SZOCILIS INTERAKCI. KOMMUNIKCI – METAKOMMUNIKCI.
2007.11.16. 14:52
2. ttel
SZOCILIS INTERAKCI. KOMMUNIKCI – METAKOMMUNIKCI.
Kt szemlyrl akkor mondhatjuk el, hogy kapcsolatot ltestettek, ha megvan a lehetsge annak, hogy egyms viselkedst (cselekedeteit) befolysolni tudjk. Ezt a klcsns egymsra hatst interakcinak nevezzk. Az interakci minden trsas kapcsolat nlklzhetetlen felttele; olyan folyamat, amelyet kzsen egyeztetett jelentsek szablyoznak a rsztvevk mindenkori szksgleteinek megfelelen. E jelentsek a szksghez mrten vltoztathatk. Az interakci valamikor termszetes folyamatnak szmtott. A korai –n. feldert jelleg- interakcinak fontos szerepk van a kapcsolat tovbbi alakulsban. Valamennyi szocilis interakci kzs vonsa a szemlyes kielgls keresse, amely klnfle szndkbl eredhet. Az interakci rendkvl szelektv folyamat, mind az azt megvalst szemlyek, mind pedig annak trgya szempontjbl. Az interakciban megfigyelhet szelektivits azt a tendencit tkrzi, hogy a kedvezbb eredmnyt hoz egymsra hatsok visszatrnek, a kevsb sikeresek pedig eltnnek.
A trsas kapcsolatba a felek valamilyen fggsgi viszonyban kerlnek egymssal. EDWARD JONES s munkatrsai szerint ngyfle fggsgi viszony alakulhat ki az interaktv kapcsolatban (normatv paradigma alapjn val elklnts):
1) LFGGSG: a szemlyes elemek httrbe szorulnak s a partnerek viselkedst konkrt kls elrsok hatrozzk meg, s ennek kvetkeztben az interakcinak a rsztvevk szempontjbl nincs pszicholgiai tartalma. Ide tartoznak a kls reprezentatv interakcik is, pl: dszszemle. Ilyen mg a krhzi vizit is.
2) ASZIMMETRIKUS FGGSG: az egyik fl kiszolgltatott, azaz csak arra van lehetsge, hogy a kezdemnyez (dominns helyzet) fl viselkedsre, megnyilvnulsaira reagljon., viselkedse teht kiknyszertett engedelmessg. Az ilyen helyzet fggetlen az egyik fl szempontjbl, de teljesen fgg a msikbl. (vagyis egyenltlen hatalmi helyzet) pl.: vezet s beosztottja interaktv kapcsolatban vagy egy riportszituciban
3) REAKTV FGGSGI VISZONY: a partnerek egyms viselkedsnek a figyelembevtelvel knytelenek megnyilatkozni, mivel reaglsmdjukat a helyzet knyszere szabja meg. Pl.: vizsgaszituci
4) KLCSNS FGGSG: a felek viselkedst az sszehangoltsg jellemzi. Ezt a fggsgi viszonyt teljes interakcinak is nevezik.
(Dr. Szab Istvn: Bevezets a szocilpszicholgiba)
KOMMUNIKCI:
Az emberek kzti interakci nagyrszt zenetek szablyozott cserjbl, ms szval kommunikcibl ll. A kommunikci informcik tvitele egy feladtl egy cmzetthez. Ngy fontos eleme van:
- felad, aki kdolja
- az zenetet
- amely egy meghatrozott csatornn kerl tvitelre
- a vevhz, aki dekdolja az zenetet.
A felad s a vev tulajdonsgai (pl. a sttusz, a hatalom, az intelligencia, a kzs rdek) befolysoljk, hogy milyen kommunikcis stratgit alkalmazzunk.
A kommunikci alternatv elmletei azt hangslyozzk, hogy a kommunikci ltalban dinamikus, ktirny folyamat, amelyben az zenetek kldse s a partner figyelemmel kvetse egyszerre van jelen.
A nyelv a legtbb interakciban jelen van.
HOCKETT szerint a nyelv nhny "alaptulajdonsggal" jellemezhet: levlasztottsg (kzvetlenl jelen nem lv dolgokra utalhat), nyitottsg (j jelentseket alkosson s kommunikljon), hagyomnyozs (j szimblumok s zenetek tanulsa), ketts mintzottsg (vges szm szavakbl, szimblumokbl vgtelen szm lehetsges zenetet hozzon ltre).
LENNEBERGET: a nyelv fajspecifikus kszsg, amely termszetes kivlasztds rvn jtt ltre.
CHOMSKY: vannak olyan genetikai meghatrozk, amelyek az embereket predesztinljk arra, hogy elsajttsk s hasznljk a nyelvet.
SKINNER: a nyelv elsajttsa rendszeres megerstsi eljrsokon keresztl trtnik.
A nyelvtan vagy szintaxis trgya az a rend vagy struktra, amely szablyozza, hogyan kell a szavakat egymshoz illeszteni. A fonolgia a hangok mintit s szablyszersgeit vizsglja a beszlt nyelvben. A szavak vagy morfmk a legkisebb jelentsteli egysgek egy nyelvben, s egy nyelv jelentst a szemantika vizsglja. CHARLES MORRIS: pragmatika = nyelvhasznlattal foglalkozik.
VIGOTSZKIJ: A nyelv bels kommunikcis eszkz is. A bels beszd s a kls beszd klcsnsen fggnek egymstl.
A nyelv s a kultra szoros klcsnhatsban van egymssal. A kulturlis klnbsgek a nyelven keresztl a gondolkodsi klnbsgeket is meghatrozzk.
SAPIR s BENJAMIN L. WHORF: A NYELVI RELATIVITS ELMLETE
A klnbz nyelveken beszl emberek feltehetleg a vilgot is klnbzkppen ltjk. A nyelv meghatrozza a gondolkodst. A nyelvi relativits elmlete rvnyes az egy kultrn belli klnbz csoportok nyelvhasznlatra is.
Sapir s Whorf szerint azokra a trgyakra s fogalmakra melyeknek nevk van, knnyebben emlksznk vissza, knnyebben ismerjk fel, kdoljuk s dolgozzuk fel ket, mint az olyan trgyakra vagy fogalmakra, amelyeknek nincs vilgos szemantikai cimkjk.
Minden trsas rintkezs els lpse a partner megszltsa.
ROGER BROWN: A megszltsi formk explicit szablyokat kvetnek. A megszltsi formk hasznlata kt egyszer formt kvet:
Ø sttusz (hatalom) normjt s
Ø a szolidarits normjt
BAVALES: azokat a megnyilatkozsokat, amelyek nagyon kzvetettek s kevsb informatvak, Bavales nyomn "diszkvalifiklt" zeneteknek nevezzk.
NEM VERBLIS KOMMUNIKCI
Azoknak a beszdet ksr msodlagos megnyilvnulsoknak az sszessge, amelyek a szbeli kzls tartalmi oldalt minstik, jelentst rnyaljk, kzvetve kifejezik a kommuniklnak a partnerhez val viszonyulst.
-tekintet, mosoly, gesztusok, testtarts vltozsai
-ARGYLE: tanuls tjn alakul ki ez a kpessg
A nem verblis zenetek dekdolsa s a rjuk adott reakci ltalban sokkal kzvetlenebb s automatikusabb, mint a szbeli zenetekre adott vlaszok. Nincs szksgnk arra, hogy tudatosan elemezzk s dekdoljuk, mit jelentenek. A nem verblis zenetek ltalban sokkal hatkonyabbak az attitdkrl s rzelmekrl szl zenetek tovbbtsban, mint a nyelv.
Nem verblis kommunikci funkcii ARGYLE:
- trsas helyzet kezelse
- nmegjelents
- rzelmi llapotok kzlse
- attitdk kommunikcija
- csatorna ellenrzse
DARWIN: az rzelmek kifejezsnek kzs genetikai alapja van, primitv llati jelzsekbl alakultak ki.
EKMAN: nhny rzelmi jelzs egyetemes jelleg
Nem verblis zenetek jelentsei hrom elklnlt dimenzi mentn rhatk le MEHRABRIAN:
- kzvetlensg
- ellazuls
- aktivits
A testi kommunikci szoros kapcsolatban ll a nemmel is. A nemi identits zavarhoz gyakran trsul a mozgskszlet zavara is.
Gesztusok
A testmozgsok klnleges osztlyt kpviselik. Nhny gesztusunknak fggetlen, vilgosan megfogalmazott jelentse van. Az ilyen gesztusokat nha emblmknak hvjk.
Amelyek csupn altmasztjk a tbbi zenetet. EKMAN s FRIESEN illusztrtoroknak neveztk.
(Forgcs Jzsef: A trsas rintkezs pszicholgija)
FESTINGER a kommunikcinak az interakc szempontjbl hrom tpust klnbztette meg:
- Jrulkos kommunikci esetben az ad anlkl bocst ki informcikat msok szmra, hogy ez egyltaln szndkban llna; kvetkezskpp maga nem is tudja, hogy megnyilvnulsval informlja a msik felet. A jrulkos kommunikcit megvalst emberek a jelzsek kzvettsn keresztl felfedik magukat, sok –sok informcit szolgltatnak ki szemlyisgkrl.
- A kifejez kommunikci az egyn emocionlis, illetve motivcis llapotrl tudst.
- Az eszkzjelleg kommunikci (ms elnevezssel clirnyos) pedig mindig meghatrozott hatsokat igyekszik a fogadban kivltani.
A kommunikcinak mint interakcis eszkznek kt alapvet funkcija van:
- a kontroll: mindazon megszltsoknak a konstellcija, amelyeket az emberek egymssal szemben alkalmaznak.
- az affilici: a msokkal val barti kapcsolat, egyttmkds ignyt, vagyis a trsas szksgletet jelenti.
( Dr. Szab Istvn: Bevezets a szocilpszicholgiba)
|