Martin Heidegger
2007.05.02. 13:31
Martin Heidegger
(1889-1976)
A Dl-Nmetorszgban, a fekete-erdei Messkirchenben szletett, katolikus csaldban. Tanulmnyait Konstanz -ban kezdte, majd Freiburg in Briesgauba folytatta: 1909 s 1911 kztt teolgit tanult, de rdekldse inkbb a filozfia irnyba fordult. 1911-tl egszen 1913-ig termszettudomny s filozfiai tanulmnyokat folytatott, amibl doktori cmet is szerzett. Freiburgban Heidegger elbb Husserlt hallgatta, majd doktori fokozatnak megszerzse utn nla lett asszisztens. Heidegger akadmiai plyafutst, az I. vilghbor kitrse megszaktotta: besoroztk katonnak, azonban egszsggyi problmk miatt, kt hnap mlva felmentettk. 1916-ban habitullt Duns Scotus kategria s jelentstana cm munkjval. Mg ebben az vben bartsgot kttt Husserllel, akinek a Logikai vizsgldsok cm mve nagyban befolysolta Heidegger filozfijt: Husserl vezette be a fenomenolgiba. Ksbb azonban – Husserl szemlletmd vltsnak s zsid szrmazsnak ksznheten – elvlt rdekldsi terletk.
Habilitcis rst – melynek elszavban tanrnak, a katolikus trtnsz Henrich Finknek mondott ksznetet –Heidegger filozfiatrtneti tmbl rta, cme Die Kategorien- und Bedeutungslehre des Duns Scotus volt, melyben egy, a skolasztikban trgyalt problmt kvnt a „modern kutats perspektvjba lltani”
Hbor utni vek
A hbor utn, Heidegger j problematika kidolgozst teszi eltrbe: a tnyleges trtneti let a maga mindenkori konkrcijban. 1923 – 1928 kztt a marburgi egyetem professzora volt, ahol eladsokat tartott filozfiatrtnetrl, az idrl, logikrl, fenomenolgirl, Platnrl, Arisztotelszrl, Szent gostonrl, Aquini Szent Tamsrl, Kantrl, Leibnizrl s Kierkegaardrl. Az „rtelem” s a „jelents” mr nem alkotott klnll vilgot, ahogyan a transzcendentlis – rtkfilozfiai perspektva fnyben vzolta, hanem a mindenkori letben gykerezik, s csak belle ismerhet meg.
1927-ben jelent meg f mve a Lt s Id, amelyben a lt rtelmre vonatkoz krdst teszi fel, egy fundamentl-ontolgia megalkotsnak ignyvel. E m zrja a ifjkori vek tkeressnek az idszakt. A kvetkez vekben (1929) szmos ms mvet publikl (Mi a metafizika? Kant s a metafizika problmja), e mvekben mr rezhet Heidegger a husserli fenomenolgitl s a neo-Kantinus eszmktl val elfordulsa a fenomenolgiai-ontolgia fel.
A lt s a ltez klnbsge s megismerhetsge
Heidegger klnbsget tesz a ltez s a lt kztt, e klnbsget ontolgiai klnbsgnek nevezi. A klnbsg abban ll, hogy klnbsg van a ltez s annak alapja, azaz a lt kztt: a lt a ltez alapja, thatja s fellmlja azt. A lt maga transzcendens, tl van minden ltezn, egyszerre van rla tudsunk, meg nem-tudsunk is: „Nem tudjuk a lt mit jelent. De ha megkrdezzk» mi lt?«, mr benne tartjuk magunkat a» van « megrtsben anlkl, hogy fogalmilag kpesek lennnk rgzteni, hogy mi is jelent”.
A ltezt gy hatrozta meg: mint ami klnbzik a semmitl: „ltez mindaz amirl beszlnk, amit gondolunk, amihez valahogyan viszonyulunk, ltez az is, ami s ahogyan mi vagyunk.”
|