TRSAS HATS. TMEGLLEKTAN.
2007.11.16. 14:46
TRSAS HATS. TMEGLLEKTAN.
Trsas hats
A trsas hats a trsadalomban zajl szemlyes sznezet, szemlykzi szfrban elhelyezked trtnsek legelemibb szintje, s egyben az emberi termeler keletkezsnek kiindulpontja.
A trsas let alapvet szksglete az egynnek.
NORMAN TRIPLETT kerkpros-rekordok elemzsekor figyelt fel, hogy iramdiktls esetn a versenyzk ideredmnye jelents mrtkben javult. A trs testi jelenlte ingerknt szerepel, mely egy magtl fel nem szabadul idegrendszeri energit mozgst a versenyzben, aki ezltal nagyobb teljestmnyre lesz kpes. Az egyttes helyzet hatsra javult a teljestmny.
FLOYD ALLPORT: megklnbztette az egyttcselekvst s a puszta jelenltet. Mindkt esetben tapasztalta a szocilis facilitcis hatst, melynek kvetkezmnyt trsas nvekmnynek nevezte el. Szerinte a feladat jellege nem kzmbs: mg egyszer, rutinmveleteket ignyl feladatok esetben a teljestmny ltalban n a trsas helyzet hatsra, addig bonyolult, vagy kevsb begyakorolt feladat esetben a trsas helyzet hatsa fordtott, a teljestmny romlik.
Trsas gtls
A trsas helyzet gtl hatsait magunkon is megfigyelhetjk, amikor "lmpalzat" vagy "vizsgadrukkot" lnk t. Sok esetben a gtl hats elmaradst figyelhetjk meg nmagunkon, amikor magnyos helyzetben olyan "illetlensgeket" engednk meg magunknak (orrpiszkls..), amelyek trsas helyzetben megtkzst, rosszallst, negatv megblyegzst vltannak ki, s ily mdon gtls alatt maradnak.
- ROBERRT ZAJONC: a trsas helyzet konkrt alakzattl fggetlenl a ms szemlyek puszta jelenlte bizonytalansgrzetet breszt az egynben, miltal emelkedik a reaglkszsge, s a begyakorlott, egyszer feladatok esetben ez a dominns megjelensnek kedvez, mg a begyakorlatlan illetve gondolkodst ignyl, feszltsget kelt, nehz vagy kellemetlen feladatok esetben rontja a teljestmnyt.
- COTTREL: a trsas helyzet oly mdon hoz ltre motivcis tbbletet az emberben, hogy a trsak anticiplt pozitv vagy negatv megerstknek tnnek szmra, s ezrt, fokozottabb erfesztssel fog a feladaton gykdni. A teljestmnyromls magyarzata az, hogy az egyn trsas helyzetben fokozottabban kockztat, kvetkezskppen knnyebben hibzik.
- Figyelemelvons: egyszer feladatok esetben a figyelem eltereldse javtja a szemlyek teljestmnyt (cskkenti a fradst, lnkti ket), mg a bonyolultabb feladatok esetben teljestmnyromlst eredmnyez, hiszen megnehezti a feladat komplexitsa ltal ignyelt figyelem –sszpontostst.
( Csepeli Gyrgy: Szocilpszicholgia)
Tmegllektan
A "tmegllektan" elnevezs j kelet, modern fogalom, amelyet a 19. szzadi tmegfilozfia egyik jeles kpviselje, GABRIEL DE TARDE hasznlt elszr. A tmegmozdulsok termszetnek, sajtossgainak a feltrsban GAUSTAVE LE BON orvos, GABRIEL DE TARDE jogsz s HYPOLITE TAINE trtnsz vllalt ttr szerepet.
Mai rtelmezsben a tmeg valamely kls okbl sszesereglett, rzelmeiben s viselkedsben egy ideig egysget mutat emberek szervezett sokasga, illetve a szervezds nlkli laza, tagadatlan egyttese, amelyben az egyes szemlyek figyelme ugyanazon trgyra vagy esemnyre irnyul.
LE BON: a tmeg termszete merben ms, mint az egyn, a tmegben ugyanis eltnnek az egyni vonsok; a tmegben az emberek rzelmi, gondolatai, szndkai, cselekedetei egy irnyba lltdnak be, az egynek egyetlen klns lnny vlnak.
Megklnbztet heterogn s homogn tmegeket. A tmeget a cscselkkel azonostotta s homognnek tekintett abban az rtelemben, hogy benne az egyn "tmeglnny" vlik. Meggyzdssel vallotta, hogy a tmeg lehzza az egynt, megfosztja szemlyisgmivolttl.
FREUD:
1.termszetes
2.mestersges tmegeket klnt el.
A tmegben nem jelennek meg merben ms tulajdonsgok, hanem lnyegben az egynnek elfojtott indulatai, rzelmei kerlnek felsznre, mely erket vgl is demagg (agittor) vezet szabadtja fel.
McDOUGALL:
- homogn s nem homogn,
- termszetes s mestersges,
- primitv s magasan szervezett,
- vezetett s vezet nlkli,
- rvid let s tarts tmegeket klnt el.
WILLIAM WESTLEY: keletkezs alapjn klntette el a tmegeket:
- elzetesen megszervezett tmegek (pl. tntet tmeg) → tagjai racionlis elhatrozsbl gylnek ssze, egysgesek, rendezettek, vezetvel rendelkeznek, egyttltk helye, idtartama is elre meghatrozott.
- konvencionlis tmeg (pl. valamely hagyomnyos rendezvnyen rszt vevk tmege) → fegyelmezett, rendezett, vezetre nincs szksg, hely s idpont itt is fixlt.
- spontn tmeg (szjtti, bmszkod csdlet, amelyet valamely rdekes esemny, szokatlan trtns hoz ssze) → szervezetlen, az egyttltnek nincsenek szablyai, nincs vezet
TAINE: a tmeghelyzetben a termszet nyers eri szabadulnak fel, az egynben regresszi megy vgbe.
A tmegviselkeds megnyilvnulsi formi lehetnek
Ø a passzv hallgats vagy
Ø a tapsols vagy
Ø az ordibls vagy
Ø fttykoncert vagy
Ø a tettekben megmutatkoz viselkeds klnbz vltozatai.
Katasztfahelyzet: nagyarny termszeti, hbors vagy sorscsaps ltal elidzett s a biztos pusztuls rmvel fenyeget helyzet.
Pnikhelyzet: lnyege a tmegben elterjed oktalan, tlzott flelemben, fejvesztett rmletben ragadhat meg, amelyet valamilyen hirtelen, meglepetsszeren bekvetkez vltozs vlt ki az emberekbl s meneklsre kszteti ket. Pnikhelyzet kialakulshoz kt felttelnek kell egyszerre teljeslnie: egyrszt tudatosulnia kell a veszlyhelyzetnek, msrszt pedig annak, hogy van esly a meneklsre. A pniknak kt fajtjt klnbztetjetjk meg: a szitucis s a hangulati pnikot.
Lincsels: -en a tmegagresszivits legdrasztikusabb vltozatt rtjk, amely a nekivadult tmeg kegyetlen nbrskodsban, erszakos leszmolsban nyilvnul meg. A lincsels rgtnztt, spontn tmegviselkedsnek tn akci. A lincselsnek kt vltozatt klnbztethetjk meg: a jl szervezett s kvetkezetesen vghez vitt lincselst, amely kizrlag a bnsnek kikiltott szemlyek likvidlkst (megbntetst) clozza, s a szervezetlen, zavaros krlmnyek kztt zajl lincselst, amely vletlenszeren sjt le bns s rtatlan emberekre.
(Dr. Szab Istvn: Bevezets a szocilpszicholgiba)
|