16-17-18. ttel
2006.12.19. 15:03
16. ttel: Mutassa be a npeseds s az egszsggyi problmk helyzett Magyarorszgon!
1. Npeseds:
A npesedsi folyamatokkal a demogrfia foglalkozik. A szletsek vizsglatnl hasznljuk a termkenysg fogalmt, melyen a szlkpes korban lv ni npessgre es szletsek szmt rjk. A hallozskor szoks a halandsgot vizsglni, melyet tbbfle viszonytsban lehet sszefoglalni. Morbiditsnak nevezzk a betegsgek elfordulsnak gyakorisgt.
A honfoglal magyarsg ltszma Fgedi Erik szerint 400.000 volt. i.sz. 900 krl 600.000.-re becslhet a npessgszm, 1200 krl mr 2 millira, 1500-ban 3,5-4 milli lehetett. A mohcsi vsztl a trk hdoltsg vgig, pontosabban a Rkczy szabadsgharc vgig viszont lnyegesen kedveztlenebbl alakultak a npessgi viszonyok. m a 18. szzad bksebb viszonyai kztt a npessg ismt gyorsan nni kezdett. Az els npszmllsra II. Jzsef alatt 1784-1787-ben kerlt sor, ekkor a npessg szma kb. 8,1-8,2 milli volt. Ettl egszen az 1850-es vekig nem volt npszmlls. A kiegyezs utn 1870-ben indult meg a tzvenknti npszmllsok sora. A mai Mo. terletnek npessge 1870-ben 5 milli, 1910-ben 7,6 milli, 1941-ben 9,3 milli, 1949-ben 9,2 milli volt. A kt vilghbor alatt nagy vesztesg volt. A msodik vilghbor utni id ta a npessgszm folyamatosan cskken. Magyarorszgon folyamatosan kszlnek npessg-elreszmtsok. A legjabb magyar elreszmtsok szerint 2020-ban 9,5 millira cskkenhet a npessgszm.
Magyarorszgon a halandsg az 1960-as vekig javult, ezt kveten azonban romlsi tendencik jelentkeztek. A halandsg a frfiaknl sokkal lnyegesebb volt mint a nknl, s a 40-54 ves korcsoportokban volt a legnagyobb.
2. Egszsggyi ellts
Az egszsg romlsnak okai:
Nem megfelel tpllkozs: sznhidrtokban gazdag teleket fogyasztunk, mivel ezek olcsk.
Munkahelyi egszsgi rtalmak
Lakkrnyezeti rtalmak
Hossz munkval tlttt id, hajszolt munkavgzs
Kevs szabadid, illetve a szabadid nem helyes eltltsi mdja (TV)
Kevs sport, mozgs
Ritkn megynk dlni -aktv pihens hinya-
Lelki egszsgi llapot
Egszsggyi ellts
Az egszsggyre fordtott kiadsok arnya a nemzeti jvedelmen bell Magyarorszgon igen alacsony. Ennek oka elssorban az, hogy az egszsggyi ellts majdnem teljesen ingyenes, trsadalmi juttatsnak minsl, s az llami kltsgvetsbl fedezik a kltsgeit. Ennek kvetkeztben az egszsggyi kiadsok maradkelv alapjn rszeslnek a kltsgvetsbl, teht a tbbi terlet ignyeinek fedezse utn fennmaradt sszegeket osztjk fel a nem termel szfra terletei kztt. ppen ezrt az egszsggyi intzmnyek jelents rsze ersen leromlott llapotban van, tovbb a felszereltsg nem kveti az egszsggyi ellts vilgmret fejldst. Az egszsggyi intzmnyek nem rdekeltek abban s nincsenek is rknyszertve arra, hogy a kapott pnzforrssal, valamint a rjuk bzott eszkzkkel hatkonyan gazdlkodjanak.
A krzeti orvosok hajlamosak arra, hogy a szakrendelkbe irnytsk betegeik egy rszt, az ambulns szakrendelk viszont hajlamosak minl tbb beteget krhzi kivizsglsra s kezelsre utalni.
Az orvosi fizetsek viszonylag alacsonyak, viszont megengedett a hlapnz elfogadsa. Ezrt az orvosok arra knyszerlnek, hogy minl tbb hlapnzre trekedjenek.
Ugyancsak az alacsony fizetsek okozzk az polnk s ms kzjszint egszsggyi szemlyzet nagyfok hinyt. Ennek kvetkeztben az orvosok egy rsze olyan munkt is knytelen elvgezni, amelyet az polnk is teljes mrtkben kpesek lennnek elvgezni. Az polk, pedig betantott fizikai munkt is knytelenek vgezni.
Mindezek kvetkeztben (Losonczi gnes) az egszsggyi elltsban mindenki elgedetlen, kiszolgltatottnak rzi magt. A rendszer mkdsnek msik kvetkezmnye, hogy a trsadalmi hierarchiban, kedvezbb helyzetben lv rtegek tagjai nem csak nagyobb arnyban rszesltek az egszsggynek adott tmogatsbl, hanem jobb elltst is kaptak, st mindezrt kevesebb hlapnzt is fizettek. Felttelezhet, hogy a trsadalmi rtegek kzti igen nagy halandsgi s egszsgi llapotbeli klnbsgekben ennek is lnyeges szerepe van.
17. ttel: Mutassa be a demogrfiai csoportok (fiatalok, idsek, nk, gyermekek) szociolgiai problmit!
Demogrfiai csoportok
A demogrfiai ismrvek a nem s az letkor alapjn megklnbztetett csoportok elklnlnek egymstl az letmd s az letkrlmnyek tekintetben. A kzelmltban kerltek a demogrfiai csoportok a szociolgia figyelmnek kzppontjba. Klnsen rvnyes ez a nk helyzetvel foglalkoz tudomnyterletekre. A szociolgiai rdeklds sszefgg azzal, hogy a fejlett trsadalmakban ers feminista mozgalmak jttek ltre, s a nk htrnyos helyzetnek megszntetsre trekszenek. A frfiak s a nk klnbzsgnek genetikai okai is vannak, azonban ezek az eltrsek nagyrszt az eltr szocializcibl szrmaznak. Az eltr nevels, krnyezeti hatsok kvetkeztben a frfiak agresszvabbak, a nk szeldebbek.
A frfi-ni munkamegosztst illeten a rgebbi korszakokban a fizikai ert ignyl tevkenysget a frfiak vgeztk, a nk a gyermekgondozssal foglalkoztak. A modern trsadalmakban a nemek kztti munkamegoszts kevsb szksgszer. Vannak olyan irnyzatok, amelyek szerint a frfiak hatalmi pozcija az oka a klnbsgeknek. Ezrt harcolnak a nk az egyenjogsgrt.
Vilgszerte sok vizsglatot vgeztek a nk s a frfiak kztti egyenltlensgrl. Angliban az elmlt 150 vben t terleten nyomtk el a frfiak a nket: a hztartsi munka, keres munka, fizikai erszak, szexulis kapcsolatok, kulturlis intzmnyek. Chafetz szerint minl lesebb a frfiak s a nk kztti munkamegoszts, annl nagyobb jvedelemhez jutnak a frfiak, s minl nagyobb jvedelemhez jutnak; annl inkbb vannak uralkod pozciban. Msok az okokat a gazdasgon kvli terleten keresik. Ilyen terlet az adott trsadalom kultrja. A nknek ki kell szolglni a frjket, hogy a kzletben nem vllalhatnak szerepet, vagy a frfiaknak megengedett a htlensg, a nknek nem.
Magyarorszgon is kitnnek a frfiak s nk helyzetnek klnbzsgei a foglalkoztatsi arnyszmoknl s a foglalkozsok kztti megoszlsban is. A nk tlagkeresetei alacsonyabbak, mg az azonos foglalkozsi csoportba tartoz nk bre is elmarad a frfiaktl. A nk htrnyai az let ms terletn is kimutathatak. Ezeket a htrnyokat nem knny mrskelni.
Az letkor szerinti csoportok pontos definilsa nem egyszer. Az idskor hatra nyugdj, de ez orszgonknt vltoz, s a nknl is klnbz. Meg kel klnbztetni a fiatal regeket s az ids regeket (kb. 70 v). Megklnbztethetjk a fiatalkort, a serdl s gyermekkort, valamint csecsemkort.
Az emberi letciklus 6 rszre oszthat:
- szletstl 1 ves korig: csecsemkor
- 1 - 12 v: gyermekkor
- 12 -14/16 v: serdlkor
- 14/16 - az iskola befejezsig, munkavllalsig, csaldalaptsig: ifjkor
- nyugdj korhatr elrsig: felnttkor ez felett pedig az idskor.
A fejlett trsadalmakban ezek a szakaszok jobban elklnlnek egymstl.
Az ids npessg helyzetvel kapcsolatos problmk elssorban a npessg regedsvel fggnek ssze. Ennek oka a szletsszm cskkense s az tlagos lettartam meghosszabbodsa is.
Az regeds szmos problmt vet fel az ids emberek anyagi elltsban. Mivel a befizetett nyugdjjrulkok egyre kevsb kpesek a kifizetend nyugdjakat fedezni, a nyugdjrendszerek deficitess vlnak. Ezrt szksges az alapvet nyugdjreform. Hogyan alakul az idsek letsznvonala? A legtbb fejlett orszgban anyagi helyzetk fokozatosan javul, cskken a szegnyek arnya. Azonban vannak olyan csoportok (rokkantak, zvegyek, nagyon idsek), akiknek jvedelmi szintje igen alacsony. letk lnyeges problmja az elmagnyosods. Barti kapcsolatok lazulnak (hzastrs meghal). Slyos problma az egszsggyi llapotuk romlsa. Gondozsukban lnyeges szerepet jtszik a csald.
A fiatalok helyzete a 60-70-es vekig a fejlett trsadalmakban nem volt problms. 1968 utn megfordult a helyzet. Az inflci olajrrobbans terheit elssorban a fiatalok viseltk. A munkanlklisg is ebben a krben a legmagasabb. Az anyagi problmk kvetkeztben ksbb ktnek hzassgot, gondolkodsuk, normik, rtkeik eltvolodnak a felntt trsadalomtl. lesedtek a nemzedkek kztti konfliktusok. A fejlett trsadalmakban ma a fiatalsg ers bels differencildsa figyelhet meg. Magyarorszgon 1978-tl az ifjsg helyzetben tbb htrnyos tendencia jelentkezett. Kedveztlen a magasabb iskolai vgzettsgek arnya, s a felsfok vgzettsggel rendelkezk ma lassabban haladnak elre, mint 15-20vvel ezeltt. Nemcsak a fiatalok alacsonyabb keresete, hanem az eltartott gyermekeik szma is hozzjrul ahhoz, hogy az egy fre jut jvedelem lnyegesen alacsonyabb az idsebbeknl. Legslyosabb anyagi problmt a lakshoz juts okozza. Dnt szerepe van a szli segtsgnek.
Viszonylag kevs szociolgiai kutats trtnt a fejlett orszgokban a gyerekek letrl. Helyzetk a 60-as vektl fokozatosan romlott, a rendszervltozs utn felgyorsult. A gyerekek a rendszervltozs f vesztesei. A gyerekes csaldokban az egy fre jut jvedelem a legalacsonyabb. Minl tbb gyerek van agy csaldban, annl rosszabb az anyagi helyzetk.
18. ttel: Mutassa be a nemzet, etnikai csoport, kisebbsgek szociolgiai problmit!
- Fajnak nevezik az emberek olyan csoportjt, amelyet biolgiailag rklt testi jellemzk, elssorban a brszn alapjn klntenek el. A fizikai antropolgia nem a brszn, hanem tbb testi jellemz alapjn klnbztet meg hrom nagy emberi rasszt: kaukzoid, negroid s mongoloid.
- Nemzet: a nemzet azokbl ll, akik egy nemzet tagjnak tartjk magukat, s akiknek kzs az identitsuk. A nemzeti identits ideltpusa magba foglalja a kzs nyelvet vagy a nyelv-jrst, a kzs kultrt, a szoksokat, a kzs trtnelemre vonatkoz emlkeket, tovbb a kzs lakterletet.
- Nemzeti kisebbsg: Egy adott trsadalom azon tagjainak csoportja, akik nem a tbbsgi nemzettel identifikldnak, hanem egy olyan msik nemzettel, amelynek van llama, vagy olyan nemzet tagjainak tartjk magukat, amelynek nincs ugyan llama, de sajt llam ltrehozsra trekszik.
- Etnikai csoport: Az adott trsadalmon bell azoknak a csoportja, akik olyan kzs kulturlis identits tudattal rendelkeznek, amely elklnti ket a tbbsgtl, vagy a tbbi etnikai csoporttl. Az etnikai csoport kevsb klnl el a tbbsgtl, mint a nemzeti kisebbsg.
Rasszizmus, Etnocentrizmus, nacionalizmus:
Rasszizmus:
Az a felfogs, amely szerint az a faj, amelyhez az adott ember tartozik, vagy pontosabban, amelyhez tartoznak vallja magt, magasabb rend, mint a tbbi faj, pl.: intelligensebb, erklcssebb stb..
Etnocentrizmus:
A rasszizmus analgijaknt hasznljk a szociolgiban. Azt a felfogst rtik rajta, hogy a sajt etnikai csoport vagy nemzet magasabb rend mint a tbbiek.
Nacionalizmus:
Ms nemzetek, a trsadalmon belli kisebbsgek elleni harcra sarkalja a nemzet tagjait. Az agresszv nacionalizmus jelenleg sokhelytt, tbbek kztt kelet-eurpban a kls s a bels bke egyik veszlyeztetje. Alapjt a ms kzssgek tagjaival szembeni eltletek, sztereotpik alkotjk.
Eltlet, sztereotpia, diszkriminci:
Eltlet:
Valamely csoport tagjaival szembeni negatv rzelmi viszonyuls, amely azon alapul, hogy ezek az emberek a csoport tagjai. Ez lehet pozitv is.
Sztereotpia:
Torztson, tlzson s leegyszerstsen alapul negatv elkpzelsek, eltletek egyttese valamely csoporttal szemben.
Diszkriminci:
Egyes emberek htrnyos kezelse azon az alapon, hogy azok valamely meghatrozott csoport tagjai.
Az eltlet s a diszkriminci olyan egyneknl ersdik meg, akik slyos frusztrcit szenvedtek, sikertelenek voltak, s a sikertelensg okt msokra akarjk hrtani.
Az autoritrius szemlyisg emberek hajlamosak az eltletes gondolkodsra s az agresszv viselkedsre a ms csoportokba tartozkkal szemben. Az autoritrius szemlyisgtpus meghatrozott nevelsi gyakorlatok termke.
Az eltletek s a diszkriminci, hatalmi s anyagi rdekeket szolglnak. Az eltletek, sztereotpik s a diszkrimincis viselkeds mlyen be vannak gyazva a trsadalom kultrjba, s a szocializci tjn sajttja el ket az egyn.
A mai Magyarorszg:
A legnagyobb etnikai kisebbsg a roma etnikumhoz tartoz npessg. Ltszma kb. 500.000. Tbbsge slyosan htrnyos helyzetben l. Ennek f oka, hogy a romk kzl sokkal kevesebben rendelkeznek keres foglalkozssal, sokkal tbben vesztettk el a munkahelyket. A romkkal szembeni eltletek ersek, de gy ltszik nem nttek, hanem inkbb cskkennek a rendszervlts ta.
A kt vilghbor kztt a legnagyobb ltszm kisebbsg a zsid volt. A zsidsgot vallsi vagy vallson alapul kulturlis kisebbsgknt definiljuk. A holocaust sorn a magyarorszgi zsidsg nagy rsze elpusztult, de gy is ma kelet-kzp-eurpban, Magyarorszgon l a legnagyobb ltszm zsidsg. A zsidkkal szembeni eltletek nem elterjedtebbek a magyar trsadalomban, mint ms eurpai orszgokban.
|