ATIF-ANDAL ... archive to the future
ATIF-ANDAL ... archive to the future
Men
 
XXX
 
Els flv
 
Msodik flv
 
Harmadik flv
 
Negyedik flv
 
Egyb segtsgek
 
Szavazz!
Lezrt szavazsok
 
Filozfia_jegyzetek_TTELEK
Filozfia_jegyzetek_TTELEK : Marx s Engels

Marx s Engels

  2007.05.11. 07:57

Marx s Engels

KARL MARX (1818-1883):

 

Karl Heinrich Marx (magyarosan Marx Kroly) (Trier, 1818. mjus 5.London, 1883. mrcius 14.) nmet filozfus, kzgazdsz, a szocialista munksmozgalom teoretikusa, a marxizmus nvadja. Kapitalizmus-kritikjrl s a trtnelemnek osztlyharcok trtneteknt val felfogsrl ismert. Haznkban 1953 s 1990 kztt a ma Budapesti Corvinus Egyetem nven mkd kzgazdasg-tudomnyi egyetem viselte a nevt.

Trier vrosban, a Rajna vidken (akkor a Porosz Kirlysg egy tartomnya) szletett 1818-ban egy zsid csaldba. Apja, Hirschel ha Levi, rabbik s kereskedk leszrmazottja volt, 1824-ben csaldjval egytt kitrt a protestantizmusba, Heinrich Marx-knt keresztelkedett meg, hogy igazsggyi tancsosi hivatst gyakorolhassa. Anyja Henrietta Pressburg Hirshel holland zsid n volt, az felmeni kzl is szmos rabbi kerlt ki. Karl Marxot luthernusra kereszteltk meg 1824-ben.

A Trier-i Gymnasium elvgzse utn egyetemi tanulmnyait elszr a Bonni egyetemen folytatta, jogot tanult, majd Berlinben trtnelmet s filozfit hallgatott. 1841-ben vgzett, doktori disszertcijt grg nyelven, Dmokritosz s Epikrosz termszetfilozfijnak klnbzsgrl rta (Differenz der demokritischen und epikureischen Naturphilosophie). Berlinben az ifj hegelinusokhoz csatlakozott, azon bell is Bruno Bauer krhez, akik Georg Hegel filozfijbl ksreltek meg ateista s forradalmi kvetkeztetseket levonni. A baloldali hegelinus Ludwig Feuerbach, az erlangeni egyetem magntanra az 1830-as vektl kezdett a teolgia kritikjval foglalkozni, s egyre inkbb a materializmus fel fordult. Ezek a nzetek a porosz llam szmra nemkvnatosak voltak, gy megfosztottk katedrjtl. Ugyangy megtiltottk Bruno Bauernek is bibliakritikai munki miatt, hogy Bonnban oktasson. E tnyekkel szembeslve, diplomja megszerzse utn Marx lemondott az egyetemi karrierrel kapcsolatos terveirl.

1842 elejn nhny radiklis rajna vidki polgr baloldali hegelinusokkal egytt Klnben ellenzki lapot alaptott, a Rheinische Zeitungot. Meghvtk Marxot s Bruno Bauert az jsghoz, Marx nemsokra a lap fszerkesztje lett, Klnbe kltztt. Marx vezetse alatt ersdtt az jsg forradalmi demokrata irnyvonala, emiatt a hatsgok cenzrra kteleztk, 1843-ban betiltottk. Szabadszknt folytatta az jsgrst, de a hatsgokkal val folyamatos konfliktusai miatt Nmetorszg elhagysra knyszerlt. jsgri munkssga sorn kezdte rezni annak szksgessgt, hogy a gazdasg krdseinek tanulmnyozsban jobban elmlyljn.

1843 szn Prizsban telepedett le, ahol Arnold Ruge-val (18021880) egytt Deutsch-franzsische Jahrbcher cmmel radiklis kiadvnyt szerkesztett. Ennek egyetlen szma kszlt csak el az illeglis nmetorszgi terjeszts nehzsgei, illetve a Marx s Ruge kztti nzeteltrsek miatt. Cikkeiben a hegeli jogblcselet kritikja sorn arra az eredmnyre jutott, hogy „...a jogi viszonyok s az llamformk nem rthetk meg sem nmagukbl, sem az emberi szellem gynevezett ltalnos fejldsbl, hanem ellenkezleg, azokban az anyagi letviszonyokban gykereznek, amelyeknek sszessgt Hegel... »polgri trsadalom« nven foglalja ssze, a polgri trsadalom anatmijt pedig a a politikai gazdasgtanban kell keresni[1]. Marx itt mr forradalmrknt jelenik meg, aki gy vli, hogy „a kritika fegyvere nem helyettestheti a fegyverek kritikjt”, vagyis a forradalmi tmegeknek kell megvltoztatni a dolgok rendjt, nem nhny megvilgosodott entelektelnek.

1844 szeptemberben Marx tallkozott Friedrich Engelsszel, aki tutazban volt Prizsban. Ez egy leten t tart bartsg kezdete volt. Nemsokra mr egytt dolgoztak els kzs knyvkn, A szent csaldon, amelyben Bruno Bauer filozfijt brltk. Kvetkezett A nmet ideolgia, mely elssorban Max Stirner kritikjval foglalkozott. Ez a m a trtnelemnek egy olyan materialista ltsmdjt mutatta fel, ami merszebb volt Feuerbach materializmusnl is. Bruno Bauer s Max Stirner brlatval Marx s Engels egyben szaktott nemcsak az utpikus szocializmussal, a baloldali hegelianizmussal, de magval a hegeli idealizmussal is. A knyvnek nem talltak kiadt, kzel egy vszzaddal megrsa utn adtk csak ki. A kziratban tallhat egy rvid szveg, melyet Feuerbach-tzisek nven szoktak emlegetni, az utols tzis szerint „A filozfusok a vilgot csak klnbzkppen rtelmeztk; de a feladat az, hogy megvltoztassuk”.

Az 1840-es vek kzepn Marx s Engels aktv rszt vllalt a prizsi forradalmi csoportok letben. Ezek kzl sokra nagy hatssal voltak a kispolgri anarchista Pierre-Joseph Proudhon eszmi, melyeket elssorban A nyomor filozfija cm mvben fejtett ki. Marx A filozfia nyomorsga cmmel rt vlaszt, melyben slyos kritikval illette Proudhont. A porosz kormny kitart kvetelsre vgl 1845-ben Marxot kiutastottk Franciaorszgbl mint veszlyes forradalmrt, Brsszelben telepedett le. 1847 tavaszn Marx s Engels egy titkos szervezet, a Kommunistk Szvetsge tagjai lettek, az felkrskre szerkesztettk meg 1848 februrjban a szvetsg manifesztumt, ami ksbb Kommunista kiltvny cmen futott be vilgkarriert. Itt fogalmazdott meg elszr az, hogy „minden eddigi trsadalom trtnete osztlyharcok trtnete”; hogy az osztlyharc vgl majd a nincstelenek osztlya, a proletaritus hatalmhoz, majd az osztlynlkli, hatalomnlkli trsadalomhoz vezet.

Az 1848-as februri franciaorszgi forradalom kitrsekor Marx visszatrt Prizsba. Amint a forradalom tterjedt Nmetorszgba, Klnbe utazott, ahol a Neue Rheinische Zeitung fszerkesztje lett. Nagy rokonszenvvel kvette a magyar esemnyeket is, Kossuth Lajos 1848-as tevkenysgt Dantonhoz s Carnot-hoz hasonltotta. Az ellenforradalom gyzelme utn Marxot sajt tjn elkvetett bncselekmnyek s a kormny elleni fegyveres ellenllsra val felhvs vdjval brsg el lltottk. Felmentettk, de porosz llampolgrsga dacra kiutastottk. Visszatrt Prizsba, majd miutn onnan is kiutastottk, Londonba ment, s lete vgig ott lt.

Marxk lete a szmzetsben kezdetben rendkvl nehz volt, bartja, Engels anyagi tmogatsa ellenre nyomorogtak, egyik fia, Edgar tuberkulzisban meghalt. Az 1850-es veket nagyrszt azzal tlttte, hogy „meglhetsi” cikkek szzait rta olyan jsgokba, mint a New York Daily Tribune, szabad idejben pedig a British Museum knyvtrnak gazdag kzgazdasgtani anyagt tanulmnyozta. Ebben az idben halmozdott fel az a hatalmas jegyzetanyag, melyet csak 1941-ben adtak ki Grundrisse cmmel (A politikai gazdasgtan brlatnak alapvonalai, MEM 1972. 46. ktet). Az 1857-es gazdasgi vlsg eljeleit rezve Marx jabb forradalmi fellendlsben remnykedett, ezrt risi erfesztssel vetette magt kzgazdasgi munkjba. 1859-ben Berlinben jelent meg A politikai gazdasgtan brlathoz cm mve, amely Marx rtkelmletnek els sszefgg trgyalst s pnzelmlett tartalmazta. Ez a knyv A tke elmunklatnak tekinthet, annak alapkrdseit trgyalja.

1864-ben megalakult a Nemzetkzi Munksszvetsg, vagyis az I. Internacionl. Marx fontos szerepet vllalt benne, volt Alapt zenetnek, szervezeti szablyzatnak, tbb kiltvnynak szerzje. Nagy erfesztseket tett a sokfle, egymsnak ellentmond alapokon ll, magukat egyarnt szocialistnak vall irnyzatok egyestsre (Mazzini Olaszorszgban, Proudhon Franciaorszgban, Bakunyin Svjcban, brit szindikalizmus, nmet Lassalle-inusok stb.). A Prizsi Kommn 1871-es buksa utn A polgrhbor Franciaorszgban cm munkjban elemezte annak tanulsgait. Marx neve ekkor vlt elszr szles krben ismertt, belertve a munksmozgalmat is. Ekkor mlylt el az Internacionln bell az ellentt a Bakunyin vezette anarchistk s a marxistk kztt. A nzetklnbsg nem a szocializmusrl alkotott vzijukban, hanem a hozz vezet t kijellsben volt. Az anarchistk kizrlag a tmegek kzvetlen akcija, szocilis forradalom rvn gondoltak eljutni az osztlynlkli trsadalomba, a proletrdiktatra Marxk ltal elkerlhetetlennek tartott kzbens fzisa nlkl. Az 1872-es Hgai kongresszuson vgl a bakunyinistkat kizrtk, az Internacionl szkhelyt New Yorkba helyeztk t, vgl a szervezet 1876-ban feloszlatta magt.

1867-ben, 20 vi munka utn adta ki A tke els ktett. A kvetkez kt ktet megrsa egyre jobban halasztdott, a m kszlst rosszabbod egszsgi llapota, illetve az Internacionlban vgzett munkja htrltatta. 1875-ben megrta a Gothai program kritikjt a Nmetorszgi Szocildemokrata Prt programjrl, de a prttal kapcsolatos szervezmunka nagyobb rszt Engelsre hagyta. Minden erejt A tke megrsra fordtotta, hatalmas mennyisg anyagot gyjttt ehhez, megtanult oroszul is. Mvt nem tudta befejezni, ksbb Engels rendezte sajt al a htrahagyott jegyzeteket. 1881-ben meghalt felesge, Jenny, 1883. mrcius 14-n pedig Marx is. Londonban, a Highgate-i temetben nyugszanak egyms mellett.


Friedrich Engels (1820-1895):

 

Friedrich Engels (Wuppertal, 1820. november 28. – London, 1895. augusztus 5.) nmet filozfus, a Kommunista Kiltvny trsszerzje.

Barmenben (Wuppertal kzelben) szletett 1820. november 28-n. Nmet teoretikus, a tudomnyos szocializmus egyik megalaptja Marx mellett.

A berlini egyetemen filozfit tanult s csatlakozott az ifj hegelinusok mozgalmhoz, akik a porosz feudlis llam lerombolst tztk ki clul. Apja textilgyros volt, fit kereskedelmi plyra sznta.

1842-tl textilgyros apja cht kpviselte Manchesterben, ahol az angol munksosztly lett, letkrlmnyeit vizsglta. 1844-ben megismerkedett Marx-szal, s bartsgot kttt vele, felismertk llspontjuk azonossgt. Tbb kzs munkjuk jelent meg. Kzsen rtk a Szent csaldot (1843), a Nmet ideolgit (1845-46) s a Kommunista kiltvnyt (1848). Ezekben megfogalmaztk a trsadalmi-gazdasgi formk fejldsre s az osztlyharcra vonatkoz elmletket.

1848-ban megalaptottk Marx-szal a Kommunistk Szvetsgt. 1849-ben a dlnmet felkelsben vett rszt, melynek bukst a Forradalom s ellenforradalom Nmetorszgban cm mvben (1851-52) elemezte. Visszatrve Londonba anyagilag tmogatta Marxot A tke megrsban, majd a manchesteri fonalgyrat vezette. Ebben az idszakban rta meg az Anti-Dhring, A termszet dialektikja, A csald, a magntulajdon s az llam eredete cm mvt. Marx halla utn feldolgozta s kiadta A Tke II. s III. ktett. Rszt vett az I. s a II. Internacionl megalaptsban, s szervezte a nemzetkzi munksmozgalmat. 1895. augusztus 5-n hunyt el Londonban.


 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ra
 
XXX
 
Naptr
2026. Mjus
HKSCPSV
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Ennyien voltunk itt
Induls: 2006-11-29
 
Fontos lehet...
 
Nvnapksznt

 
Ha bejn az oldal
 
Szrakozs
 
Milyen id van ma?
Magyarorszg idjrsa
A rszletekrt klikk a kpre.
 
TAT TUAM ASI
 
Sztr

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!