Vallsfilozfiai irnyzatok
2007.05.11. 07:50
Vallsfilozfiai irnyzatok
A vallsfilozfia viszonylag j kelet sz. A vallsfilozfia feladatnak tekinti a filozfiai istenrvek s istenbizonytkok megalkotst, elemzst, a filozfia s a teolgia a hit s az rtelem kztti viszony termszetnek tisztzst.
Isten ltnek krdse, mindig is a filozfia problmi kz tartozott, mr az kor ta, mondhatni, nem volt olyan gondolkod akit ne foglalkoztatott volna ez a krds. A filozfusok vallsos meggyzdsknek megfelelen a hit mellett vagy ellen hoznak fel bizonytkot. A vallsfilozfia feladta Isten lte, vagy nem lte mellett felhozott lltsok bizonytsa.
Egy felsbb rend hatalom, Isten ltezst elszr a preszkratikus termszetfilozfusok, fknt az atomistk: Leukipposz s Dmokritosz krdjeleztk meg. k a vilgot teljesen anyagi termszetnek irtk le, amelyben semmifle teremt vagy elrendez er nem munklkodik.
A keresztnysg megjelense eltti idkben mr szmos elmlet szletett Isten ltvel, termszetvel kapcsolatban, ezekkzl klnsen figyelemre mlt Platn: Timaiosz mvben kifejtett elmlete, ami nagy hatssal volt olyan ksbbi gondolkodkra mint rigensz s Szent goston. Platn istene, a Demiurgosz rk s mozdulatlan s valjban nem vesz rszt a vilg kialaktsban sem mkdsbe, st a vilg dolgaiba sem avatkozik bele. Ellenben szmos kisisten, a 'kzmves istenek', akik nem kzeltik meg Isten tkletessgt, de az emberek felett llnak, mindezt elvgzik, ezzel magyarzhat, hogy a vilgban vannak tkletlensgek s, hogy ltezik a rossz..
gazati vallstudomny, egyben a filozfinak a vallsi fogalmak s jelensgek vilgval, a hv meggyzds s a vallsos szemllet intellektulis rtkelsvel foglalkoz terlete. Ennek megfelelen a vallsfilozfia feladatnak tekinti a transzcendens vallsi trgyak s viszonyok ltnek s mibenltnek, a hitben adott tants igazsgnak s igazolhatsgnak elemzst, filozfiai istenrvek s istenbizonytkok megalkotst, a filozfia s a teolgia, a hit s az rtelem kztti viszony termszetnek tisztzst. A blcseleti gondolkods szinte egsz trtnett vgigksr vallsfilozfiai elmletek vlasztka ennek megfelelen a vallsi lltsokat elfogad s altmasztani kvn teista elmletektl a vallsi vilgot egszben elutast vallsfilozfiai ateizmus klnfle irnyzataiig, iskoliig terjed. A klnfle vallsfilozfiai elmletek sort ttekint modern felosztsok szerint egyes vallsblcseleti iskolk Platn nyomn magt a vallst is a filozfia egyik formjnak tekintik; egy msik, teolgiai vallsfilozfinak nevezhet rtelmezs a vallsfilozfia feladatnak – Szent gostontl Aquini Szent Tamson t Kantig – a vallsi igazsgok altmasztst sznja. Az utbbi kt vszzad ersen szekulris vallsfilozfii ezekkel a hagyomnyos modellekkel szemben a vallst a gondolat trtneti fejldse egy formjnak (Hegel), a lt jelensgvilga lersnak (vallsfenomenolgia) vagy a hit nyelvi formi analzisnek (Carnap, Wittgenstein) tekintik.
|