KATEGORIZCI, SZTEREOTPIK, ELTLETEK. TRSADALMI NAGYCSOPORTOK. KISEBBSGEK –TRSADALMI IDENTITS
2007.11.19. 11:13
8. ttel
KATEGORIZCI, SZTEREOTPIK, ELTLETEK. TRSADALMI NAGYCSOPORTOK. KISEBBSGEK –TRSADALMI IDENTITS
Kategorizci
A megismers egyik legalapvetbb eljrsa, melynek rvn a jelensgeket osztlyozzuk, rendszerezzk aszerint, hogy bizonyos jegyek elfordulnak –e bennk vagy sem. ltalnostsokat tesznk, melyek nlkl lehetetlenn vlna szmunkra a legegyszerbb tnyek tudomsulvtele is.
A kategrik megszabjk szlelsnket, vilgltsunkat. E mintk persze nem velnk szletettek, hanem rszint a trsadalmi kommunikci, rszint a tapasztalat sorn jutunk birtokukba. A kategrik irracionalitst vagy racionalitst az szabja meg, hogy az rtelmes cselekvs szmra felhasznlhat ismerethez juttatnak hozz vagy csupn a hit szmra szolgltatnak anyagot.
TAJFEL s WILKES (1963) ksrlete bizonytotta be, hogy a kategorizci nem szakadhat el a kategorizlt ingerek valsgos tulajdonsgaitl.
A kategorizci emberi csoportok szlelsnek vizsglatakor nyilvnvalan jelents kiindul tnyez, hiszen emberek csoportjait szlelvn a kzttk lv klnbsgeket ezltal tlhangslyozzuk. Ezek a tlhangslyozott tulajdonsgok vezrlik szlelsnket, s lthat jegybl kvetkeztetnk nem lthat jegyekre (pl. intelligencira, temperamentumra), lnk a jogtalan extrapolrssal. Ennek rvn attribcis kvetkeztetseinket is meghatrozzk, a viselkeds mgtti okokat ehhez az nknyes extapolrshoz kapcsoljuk, s ezek mkdhetnek gy, mint az nmagukat bevlt jslatok. A csoportkzi helyzetben a kategorizci racionlis megismer eljrsbl knnyen irracionlis, elfogultsggal teli osztlyozss vlhat, s tbbnyire azz vlik. Az oka, hogy az embercsoportok szlelje rendszerint maga is csoporttag, miltal kategorizcis rendszere hatatlanul tartalmazza a legegyszerbb s legsibb megklnbztetst, a sajt csoport s az idegen csoport kztti klnbsg megllaptst, ami hatatlanul rtkklnbsgek felttelezsre vezet. A trsadalmi nagycsoportok nmagukat pozitv irnyba abszolutizl, ms csoportokat lertkel ideolgit – SUMNER nyomn- etnocentrizmusnak nevezzk.
(Csepeli Gyrgy: Szocilpszicholgia)
Sztereotpik:
A sztereotpik a klnfle trsadalmi nagycsoportokra jellemznek tartott tulajdonsgokra utal megllaptsok, amelyek egy-egy csoport viszonylatban nagyfok kzmegegyezsen alapulnak, s idben meglehetsen szvsan fennmaradnak.
A sztereotpiakpzds vlfajai: HOFSTTTER (1949) a csoportkzi sztereotpiakpzs ngyfle mdjt rja le. Az egyik md a csekly mrtk s kis jelentsg klnbsgek felnagytsban ll. A msik mdszer a tnyleges klnbsgek tlzott hangslyozsa. A harmadik md a tnyleges klnbsg nknyes trstsa valamilyen felttelezett, empirikusan nem ellenrizhet vonssal, hamis ok-okozati kapcsolatok ttelezse. A negyedik mdszer a tlzott lessg, egybknt az adott csoportban valban ltez alakok eltrbe lltsa, gyakorisgnak eltlzsa.
A sztereotpik funkcii:
- Megismer funkcija: a gyors tjkozds, a felsznes, de knny eligazods ignyeit hivatott kielgteni. Sztereotpik nlkl aligha volnnk kpesek olyan vicceket meslni egymsnak, melyek hsei klnbz kisebbsgek, nemzeti csoportok tagjai.
- Szociolgiai funkcija: a csoportkzi viszonyokban fennll esetleges egyenltlensgek igazolsa, leplezse.
HAMILTON (1976) szerint a htrnyosan megklnbztetett kisebbsgi csoportokkal szembeni negatv rtkirny sztereotpik kialakulsnak nemcsak a megismersi konmiban, a csoporton belli kommunikci serkentsben s az ellenlbas csoport htrnyos helyzetnek igazolsra trekv funkciban van magyarzata, hanem szmolni kell egy tisztn kognitv termszet okkal is.
ltalnos autosztereotpia
Le Vine s Campell (1972) kidolgozta azt az ltalnos autosztereotpit, mely kpletszeren magba srti mindazt a jt, amit egy-egy nemzeti-etnikai csoport nmagrl elhisz.
ltalnos heterosztereotpia
Azokat a negatv tulajdonsgokat tartalmazza, amelyeket egy-egy csoport a vele konfliktusban lv, idegen csoportnak tulajdonthat.
QUASTHOFF (1980): az rtktleteket magukba foglal sztereotpik valjban minden egyes esetben olyan gondolati mveletre utalnak, melynek lnyege a logikailag hibs ltalnosts.
Eltlet-mentessgnket, a sztereotipizlt csoportltstl val tartzkodsunkat azzal is igyeksznk kifejezsre juttatni, hogy kerljk azokat a csoportmegjell szavakat, amelyek ugyan denotatven hitelesek, tnytletet tkrznek, de az idk sorn (tbbnyire negatv) rtkirny tapadt hozzjuk.
A csoport-hovatartozs attl fgg, hogy a krdses hovatartozs szemlyt miknt szlelik a sajtjnak vallott csoport tagjai, miknt szleli a szemly nmagt s miknt ltjk t ms csoportok tagjai. Egy szemlyt csak akkor sorolhatunk ktsgek nlkl egy meghatrozott csoportba, ha mindhrom emltett szempont alapjn ellentmondsmentes meghatrozs ll fenn.
Eltletek:
Az etnikai vagy faji sztereotpik gyakran jrnak egytt az eltlet ers rzelmeivel.
WOLF (1966) ktfle tpust klnbzteti meg az eltleteknek.
Felttlenl elfogadott ismereti tartalom + a trgy elgtelen ismerete
Felttlenl elfogadott ismereti tartalom + a trgyra vonatkoz megbzhat ismeret figyelmen kvl hagysa
Trgy szerint megklnbztetve:
- Egszsggyi
- Erklcsi
- Szexulis
- Gazdasgi
- Kulturlis
- Gasztronmiai…stb.
Csoportkzi eltletek: mindig magukban rejtik az emberek kategorilis hovatartozs szerint megszabott egyenltlen megklnbztetsnek eslyt, amelyek megvalsulva az emberi egyttlst slyosan zavar interakcis jelensgek, az erszak, a trelmetlensg, az egyenltlen elbns kiapadhatatlan forrsai lesznek, hol lappang, hol nylt konfliktusokba tasztva az emberek nagy csoportjait.
Reprezentcis eltletek: ha az eltletes tartalom legalbb az igazsg szikrjt tartalmazza, s azt kiforgatva, trtkelve jut el az igazsgtalan ltalnostshoz.
Kimerikus eltlet: a kipczett csoportot a manicheus vilgkp szerint elkpzelt vgletes s abszolt Gonosz fldi kpviseljeknt jelenti meg.
Eltletessg fokozatai:
· Szbeli eltletessg: az eltlet beszdben jut kifejezsre.
· Elkerls: Az eltletessg az idegenkedst kivlt csoport tagjainak kerlsben jut kifejezsre. (A szban forg csoport nem kvnatos a szemly szmra)
· Htrnyos megklnbztets, elklnts, koncentrci: Az llam jogi s brokratikus aktusok rvn trvnyesti, hogy a htrnyos megklnbztetssel sjtott csoport tagjait kizrjk az adott nemzet valamennyi polgrra rvnyes jogok egyetembl.
· Fizikai agresszi
· ldzs s kiirts
Trsadalmi nagycsoportok:
Olyan nagy ltszm csoportok, amelyek tagsgukat idben jratermelve fggetlentik magukat az aktulis rsztvevktl. Ltk klcsnsen visszahat egymsra, amelybl sztereotpik, eltletek, huzamos vagy tmeneti konfliktusok tmadhatnak. A csoportkzi viszony sajtos terlete a tbbsg s a kisebbsg rintkezse.
Kisebbsgek
Van, mikor az egyn a maga elhatrozsnl fogva kerl bele, ez a szervezett kisebbsg.
A kisebbsgektl elveszik a trtnelmt, a kommunikci lehetsgt, a nyelvt, a nevt, a jogot, hogy meghatrozza magt. A tbbsg ltal rjuk knyszertett kategrikat hasznlnak, s ennek kvetkeztben bekvetkezik az identits elvtele.
|