Max Horkheimer s Theodor W. Adorno
2007.05.02. 13:27
Max Horkheimer
(1895-1973)
Foglalkozst tekintve trsadalomkritikus. 1930-ban elvllalja a Trsadalomkutat Intzet vezetst. Ekkor li a legtermkenyebb korszakt. Vlemnye szerint a trsadalom vizsglata szksges, mert minden tny trsadalmilag „preformlt”, de j kritriumokat kell keresni.
Az intzet lapjban jelennek meg munki (Zeitschnift fr Sozialforschung c. perodika 1932-1939).
Mvei: Kritikai elmlet I-II (esszinek gyjtemnye)
Hagyomnyos s kritikai elmlet (1937)
(Lukcs Gyrgy praxisfilozfijnak nll vltozata)
A nci idszak alatt az iskola sztszrdott s tagjai a nemzetszocializmus ldzttjeiknt New Yorkban szerveztk jj.
A felvilgosods dialektikja (1944)
„a polgri rugazdasg kiszlesedsvel a mtosz stt horizontjt a kalkull sz vilgtja meg, s ennek a jeges sugarai alatt kihajt az j barbrsg vetse (mindenekeltt a fasizmus).
Adornoval kzsen ltrehozott m, amelyben a kvetkez gondolatokat fogalmazzk meg:
Az sz hatalmt itt felvilgosodsnak nevezik. Eszkze a fogalom, ez kapcsolja ssze a mtosszal, ami ezrt mr tartalmazza a felvilgosodst.
Mimzisz: A mtosz eltt az ember mgikusan viszonyul a termszethez, amennyiben utnozza azt.
A fogalmi gondolkodsban az ember, mint szubjektum a termszet objektivlshoz jut el. Ez teszi lehetv a tllst egy termszetfeletti hatalom ltal, de csak az elidegeneds rn. Az eldologiasods titatja mind az emberek kztti kapcsolatokat, mind az ember nmaghoz val viszonyt. Az instrumentlis sz formalizmusa hatrozza meg az erklcst, a kulturlis tevkenysget s a tudomnyt. Hangslyozza, hogy maga az indivdum vlik fenyegetett, a szubjektum felolvad az izgatott vilgban.
A ksei kritikai elmlete egyre inkbb lemond egy hatrozott remnyrl.
Jellemz „az egszen ms utni vgy”.
Theodor W. Adorno
(1903-1969)
Filozfiai munkssga mellett zenetrtnsz, szociolgus, irodalomkritikus s teoretikus. Mindenekeltt a mvszetben ltja az azonossgknyszertl megszabadult nazonossg megvalsulst. Az eszttika szles teret tlt be a munkssgban.
Mvei: Kirkegaard. Az eszttikum felptse (1933)
Minima Moralia. Reflexik egy megkrostott letrl (1951)
Hrom tanulmny Hegelrl (1963)
Negatv dialektika (1966)
F mve. Ebben arrl r, hogy meg kell szabadtani a dialektikt a hegeli rendszer totalits ignytl, mert az ltalnos az nem egyes (nem lehet egyedi).
Eszttikaelmlet: a modern mvszeti alkotsokon a nem-azonosgondolkods tkrzdik. A malkotsok egyediek s ez az egynisg ellenll mindenfle magyarzatnak, teht ms szmra rthetetlenek, s ez feltrja az egyedi s az ltalnos kztti klnbsget. A modern mvszet a szubjektv sz kritikja.
|