia s a szociogrfia kzti klnbsg
Trgyuk hasonl: a trs.-i valsg vagy annak egy rsznek vizsglata
A klnbsg a mdszerben van . a szociolgia tudomnyos mdszerekkel dolgozik, mg a szociogrfia a m rjnak sajt vlemnye alapjn kszl el az elemzs, ez nem olyan tudomnyos, gyakran vannak benne kevsb szubjektv vlemnyek.
|