Herbert Marcuse s Jrgen Habermas
2007.05.02. 13:29
Herbert Marcuse
(1898-1939)
A frankfurti iskola idsebb nemzedkhez tartoz filozfus volt, a kritikai marxizmus kidolgozja. Ez egy korszerstett marxizmus a vltoz trtnelmi felttelekhez igazodva. Megprblta kidolgozni a fenomenolgia, az egzisztencionalizmus s a marxizmus egyfajta szintzist.
Mvei: Hegel ontolgija s trtnetisg-felfogsa (1932)
Evvel jrul hozz az Eurpban zajl Hegel renesznszhoz.
sz s forradalom (1941)
Hegel, Marx s a tbbi modern trsadalomelmlet keletkezst kutatja.
rosz s civilizci (1955)
Marx s Freud szintzise. A nem-elnyom trsadalom.
Szovjet marxizmus (1958)
Kritikai tanulmny a Szovjetunirl.
Az egydimenzis ember (1964)
F mve, melyben egyarnt brlja a kommunista s a kapitalista trsadalmat. Arrl rt, hogy a modern ipari trsadalom kpes lekzdeni a megdntsre szervezd hagyomnyos erket, mindenekeltt azzal, hogy a munkssgot nem pusztn kizskmnyolja, hanem az letsznvonal emelsvel integrlja is, vagyis nem csak lncaikat, hanem viszonylagos jltket is elveszthetik. Ezltal a munksok nemcsak munkavllalknt, hanem fogyasztknt is kizskmnyoltakk, szublimlt rabszolgkk lesznek. Kivsz bellk a trsadalomkritikai dimenzi, s egydimenzis fogyaszti lnny vlnak. Ezltal elvsz az a kpessgk, hogy a fennll trsadalmi rend megvltoztatsrt tegyenek, integrldnak a politikai rendszerbe, legfeljebb parlamenti ellenzkknt mkdnek. A gondolkods „egydimenzisan rkk teszi a fennllt s elleplezi annak irracionalitst. Leginkbb Freud tanaira tmaszkodik. Az eredeti sztnk rmelvt (pl.: rosz), a realits elve helyettesti. Ez teljestmnyelvv sllyed le. A vltozs clja, olyan trsadalom ltrehozsa, amelyben a jtkos s szabad lehetsgek garantljk az ember termszetes fejldst. Ez a gondolat, a modern anarchizmus programja tette alkalmass Marcust arra, hogy a 60-as vek vge rtelmisgi fiatalsgnak radiklis mozgalmai szmra hivatkozsi alapul szolgljon.
1949-ben az iskola visszakltzik Frankfurtba, ahol j vezralakja Habermas lett.
Jrgen Habermas
(1928 - )
Nmet filozfus, szociolgus. Rothaker tantvnyaknt doktorl Bonnban. 1954-59-ig Adorno asszisztense. Ksbb filozfit tant Heidelbergben, majd Frankfurtban.
A hetvenes vektl szembefordul a frankfurti iskola elkpzelseivel. A kommunikatv cselekvs elmlete Habermas szaktst a frankfurtiak kritikai elmletvel hrom ponton jelli meg:
- tlsgosan ezoterikusnak s trsadalomtl eltvolodottnak tartotta az elmlet normatv megalapozst s a belle kvetkez extrmizmust
- szerinte elfogadhatatlan az igazsg fogalmnak kritikai elmletben val rtelmezse
- indokolatlannak tartotta a polgri demokrcik alkotmnyos s demokratikus hagyomnyainak lebecslst s elvetst, negatv dialektika trgyv ttelt
1968-ban rja Megismers s rdekben c. mvt, amelyben kifejti, hogy a trsadalom lte kt tevkenysgi formtl fgg:
- instrumentlis tevkenysg (munka)
- kommunikatv tevkenysg (trsadalmi interakcik)
Habermas kvetsre mltnak tallta Marx mdszert s Max Weber munkssga is befolysolta. gy ltja, hogy Marx elmlete kortrsai fl az ruforma elemzsn alapul rtkelmlet rvn kerlt.
Weber a trsadalmi modernizcin a trsadalmi ltszfrk levlst, az ezeknek megfelel cselekvstpusok elklnlst rti. Habermas szerint az eddig feltrt cselekvstpusokbl ngyfle klnthet el:
1, Teleologikus cselekvs: egy magnyos cselekv, egy cl elrshez sikert gr eszkzket s magatartsi alternatvkat vlaszt s a klvilgban megvalstja azt. Ennek bvtett vltozata a stratgiai cselekvs (ms autonm szemlyek dntst is belekalkullja).
2, Normakvet cselekvs: egy trsadalmi kzegben rvnyes normkra s rtkekre tekintettel alakul.
3, Dramaturgiai cselekvs: olyan interakciban rsztvevk hajtjk vgre, akik egyms szmra publikumot kpeznek, s ezeltt a publikum eltt az egyik rsztvev a sajt szubjektv vilgt nmegjelentssel leleplezi
Popper hrom vilg elmlett felhasznlva hrom vilgvonatkoztatst s rvnyessgi ignyt tmaszt:
Teleolgiai – objektv vilg (az ember termszetfeletti uralma) – rv.: a propozicionlis igazsg dnti el.
Normakvet – trsadalmi vilg – rv.: a normatv helyessg dnti el.
Dramaturgiai – szubjektv vilg – rv.: szubjektv hihetsg dnti el.
4, Kommunikatv cselekvs: nem rdekvezrelt, mgis nagy racionalitsfok, amelyben a cselekvk megegyezst keresnek egy cselekvsszituci rtelmezsrl s cselekvseiket egyetrts alapjn sszehangoljk. Kzponti fogalma az interpretci, cselekvsi kzege a nyelv. A kommunikatv cselekvs mindhrom vilgra vonatkozst s rvnyessget felveheti az elbbiek megegyezsre orientlt alkalmazsa. Egy beszl szndka megegyezsre orientlt (kommunikatv), ha igaz, helyes s hihet a kijelentse.
Habermas rszletesebben ktfle cselekvsi orientcival foglalkozik:
- sikerorientlt cselekvs (hatalom, pnz megszerzse – kzmbs a hagyomny, haza)
- kommunikatv cselekvs (nem n kzpont, a megegyezsi konszenzusok irnytjk – partnersg, tolerancia)
Evvel ltrehoz egy dichotm trsadalommodellt, ami „rendszerbl” s „letvilgbl” ll.
Rendszer: gazdasg, llamigazgats (pnz, piac, teljestmny)
letvilg: kultra, trsadalmi csoportok, szemlyisg
Ezt rszletesen a Kommunikatv cselekvs elmlete c. mvben taglalja.
Elismeri, hogy a clirnyos rendszerek nagy evolutv elnykkel rendelkeznek, de szerinte a megolds az, hogy egyszerre kell biztostani a modernizcit s az letvilg vdelmt.
|