ATIF-ANDAL ... archive to the future
ATIF-ANDAL ... archive to the future
Men
 
XXX
 
Els flv
 
Msodik flv
 
Harmadik flv
 
Negyedik flv
 
Egyb segtsgek
 
Szavazz!
Lezrt szavazsok
 
Magyar kultra jegyzetek
Magyar kultra jegyzetek : Magyar kultra jegyzetek

Magyar kultra jegyzetek

  2007.01.18. 08:09

II. rsz - a gtiktl

Gtika Magyarorszgon:

-        13. szd msodik felben kezdett meghonosodni. 16. szd vgig virgzott. A gtika elterjesztsben a ferencesek, domonkosok s a ciszterciek sokat tettek. Kezdetben a francia mesterek jellegzetessgei jelentkeztek.

-        13. szd msodik fele- 14. szd eleje a hazai gtika korai szakasza. Virgkora Nagy Lszl uralkodsa, valamint Luxemburgi Zsigmond ideje alatt volt. Ksi virgzs Mtys s II. Ulszl ideje alatt volt.

-        Magyar gtika alkotsai kisebbek, mint a nyugati gtika alkotsai. (kisebbek a homlokzatok). Magyar szerzetesrendek is befolysoltk az ptkezseket. A teleplsektl elzrtan ltek. Magyarorszgon mrskeltebb mdszer s temp jellemezte az ptszetet. Romaniknak bizonyos elemeihez ragaszkodik.

-        1242- Tatrjrs. Megindultak a vrptkezsek s az erdk ptse.

-        1247-ben alakult meg Buda. Fejlett, szervezett teleplst hoztak ltre.

-        IV. Bla uralkodsnak idejtl kirlyi szkhely Buda.

-        Megjelennek az emeletes polgrhzak.

Mtys templom: Eredetileg Budavri Boldogasszony templomnak neveztk. 1255-1269 kztt plbniai templomnak indult. Mai alakjt a 19. szd-ban kapta meg.

13. szd-ban plt a Margit-szigeti Dominiknus Apca Kolostor. 1252-ben fejeztk be.

Gyulafehrvri szkesegyhz: Hitelezk ltal rt listk szolglnak szmunkra forrsknt. V. Istvn herceg hitelezjnek a lersbl sok rtket olvashatunk, amivel tartozott neki V. Istvn herceg. (prmek, textilek, selymek, brsonyok, kszerek).

14. szd ptkezsei- Kroly Rbert. Fontos szkhely volt Visegrd.

Gtikus stlus kirlyi palota- Szkesfehrvr. Ez legett, jjptettk.

Esztergom: 1320-as vekben ptettk jj a templomot. Klasszikus gtika fontos plete.

budai Klarissza Kolostor- 1350 krl kszlhetett el. Fiatal lnyok nevelsvel is foglalkoztak. Hzi oltr- Prizsban ksztettk ezst zomnc technikval. nmagban is hihetetlen rtk. Jelenleg a New York-i Metropolitan mzeumban van.

A mvszet megtlse is fontoss vlt. Innentl jegyzik a mvszek nevt. Adomnylevelek rulkodnak arrl, hogy a mvszeknek adomnyokat is adtak.

Buda arculata megvltozott. (Dunra nz nagy homlokzat)

Vrkastlyok ptse kezddtt meg erdk s vadaskertek kzelben. (Zlyom, Disgyr).

Kassai Szent Erzsbet templom (15. szd): Virgz gtika alkotsa. Csillagboltozat, 3 boltozat a haj fltt.

Szegedi templom (15. szd): Alsvrosi ferences templom. Tgas bels tr. Szently fltt csillagboltozat. Cscsves ablakok. Tmpillrek vannak az oldaln.

Nyrbtori reformtus templom: Bthori csald pttette. Sr boltozat fedi.

 

Mezgazdasg, gazdlkods:

-        Termszeti gazdlkods (nellts). 12. szd magyar trsadalmt jellemzi.

-        Ezermesterek vilga.

-        Hinyzott a szakosodott termels, a specializci. Nem volt rtelme a piacnak, mert mindenki elksztette mindazt, amire szksge volt.

-        Vezet rteg a katonai rteg. Eltartott rtegg vltak→ trsadalom fl emelkednek, adt, jrulkot szednek.

-        12-13. szd-ra jellemz, hogy a fldesr szolglatban sok alrendelt szemly llt (kenyrst, harangoz). Ez egy ktelezettsg volt.

-        Szrt birtokrendszer: Egy birtok tbb tagbl llt klnbz helyen. (fldesri zem).

-        Tvolsgi keresked: Tvoli tjak termkeit hozta Magyarorszgra.

-        Bels keresked: Magyarorszgon, de nem a magyaroknak, hanem a klfldieknek szolglja ki az ignyt.

-        Telekrendszerek: Nmet mintra alakult. Vltozsnak az okai az j termeleszkzk megjelense (vzimalom). Szablyozott talajvlt rendszer jtt ltre.

-        Az rutermels magval hozta a pnz felrtkeldst.

 

Renesznsz:

Korai renesznsz: 1470-1541

A renesznsz Itlibl terjedt el. Firenze a renesznsz szletsi helye. Egyedi gazdasgi, kulturlis felttelek voltak. Itliban mr 1420-tl beszlhetnk renesznszrl. Nagyon hamar tterjedt Magyarorszgra a renesznsz. Itlia → Dalmcia → Magyarorszg.

Mtysnak nagy szerepe volt a korai elterjedsben. Magyarorszgot j politikai kapcsolat fzte Itlihoz. 14. szd- Sok itliai mester dolgozott Magyarorszgon. 15. szd- jellemz, hogy tbb olasz mvszetkedvel kltztt haznkba. Kzvettsk Magyarorszg s Itlia kztt meghatroz volt. 14. szd- Buda: Olasz keresked kolnia telepedett meg. Itliai bankokbl, kereskedhzakbl tbb gynk is kltztt Mo.-ra.

Mtys diplomcija: 1474- Itliai bels szvetsggel lpett kapcsolatba s be is lpett- LEGA volt a neve. IV. Sixtus ppa volt a vezetje. Magasrang mltsgok voltak tagjai- Npoly kirly, Angliai Ferdinnd → lnyt, Beatrixot veszi el Mtyst. Mtys szmra nagyon j kapcsolatokat biztostott ez a szvetsg. A kapcsolatok a szvetsg felbomlsa utn is megmaradtak. Hzassga kzelebb hozta az itliai urakhoz, kultrhoz.

 

Lorenzo De Medici: Firenze ura. Csaldja vszzadokon keresztl uralta a firenzei politikt. Mvszeteken t a bankgyletekig mindenben rszt vettek.

 

A mvsz egyenl volt a mrnkkel. j eszmei gazat a humanizmus. Ez a renesznsz eszmei ramlata. Leginkbb az irodalomban s a filozfiban reztette hatst. Befolysolta a mvszetet is. 14-15. szd-ban mr ltek azok a gondolkodk, akiket humanistnak szoks nevezni. Szerintk Itlia csak akkor lesz jra dics s mlt az eldkhz, ha visszatr az antikvitshoz, grg s rmai mvszetekhez.

Magyarorszgon is hamar elterjedt a humanizmus → olaszok Mo-n val megjelense tette ezt lehetv.

1417- 1444: Magyar kirly udvarban lt Pier Pado Vergerio → kirlyi tancsos lett Zsigmond uralkodsa alatt. Padovai professzor volt. A kor minden cmt megszerezte. Vilgi s egyhzi jog professzora volt s a szabad mvszeteknek s orvostudomnynak is. Rendkvl jl tudott latinul s grgl, s ismerte az irodalmat s a filozfit is. Tantvnya volt Vitz Jnos is.

 

Vitz Jnos:

-        Horvt kznemesi csaldbl szrmazott. Zgrbban s Bcsben tanult, onnan kerlt a kancellrira.

-        Fkancellr → Esztergomi rsek.

-        lett Mtys nevelje, tle tanult meg latinul. Sok antik szerzt ismertetett meg Mtyssal.

-        Vitz Jnos karrierje tipikus renesznsz karrier. Elnyerte a vradi pspksget is. Ez lesz kedvenc tartzkodsi helye. Fantasztikus udvart alakt ki mozgalmnak. Korai renesznsz kultra kzppontja lesz. jjptette a szkesegyhzat.

-        Sok pnzt s figyelmet fordtott a pspki knyvtrra. Be tudta szerezni antik szerzk mveit, kortrs szerzkt. Knyvgyjt lett. Mtys megszerezte ezt a knyvtrat. Ez lett a Corvin knyvtr alapja. Csodlatos kdexek voltak s eredeti olasz mvek. Sok volt a firenzei minitor- k ksztettk a cmeres leveleket, knyvdszeket.

-        Budn is mkdtt knyvkt mhely. Kdexeknek itt is csinltak brktst → klnbz motvumok vannak rajta, nem csak olasz, hanem keleti is.

-        Vitz Jnos unokaccse volt Janus Pannonius. Az kltsgn tanult Itliban, Pdovban. Manetgna j bartsgba kerlt Janus Pannoniussal, Mtys rendelt tle egy kpet.

 

15. szd-i Magyarorszg: Nagyon sok fiatal tudott klfldn tanulni. Akik hazajttek az ott megszerzett tudssal helyezkedtek el az udvarban. Fontosabb egyetemek: Pdovai s Bolognai.

 

Mtys munkssga:

1458- Mtys trnra kerlse. Ersen centralizl politika kezddtt. Felhasznlta a humanista gondolkodk tudst a diplomciai kapcsolataiban. A rgi nyugati uralkodcsaldokhoz kpest a Hunyadi dinasztia helye nem volt olyan biztos pont. Hihetetlen mrtk ajndkozs folyt- fleg egyhzi javak. Kanonoki, rseki, pspki, prposti beosztst s javadalmakat kaptak a Mtys udvarban lv gondolkodk. Fleg diplomciai kapcsolatokat lttak el. A klrus elvilgiasodott, nem a teolgit erltettk. Mtys gyjtemnyt a knyvtron tl, klnbz rtkes ajndkok is gyaraptottk. Mtys tvsket is alkalmazott- kszereket, fegyvereket ksztettek. Ebbl a gyjtemnybl mra szinte semmi sem maradt. Mtyst s Beatrixot brzol domborm maradt meg. Maradtak fenn mg tvs-munkk, Bakcz krpit- trnkrpit. Mtys kemny uralkod volt, kemny adkat vezetett be, j vmrendszer→ pnzgyileg helyre akarta lltani az orszgot. Halla utn a rla kialakult kp megvltozott.

Mtyst segtk mindegyike olasz volt:

-        Francesco Bandini- ptsz: Budn dolgozott. 1490-ig itt tartzkodott. Tancsadi feladata volt. Figyelnie kellett az itliai mvszeket s kzvetteni. Neoplatonista kr tagja olt → Platn filozfijt tanulmnyoztk.

-        Antonio Bonfini: Mtys trtnetrja 1486- 1490 kztt. Kzvett munkja fontos. Munkjhoz fordtsok is tartoznak. Alberti- Az ptszet cm mve. Errl kszlt egy rvidtett vltozat, melyet tbb nyelvre fordtottak le. Ezt a munkt vgezte Bonfni.

 

Magyarorszgi renesznsz ptszet:

-        Olaszosan klasszicizl.

-        All’ antica jelleg.

-        Mo.-n a gtika nem volt olyan mrtk s nem tudott gy meghonosodni, mint Ny-Eurpban → renesznsz knnyebben tudott meghonosodni.

-        Tagozat vagy ornamentum leginkbb ablakok s ajtk dsztsben alkalmaztak. Olyan, mintha kerete lenne, kiemeli a falbl, kbl kifaragott s dsztett volt. Ablakok kisebbek voltak. Ornamenttorok ksztettk ezeket. Dalmcibl os jttek ezek a mvszek, nem csak Itlibl.

 

ptkezsek:

Budai vr: Trk ostrom s barokk jjpts miatt ma mr nem lthat semmi. 1479- szerzds: Itliai mesterek szerzdnek magyar munkra. Megmutatja hogyan kszlt a vr. 16. szd-i lersokbl tudjuk hogyan nzhetett ki a vr. Bels terek dsztse- majolika padl s aranyozott fa mennyezet. Cmerekbl sok maradt fenn → utal a mvszetre s a csaldokra, akiket jelkpez. Vrs mrvny alkalmazsa kezd elterjedni → nagyon drga volt. A vrs mrvny sremlk kimondottan a magyar renesznsz mvszethez kapcsoldik.

Bels ptszet: Falikrpitok, freskk → Firenzbl, Nmetalfldrl rendelnek. tvstrgyak, kszerek, fegyverek, lszerszmok.

 

Visegrdi vr:

Anjou korban jelents szerepe volt. Mtys nyri rezidenciv alaktja t. Termszet s mvszet harmnijt prbltk megvalstani. Fggkertet alaktottak ki. Szl ltetvnyek, gymlcssk voltak.

Tatn, Kszegen, Vajdahunyadon nagy ptkezsek folytak, Disgyrn pedig talaktottk a vrat. Nemesi krik is prbltk kvetni a divatot.

 

Jagell korszak: 1490- 1526

Mtys halla utni idszak. Megfigyelhet az a tendencia, ami Mtys korban elkezddtt. II. Ulszl folytatta munkjt, tovbb ptette a palott.

Bakcz- kpolna: Bakcz Tams ptette, esztergomi rsek volt. 1506-ban kezdte el pteni. Ma mr nem a rgi llapotban lthatjuk. Bakcz Tams ppai cmre is plyzott. Klasszicizl olasz stlus volt a kpolnra jellemz. Grg kereszt alaprajz. Kupola bronzlapokbl ll, ezeket egy vasvzra helyeztk r.

1526- Megtorpant a fejlds a Mohcsi csataveszts vgett. Vdelemre prbltak berendezkedni- hadiptszet. Klfldiek prbltak elmeneklni, olasz mesterek nagy rsze hazatrt Itliba. Ez rknyszertette a magyar mestereket az nll alkotsra. Hazai ptszet vlik fontoss, vrak megerstse kerl eltrbe.

 

Az orszg 1541-tl 3 rszre szakad befolysolja az ptkezseket.

Nyugat- Habsburg fennhatsg alatt.

Erdly- nll fejedelemsg.

Kzpen- Trk uralom.

A hatron erdket, vrakat ptenek. Erdly, Felvidk renesznsz polgrhzak plnek. Ottani mesterek eltanultk az olasz mesterektl a dsztseket, mintkat, mvszeteket. Trkk ltal megszllt terleteken a trk ptszet terjedt el (minaretek, frdk).

 

Srospataki vr: 1534- Els emlkek ebbl az idbl szrmaznak. Pernyi Pter volt az pttet erdptkezsbe kezdett renesznsz stlusban.

Ndasdi csald- Renesznsz vrakat pttettek. Srvri kastly tptst 1552-ben kezdtk, 1560-ban fejeztk be.

 

Renesznsz irodalom:

Renesznsz idszak nagyon nagy jelentsg. Az irodalmi let ekkor kapcsoldott be az eurpai vrkeringsbe. Ez a korszak adta Mo.-nak az els nagy kltket. A latinnal szemben ekkor vlt uralkodv a magyar nyelv.

Vitz Jnos: Els humanista, aki knyvtrat hozott ltre s tmogatta a fiatalok tantst. Kor legismertebb mvszeivel dolgoztatott. Janus Pannonius az unokaccse.

Janus Pannonius: 1434- 1472. Kor legjelentsebb kltje. 11 vet tlttt Itliban. Grg, latin nyelven kitnen beszlt. Ismeret a korabeli humanistk mveit. Ficino j bartja volt. Els jelents klt a magyar irodalomban, de csak latinul rt. Latin volt a magas sznvonal nyelve. Szatrikus, erotikus epigrammkat rt hadat zent az lszent erklcsknek, mely a kzpkort jellemezte.

Mtys kemny uralkod volt. Halla utn a rla kialakult kp megvltozott.

Elkezddtt egy vd, v munka. Prbltk a kiutazott humanistk megmenteni a magyar kincseket.

Olh Mikls: Hungria cm mve. A pusztuls eltti Mo. llapott rta le fldrajzilag, nprajzilag s kulturlis szempontbl.

jra kiadtk Janus Pannonius vesreit, Bonfini mveit gy szerkesztettk ket, hogy az elszban lerjk, hogy mirt tartottk lnyegesnek jra kiadni.

Zsmboky Jnos: Bcsben lt. XVI. szzad msodik felben minden korbbinl teljesebb s jobb kiadsokban tette kzz a Mtys-kori humanistk mveit.

Magyar nyelvre felfigyelnek: a magyar nyelv irodalom kezdetei visszanylnak a XII. szzadig, a magyar nyelv rsbelisg s irodalom azonban eg­szen a XVI. szzadig csak a latinnak a szerny trsa, amolyan ki­segtje maradt. A XVI. szzad elttrl fennmaradt magyar nyelv szvegek tbbnyire latinbl val egyhzi cl fordtsok; eredeti al­kots kevs akad kztk. 1500-as vekben a magyar nyelv hasznlatt sztnztk.

Pesti Gbor: A budai Cor­vina Knyvtrbl 1526-ban, mikor a trk els zben megszllta a fvrost, kimentette a Janus Pan­nonius epigrammit tartalmaz kdexet, s Bcsbe vitte. Lefordtott nhny evangliumot s Ezpus mesit is. A mesk fordtsa 1536-ban jelent meg. Ekkor hirdette meg a magyar nyelv kimvelsnek programjt. Minden mvelt np arra trekszik, hogy a nyelvt fejlessze. Enne els lpst a fordtsban ltta.

Sylvester Jnos: gy gondolta, hogy magyar nyelv a szent nyelvekkel egyenrang. Magyar nyelv egy olyan kincs, mely eddig rejtve volt. Kutatsokat vgzett a magyar nyelvvel kapcsolatban. Nyelv szerkezett is vizsglta. Biblia fordtssal is foglalkozott. Elszr fordtotta le a teljes jszvetsget. sszehasonltotta a magyar s a latin nyelv szerkezett. Ebbl szletett egy nll munka → Gammatica Hungaro- latina (1539). Kifejti, hogy vannak szablyok, melyeket rsban rgzteni kell. 1541- Teljes Biblia fordts megjelent nyomtatsban.

 

Renesznsz- reformci- humanizmus sszehasonltsai:

Reformci renesznszhoz val viszonya gykeresen klnbzik a humanizmustl. Humanizmus szerves rsze a renesznsznak, legfontosabb rsze. A reformci mindkettnek az ellentte. A renesznsz let jfajta szemlletvel lpett fel, a humanizmus pedig ideolgiai tudatossggal, tudomnyos megalapozottsggal a hagyomnyos vallsi vilgkp ellen fordult. A renesznsz igaz sszefrt a vallsossggal sszefrt. Az egyhz elvilgiasodott, sok humanista kerlt az egyhzi szemlyisgek kz. Ezrt kvetkezett be a reformci. Azrt kerlt sor r, mert Luther felismerte, hogy a renesznsz ideolgia nem egyeztethet ssze a vallssal. Reformci vezet egynisgei a valls fontossgt hangslyoztk. Vissza akartk Istent helyezni az t megillet helyre, mert a humanistk eltvoltottk. Fontosnak tartjk a Biblia olvasst. A vallsi tmj mvek kerlnek eltrbe a reformci alatt. Becsli a keresztny erklcs szolglatban ll mveket. A humanistk Biblia kritiki segtettk el a reformcit. Reformci szorgalmazta a np nyelvnek hasznlatt.

Ellenreformci:

Katolikus valls megprblja visszaszerezni hveit. Ebben az idszakban bontakozik ki a barokk → a clbl jtt ltre, hogy az emberek menjenek vissza a templomba. szrevettk a mvszet befolysol jellegt.

 

Magyarorszgi reformci irodalma:

Ms mint a Ny-Eurpai. Nem llami elhatrozssal trtnik a reformci, hanem trsadalmi mozgalom eredmnyekppen szervezdik. A reformci hamar elterjedt → a reformtorok az orszg buksrt a katolikus egyhzat okoltk. A trk betrse Isten bntetse, ezrt az egyhzat okolta. Az egyhz azt mondta, ha az emberek megtrnek, akkor vge lesz a szenvedsnek, s minden jobbra fordul. Ez hatsos volt. 2-3 vtized alatt a reformci teret nyert Mo.-n. Egymst kvettk az jtsok. Lutheri reformci terjedt el elszr, majd a svjci reformtorok nzetei. Tbb klnbz nzet is elterjedt.

Antitrinitrius= Szenthromsg tagad.

Vallsi agitci elrasztotta az orszgot, rengeteg hitvitra kerlt sor. Az rk a magyar nyelv magasabb szintre emelsre trekedtek.

Bornemissza Pter: Kornak termkeny szerzje. 1536- 1584. Rengeteg prdikcit rt, 6 ktetben jelent meg. volt az els renesznsz tragdia szerzje → Magyar Elektra. Szophoklsz tragdijt dolgozta t a magyar trsadalmi viszonyok szerint.

Heltai Gspr: Katolikus pap, majd luthernus, klvinista majd antitrinitrius prdiktor lett. Wittenbergi Egyetemen tanult. Magyar novellairodalom megteremtje. 4 kiemelked munkja: 1. Dialgus (1552)

                2. Szz fabula (1566)- Ezpus mesinek gyjtemnye

                3. Hl (1570)- Spanyol inkvizcirl r.

                4. Magyar Krnika (1574-75)- Bonfini rsait dolgozta fel.

Tindi Lantos Sebestyn: Magyar esemnyeket mondta el dalban.

Petrarkizmus: 16. szd-ban Mo.-n terjedt le. Petrarca dicstst szolglta. Szerelmi kltszetet jelent. Felkapott stlus volt.

Balassi Blint: 1554- 1594. Legnagyobb jelentsgek a szerelmi kltemnyei. Janus Pannonius hagyomnyai befolysoltk. Mr magyar nyelven rt. Legnagyobb klt a korabeli Mo.-n. Kltemnyeinek f tmja a szerelem, magas sznvonal megvalstotta a petrarkizmus magyar vltozatt. Protestns arisztokrata csaldbl szrmazott, apja fontos szereplje a trk elleni harcoknak. Itliban, Pdovban tanulhatott, s Nrnbergben is. Politikai okokbl apjt lecsuktk, gy a csaldi vagyon nagy rsze elveszett. Apja halla utn a rokonok kifosztottk minden vagyonbl. Klnbz kirlyi udvarokban dolgozott (lengyel kirly, erdlyi fejedelem). Trk elleni harcokban vitzknt tnt fel, majd lkeresked lett.

 

Knyvnyomtats:

Mo.-n 1473-ban lteslt nyomda, a 16. szd elejn Budn mr tucatnyi knyvkeresked mkdtt. A knyv tmegcikk akkor vlt, mikor az orszg politikai helyzete rossz volt (ilyenkor egyre tbb knyvre volt igny). A Wittenbergben tanult magyarok szmos knyvvel trtek haza, s gy az orszg minden rszbe eljutottak a re­formci teolgiai alapmvei s az kori klasszikus rk ki­adsai. Kezdtek egyms utn lteslni a ma­gyarorszgi nyomdk is. Ezek nem zleti vllalkozsok, ha­nem mecnsok ltal fenntartott zemek voltak. Ndasdy Tams­nak srvri birtokn mkdtt nyomda. Itt nyomtattk ki Sylvester Jnos magyar nyelvtani munkjt s az jszvetsget magyarul. A teljes ma­gyar Biblia kiadsa Rkczi Zsigmond kltsgn jelent meg. Debrecennek 1561-ben lteslt nyomdja, sok prdikcis ktet, gylekezeti knyv jelent meg. A reformci szolglatban ll magyarorszgi nyomdk lteslse hatalmas lendletet adott a magyar nyelv irodalom fejlds­nek.

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ra
 
XXX
 
Naptr
2023. Szeptember
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 
Ennyien voltunk itt
Induls: 2006-11-29
 
Fontos lehet...
 
Nvnapksznt

 
Ha bejn az oldal
 
Szrakozs
 
Milyen id van ma?
Magyarorszg idjrsa
A rszletekrt klikk a kpre.
 
TAT TUAM ASI
 
Sztr

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!