14-15. ttel
2006.12.19. 15:02
14. ttel: Mit neveznk devins viselkedsnek? Mutassa be a devins magatartsformk sajtossgait s a kialakulsuk okaival foglalkoz elmleteket!
Devins viselkeds
Devins viselkedsnek nevezzk azt, mikor v.mely viselkeds eltr az adott trs.-ban elfogadott normitl. Az elfogadott normk trs.-knt s korszakonknt eltrek lehetnek, vltozhatnak. Negatv rtktartam deviancia a bnzs, az alkoholizmus, a kbtszer-fogyaszts, a mentlis betegsgek, az ngyilkossgok. Hordozi nmaguknak s krnye-zetknek is krokat okoznak. Pozitv rtktartam deviancia az, ha valaki j kutatsokat produkl, j vallst teremt. Ellenttben llnak a kor felfogsval, ezrt devinsak.
Devins magatartsformk sajtossgai s a kialakulsuk lehetsges elmletei
A, deviancia funkcii s diszfunkcii
A deviancival foglalkoz legltalnosabb elmleti krds, hogy milyen funkcii s diszfunk-cii vannak a deviancinak a trs.-ban. Durkheim szerint a deviancia nem az adott viselkeds lnyegbl kvetkezik, hanem az adott trs. tletbl, melyek trs.-knt s korszakonknt eltrek lehetnek. Pldul a bnzsnek azt a trs. i hasznt ltja, hogy a bnzk eltlsn keresztl szimbolikusan szilrdthatja sajt viselkedsi normit. Ha egy trsadalomban nem volnnak devins viselkeds egynek, ott minden fejlds lellna.
B, a szociolgiai elmletek jellemzi
A szoc.- nak klnbz elmletei vannak (kulturlis elmlet, anmiaelmlet, minstsi elm-let), melyeknek kzs jellemzi, hogy elssorban nem az egyn devins viselkedsnek okait kutatjk, hanem a vis. trs.-i gyakorisgnak magyarzatt keresik, a trs.-ban gykerez okokat kvnja feltrni.
C, a biolgiai elmletek jellemzi
Elssorban a bnzs biolgiai elmlett vizsgltk. Bizonyos kutatk sszefggst lttak a koponyaforma s a bnzsre val fogkonysg kztt. De kimutattk azt is, hogy egy bizonyos kromoszmakombinci gyakrabban fordul el a bnzknl.
Az elmebetegsgek kivlt okaival kapcsolatban is gyakran vetdnek fel rkldssel s biolgiai eredetkkel kapcsolatos elmletek, de mg nem sikerlt egyikre sem egyrtelm bizonytkot tallni.
Ugyanezt mondhatjuk el az alkoholizmus genetikai s biolgiai elmleteirl is. Vannak ugyan bizonyos biolgiai jellemzk, amelyek elsegtik az alkoholizmus kialakulst, de ezek meglzte nem jelent felttlenl kialakulst.
D, a pszicholgiai elmletek jellemzi
A pszicholgiai elmletek vagy akut feszltsghelyzetekre, vagy az egsz szemlyisgfejl-dsre helyezik a hangslyt. A frusztrci- agresszi elmlet szerint a szemlyi szksgletek kielgtsben val sikertelensg, frusztrci agresszv viselkedst eredmnyez. Az agresszi irnyulhat ms szemlyek vagy nmaguk ellen.
Okokknt, melyek a devins viselkeds kialakulshoz vezetnek, majdnem minden esetben felmerl v.milyen akut feszltsghelyzet (elmagnyosods- ngyilkossg; ffi- n kapcs. problmi- alkoholizmus; iskolai- munkahelyi kudarcok- kbtszer).
A pszichoanalitikus elmletek a szemlyisgfejldsben keresik a devins magatartsformk kialakulsnak okait. Pldul az orlis fixci (anyamelltl val fggs) az alkoholizmus esetben, az veg, az ital az anyamell, a tej ptlka, rszegen a gyermeki knyeztetsben kell rszesteni ket, vagy az alkoholizmus lehet lass ngyilkossg, melynek htterben a hallvgy ll.
Ltezik az n. destruktv agresszivits elmlet. Erre mlyllektani elemzs plda Hitler beteges vonzdsa a halottakhoz. Ezeknek az elmleteknek a krbe tart. az a gondolat is, hogy ltezi az n. pszichopata szemlyisg, akikben nincsenek morlis, erklcsi gtlsok, egyttrzs, stb., ezrt hajlamosak a msokkal szembeni agresszira, a bnzsre.
Lteznek olyan elgondolsok is, melyek szerint bizonyos szemlyisgtpusba tartoz egynek hajlamosabbak bizonyos devins viselkedsformkra.
E, a szocializci zavarai
Vannak, akik a szocializci zavaraiban, hibiban ltjk a devins viselkeds kialakulsnak mlyen fekv okt. Eszerint az akut stresszhelyzet csak kzvetlen kivlt, meg kell keresni a mlyebben fekv okokat, melyek miatt a devins viselkedst tanust szemly nem kpes elviselni a feszltsget.
F, kulturlis elmletek
Eszerint koronknt, kultrnknt, trs.-knt vltozik az, hogy mit tartunk devins viselkedsnek. Pl. az ngyilkossg egszen a kzelmltig elfogadott szamurj- erklcsnek szmtott Japnban. Vagy ott, ahol l, rtkelik a devins magtarsokat.
G, anmia elmlet
A szoc. klasszikus devianciaelmletei az anmia-elmletek, melyek megmagyarzzk a makro.trs. Jellemzivel, struktrjval, ellentmondsaival a devins viselkeds gyakorisgt, ill. a legkvetkezetesebben alkalmazzk azt a szemlletet, hogy a devins viselkedsnek kzs gykereik vannak. Emile Durkheim az ngyilkossg krdst vizsglta Franciaorszg-ban. Elmlete szerint a makro-szint gy befolysol, hogy a nagy trsadalmi vltozsok idsza-kban a rgi rtk s normarendszer felborul, az j rendszer rtk s normarendszere mg nem szilrdult meg, s ilyenkor rtkorientcis zavarok keletkeznek. Ez az llapot az anmis llapot, mikor a devins viselkedsi formk felersdnek.
Robert Merton: anmia elmlett az amerikai trsadalomban vizsglta. Ott a cl a meggazda-gods, melyhez a leglis eszkzkn keresztl (Tanuls, Takarkoskods, munka), vagy nem leglis eszkzkn keresztl (ad eltitkolsa, bankrabls, bnzs) prblnak eljutni. Az alacsonyabb trsadalmi rtegekben nagyobb az anmis helyzet (vagyon elleni bnz → az amerikai trsadalom clfait elfogadja, csak nem leglis eszkzket alkalmaz, alkoholista, kbtszer fogyaszt neurotikusok lemondanak a clokrl, s az ahhoz vezet trl, a trsadalom perifrijra kerlnek).
H, Megersts elmlet - cmkzs (a '60-as vekben jelent meg)
Nem az a lnyeg, hogy valban devins-e, hanem hogy az adott hivatalos szervezet hogyan minsti.
15. ttel: Ismertesse a szociolgiai kutats mdszertant!
-A problma megfogalmazsa
Felmerl valamilyen trsadalmi jelensg, amelynek megismerse s megmagyarzsa szksgesnek ltszik.
-Elmleti hipotzisek
Elmleti hipotziseket fogalmaznak meg a vizsglni kvnt jelensgrl. Ehhez fel lehet hasznlni a szociolgiai irodalomban tallhat elmleteket, s jabb elmleteket is ki lehet dolgozni.
-Operacionalizls
Vagyis mrhet formba fogalmazzk meg az elmleti krdseket.
-Adatgyjtsi mdszerek
Adatokat gyjtnk a vizsglt jelensgrl klnfle mdszerekkel, pl.: publiklt statisztikai adatok msodelemzsvel, vagy dokumentumok, megfigyelsek, esettanulmny, ksrlet, krdv segtsgvel.
-Elemzs
Elemezzk a gyjttt adatokat, ennek alapjn kvetkeztetseket fogalmazunk meg arrl, hogy a vizsglt jelensgnek milyen jellemzit mutattuk ki, s hogy kiindul elmleti hipotziseink mennyire igazoldtak be, vagy cfoltk meg.
-Eredmnyek kzzttele
Tanulmnyban vagy knyvekben kzztesszk a kutats eredmnyeit. A pontos s rszletes publikls elengedhetetlenl fontos rsze a kutatsnak.
A szociolgia mdszerei:
-Mintavtel
A legtbb esetben nincs arra lehetsg, hogy a vizsglt szemlyek teljes krt, a teljes sokasgot megkrdezzk. Ekkor a megfelelen kivlasztott minta esetn elg a teljes sokasgnak egy kis rszt megkrdezni ahhoz, hogy meglehetsen pontos adatokat kapjunk a teljes sokasgrl, pontosabban, hogy a minta alapjn kapott eredmnyeket viszonylag kis hibahatrral kiterjeszthessk, ltalnosthass az egsz sokasgra. Ezt reprezentatv mintnak nevezzk -vletlenszeren vlasztjuk ki a mintt-.
-Krdv-kszts
A krdven szerepl krdsnek kt tpust kell megklnbztetni: a zrt vagy strukturlt illetve a nyitott vagy nem struktrlt krdseket.
Zrt krds esetn, a krdven magn szerepelnek a klnbz vlaszlehetsgek, gy a megkrdezett szemly vagy a krdez alhzza, vagy ms mdon megjelli a kivlasztott vlaszlehetsget.
Nyitott krds esetn, a megkrdezett szemly fogalmazza meg a vlaszt, azt vagy vagy a krdez rja be a krdvbe. A nyitott krdsek elnye, hogy sok olyan informcit adhatnak, amelyre a krdv ksztsnl a kutat nem is gondolt.
-Megkrdezs, vagy interj
Trtnhet felkeresses ton, vagy postn kldtt vagy mskppen tadott krdv, gynevezett nkitltse tjn. A szemlyes megkrdezs sokkal idignyesebb s ezrt kltsgesebb, de sokkal kisebb az adatszolgltats megtagadsnak s a pontatlan kitltsnek a veszlye.
-Vlemnyek s attitdk mrse sklkkal
Specilis krdsekkel lehet attitdket mrni. Erre gynevezett sklatechnikkat hasznlunk.
-Kdols
A begyjttt informcikat a feldolgozs cljra szmmal elltott kategrikba csoportostjuk. Teht meghatrozzuk, hogy a klnfle vlaszlehetsgeket milyen fbb tpusokba soroljuk, s ezeket a tpusokat 0-9-ig terjed kdszmmal ltjuk el.
-Adatfeldolgozs
Kis adatfelvteleket egyszeren kdlapok alapjn is fel lehet dolgozni.
|