ATIF-ANDAL ... archive to the future
ATIF-ANDAL ... archive to the future
Men
 
XXX
 
Els flv
 
Msodik flv
 
Harmadik flv
 
Negyedik flv
 
Egyb segtsgek
 
Szavazz!
Lezrt szavazsok
 
Globalizci
Globalizci : Globalizci s kultra

Globalizci s kultra

  2007.05.31. 14:28

DETTO

Globalizci, a vilg megvltozsval hogy vltozik az letnk, A gazdasgi, kulturlis sszefondst, a nemzetek feletti egysget jelenti. Igazbl nehz meghatrozni.

Kultra - mvszet, valls, politikai rendszer, nyelv, gazdasg, letmd.

 „Az emberisg, vagy egy nemzet trtnete sorn felhalmozott, szmra rtkkel br trgyi, tapasztalati, s szellemi javak sszessge.”

sszetevi: gazdasg, valls, politika, mvszet. Fontos mg a nyelv, az letmd is.

A kultra s a civilizci ugyanaz-e?

Egyfell szinonimi egymsnak, msfell viszont a kultra a civilizcinak egy kisebb rsze. gy is meg lehet klnbztetni

letmd - gasztronmia a kultra rsze (szalonna, hagyma), tkrzi az adott np rzsvilgt.

Kultra: azaz emberisg vagy egy nemzet trtnete sorn felhalmozott szmra rtkkel br trgyi , tapasztalati s tuds javak sszessge. Mint felttelrendszer mkdik, objektivldott tartalom, lehetv az emberi cselekedeteket, az emberr vls alaktst. Megrz jelleg ugyanakkor lehetv teszi az alaktst, mert az ember soha nincs megelgedve az adott felttelrendszerrel.

Civilizci: kultra szinonima.

-  kznapi rtelemben technikai, gazdasi tnyezket foglalja magba. Trer, autt, - civilizlt terlet.- civilizcin belli egysg a kultra – nemzeti kultrk,

- O. Spengler: Nyugat alkonya – a kultra s civilizci ugyanarra a dologra vonatkozik, csak a klnbsg abban van, hogy a kultra egy trsadalom virgz llapota, a civilizci a hanyatlsa, diakrm-mdszer (trtnetileg vizsglja a kultrkat, inka, egyiptomi mvszeti alkotsok, gazdasg, kiteljestette nmagt, akkor belpett a civilizcis fzisba „tetpont”, onnantl hanyatls. Minden kultrt elr az a vgzett, hogy civilizciv vlik vagy elpusztul.

Pl: Hanyatls: erklcsk meglazulsa, szrakoztats vlik f cll (Rmban nem szlettek tragdik, hedonista letmd, vallsi let vltozsa – politeista valls helyett keresztnysg, Mithrsz-kultusz, Izisz-kultusz) Eltnnek civilizcik pl: inka.

-         Huntington: egyidejleg vizsglja a ma ltez civilizcikat (9)

-         nyugati: Eu, szak-Amerika, Ausztrlia, j-Zland: a 6-7 sz tjkn alakult ki, rmai birodalom nyomain, barbr npek kultrjn. Alapvet jellege egyetemest trekvse, sajt civilizcijt rerltetni a tbbiekre.

-         Ortodox: Oroszo. a kzponti llama, nyugattal szoros kapcsolatban, de mgis nll. 1054-es egyhzszakadshoz, Rmai Birodalom kettszakadshoz kthet. Filio que (fitl is). Csak az atytl szrmazik az egyhz (nyugati szerint a fitl is).

-         Latin-Amerika: nyugathoz kapcsoldik, gyarmati sorban ltezett, de ma mr nll. Oka: eltr trsadalmi szerkezet, Dl-Amerikban nincs kzposztly! Tekintly-elvsg (nyugaton nincs, politikai viszonyok – dikttor) Valls, homogn katolicizmus, elenysz protestnsok, helyi hagyomnyok, indinok (keveredtek)

-         Iszlm: 622. Arab hdts, trk. Nem egysges, siita, szunnita. Klnbz kultrkra bomlik szt, arab, trk, perzsa, malj (legnpesebb). Npessgrobbans, szmuk 22 sz-ra meghaladhatja a keresztnyekt.

-         Hindu: valls a f alap. Legrgebbi, 6-7 ezer ves. India vezet gazd-i hatalom. Nagyon npes (minden 4. indiai).

-         Buddhista: Indiban alakult ki, knaiak a sajt kpkre formltk. Tibet, Sri-Lanka, Monglia, Thaifld. Vilgvalls, vilgpolitikailag nem szmottev.

-         Kna: mostani Kna mennyire rkse a csszri Knnak? Nyugati s bels terleteken a hagyomnyos kulturlis szoksok mkdnek. A vallsi viszonyok hivatalosan nem tkrzik.

-         Japn: 2-3 sz levlt Knrl, eltr mdon fejldtek tovbb. Nyelvben, rsmdbl eltrsek.

-         Afrika: tekinthet-e civilizcinak? szaki rsz iszlm. Nincs egysges arculata, amely nll civilizci ltt tkrzi. Gyarmatostk leraboltk. Elvesztettk a nyelvket (angol, francia) st kultrjukat is. Nincs sszefog kzponti llam (Dl-Afrika?), amely terelhetn egy kzs irnyba. Folyamatosak a polgrhbork, trzsi hbork, nem teszik lehetv a fejldst. Szegnysg kvetkeztben elll npessgrobbans. Pl: gazdasgi patt helyzet: kinek sikerl jragyarmatostani Afrikt, megszerezni, mint piacot vagy kolgiai katasztrfa, kevs lhely marad – npvndorls, korltozott helyeken ivvz, mezgazdasgi termels.

Sok civilizcis modell, ezek alaktjk tovbb a vilg rendjt.

Hideghbor idszaka: nyugat, Szovjetuni, tbbi orszg. Identits hovatartozs szerint kapitalista, kommunista. 90-es vekre Szovjetuni sszeomlott. Ezrt jtt ltre a sok civilizcis modell. A vilg a 21. sz-ban kulturlis identits mentn alakul, magukat a konfliktusokat is az identitsbli klnbsgek okozzk majd. Vilgpolitika sokplusv vlik. Civilizci kztti eregyensly mdosul, nyugat befolysa hanyatlik, zsiaiak n (USA eladsodott Knnak, neki ksznheti katonai-gazdsgi erejket), ill demogrfiai robbans is jellemzi ezt az egyensly felborulst. A trsadalmak egyre hatrozottabban llnak ki a sajt kultrjuk mellett (Mohamed karikatra). Egyttmkds azonos civilizcik alapjn, kulturlis rokonsg (EU). Sikertelen egy eredeti civilizcijt lecserlni kvn llam ltrejtte (Trkorszg – Musztafa Keml Attatrk II. VH. Prblnak eu-hoz csatlakozni, de nem fogadjk be, egy rszk visszatr az si hagyomnyokhoz, nyugatiknt nem tudjk magukat elfogadtatni.). Fennll a veszly, hogy a nyugat konfliktusba bonyoldik ms ncikkal. (Afganisztn, Irak – USA demokrcit akar, idegen modell tplntlsa, mg nem alkalmas r adott orszg, meg kell rnie. Orosz – kolajvezetk elzrsa) Mindig fennll a helyi hbor elterjedsnek esete. (Dl-Szlv hbor, bosnyk-iszlm (Irn), szerb-ortodox (Orosz), horvt-nyugati (Anglia) civilizci.) Nyugat letben maradsnak felttele, hogy belssa, nem egyetemes.

Elmletek:

  1. Egyetlen vilg elmlet – Fukuyama: meghirdette a trtnelem vgt. A Szovjetuni felbomlsval mindenhol kialakul az egy plus demokrcia, soha nem lesz hbor, csak gazd-i verseny lesz, ez fogja rendezni a viszonyokat.(Biztonsgpolitikai szakembert nem vettek fel egy amerikai egyetemre.) Soha nem volt ennyi npirts, mint ekkor, neokommunista, neofasiszta eszmk jjledtek.
  2. Kt vilg elmlet – kulturlis alapon lesz a megosztottsg, nyugat-kelet (15%-85%) mentn trtnik majd. Keleti civilizcik nem egysgesek, illetve nyugat nem a kzpont. Kb. 184 llam modellje, minden llam szuvern, nll kl- s belpolitikval rendelkezik, nincsenek hatrokkal kapcsolatos ellenttek, j viszonyt pol egymssal, klcsns barti segtsgnyjts, kulturlis kapcsolatok. Teljes kosz elmlet. Fegyveres, bnz csoportok tveszik a hatalmat, anarchikus, jog alapjn mr nem szablyozott llamok uralkodnak. Terrorizmus.

Nyugatosods s a modernizci(2 fogalom ms)

Modernizci:trsadalmi mobilits a jegye,gazdasg eltrbe kerl

komplex foglalkoztatsi rendszer,iparosods,urbanizci

Fgg az egsz attl milyen gazdasgrl van sz, de tulajdonkppen a trsadalom szerkezett is befolysolja.

Nyugatosods = kulturlis rtelemben vett eszmerendszer VIII-IX sz.-bl, de mr Eurpban is vannak gykerei. Visszalpve a grgkhz filozfia, matematika.

Rmbl → rmai jogot

Latin nyelv → tudomnyok alapnyelve. Nyugati nyelvek a latinnak ksznhetik ltket.

 

 

Valls is sajtos nyugaton.

Vallsi s vilgi tekintly klnvlasztsa Isten s csszr kt kln tekintly.

Reformci utn cskkent a csszrok tekintlye.

Iszlmban Csszr az Isten. Reformci utn dlen katolikus.szakon protestantizmus.

Msik sajtossg. Jogrend, a civilizlt lt alapja :termszetes jog,kzjogi krdsek.

Trsadalmi pluralizmus

 Nem vrrokonsg alapjn szervezdnek, hanem valamilyen eszme alapjn jnnek ltre klnfle autonm csoportok (kolostorok, chek, greenpeace)

Osztly pluralizmus

Volt egy ers autonm arisztokrcia

     -  ’’  - tekintlyes parasztsg

                polgrsg, aki tekintlyes kereskedkbl llt.

Arisztokrcia korltozta az abszolutizmust.Parasztsg, ha kellett → felkelt.

Kpviseleti testletek ltrejtte

Trsadalmi pluralizmus rvn ltrejnnek.

A demokrcia alappillrei

            - parlamentek, intzmnyek

Egyn beleszlhat a dolgok alakulsba.

Individualizmus (renesznsszal rkezik nyugatra XIV-XV. sz.) Egyni vlasztsra helyezdik a hangsly (Rme – Jlia forradalom).

Jog eltt mindenki egyenl.

Kemalizmus1960-as vek ta tuds alap trsadalom kifejezs ezek szinonimk a korra.

Tuds lesz a versenyelny egyik legfontosabb forrsa. Informcis kommunikcis struktrk fejldse hvja letre.

Helyi munkaer  kivonul a globlis munkaer piacra. A globlis munkaerpiac ignyli azt, hogy a helyi munkaer megllja helyt a vilgban. Kutatsfejleszts ezrt lesz fontos.

A jl kpzett munkaer minl olcsbb, annl vonzbb.

Versenykpes munkaer = legalbb 2 nyelv az azt jelenti, hogy rsban, szban tudjon legalbb 1 nyelvet s az anyanyelvet. Nemzeti nyelv hasznlata elengedhetetlen. Pl. roma gyerek hromszor jrja az tdiket, de az anyja elhvja magval a postra, mert az anyja mg annyit sem tud.

Informci nmagban mg nem tuds. Tuds = az sszefggseiben felfogott informci. Tuds ltal teremtett gazdagsg lp fel a tudshinyos szegnysggel. Nem a diplomk szma szmt, se nem a lexiklis tuds.

Informcis trsadalom:

A tuds folyamatosan bvtett jratermelsnek trsadalma, amelyben a klnbz civilizcis termkek szerepe azt tmasztja al, hogy az informcit minl gyorsabb s nagyobb rtegben tudjuk ellltani, feldolgozni.

A tudsalap trsadalom s a tanulsalap trsadalom egymst felttelezi. Az ember munka melletti tanulsra knyszerl, ha „ltezni” akar.

Memorizlt, rsban rgztett hivatalnoki tuds.

Elmleti tuds, vagy tudomnyos tuds, brk, kpletek. Kzvetett hatssal brnak a gazdasgokra. Tuds korbban a papok volt.

Hatalom f forrsa is a tuds. Technika, infrastruktra lesz a dnt.

Informcis trsadalom a tuds folyamatosan bvtett jratermelsnek a trsadalma.

Technolgiai termkei a minl gyorsabb s nagyobb mennyisg informci feldolgozst s ellltst clozzk. (160 GB-os Winchi nem ritka)

 

 

Tuds alap trsadalom = tanulsalap trsadalom is. Life long learming LLL. Npszer lesz a tvoktats a munka melletti tanuls.

Ismereteket az Internet ltal is lehet szerezni. Internet = politikai, gazdasgi, kulturlis, gazdasgi kzeg. Vegyes sznvonal. Internet alaptja meg a Gutenberg galaxist.

Virtulis knyvtrak. Az egyn is rsze lehet a globlis kultrnak.  AZ egyn lehet nmaga kiadja.

Kommunikciban trtn vltozsra j plda az e-mail.

A fizikai tvolsg nem akadlya a kapcsolatok fenntartsnak.

Az ismeretsg elbbi,  mint a szemlyes tallkozs WWW, Chat…

Virtulis aktivits nem felttlenl ros. Ha megfelel kritikval alkalmazza az Internetet.

Megvltozik a nemzedkek kztti viszony. Azaz eltnik az letkor vlaszt vonala, mert mindenki ugyanabban a kzegben mozog.

Jtk, szrakozs, munka egybefolyik. Ezek a technikk mindhrmat betlthetik. Munka kzben szlhat a zene.

Globalizci s az informcis trsadalom sszefggsei.

Kapitalista gazdasg globlis, de a nyersanyagtl, munkaertl, helyi viszonyoktl fgg, ma mr (posztindusztrilis trsadalom) nincs gy. A helyi szllts olcsbb vlt, ami hozzaddik az a tuds. Ez pedig a szmtgpen akadlytalanul mozog.

Nemzeti piac fogalma kiresedik. Rszben a nemzeti munkaerpiac fogalma is. Globlis piacot akar teremteni. Munkaerk lakhelyet, munkt cserl Amerikban, nlunk ez nha knyszer.

Globalizci az informcis trsadalom ltrejttvel teljesedik ki, de mgis van nmi ellentt.

Globalizci alapveten kirekeszt, antidemokratikus. Tbb a vesztese mint a nyertese. Veszlyes, mert megn a Multik hatalma. Termels vilgmret integrcijt akarjk megvalstani. Minden megvehet.

Ebben a formban akadly a nemzetllam klnbz nyelvek miatt, klnbz adk miatt, klnbz trvnyek miatt.

 Globalizciban a nemzetllam el is veszti rdekrvnyest erejt. Demokrcia, krnyezetvdelem,    baj van.

Globlis vllalat az egyetlen, amely mentes a nacionalizmustl → (ez nem teljesen gy van) kevsb elnyom. Kialakt egy fogyaszti kzssget, attl vannak olyan feladatok, amelyet a nemzetllam tudja elltni. Nemzetllam = terlet s kulturlis egysg.

Globlis vllalattl nem vrhat el, hogy munkanlkli seglyt fizessen. Lojalitsa az „egyenlege” fel van meg. Helyi piac mindig van. Ezrt a nemzetllam feladata lesz, a globalizci ltal megbontott egyensly kiegyenltse. kolgiai, pszicholgiai egyenslyt.

Trsadalmi egyenltlensg egyltaln nem cskken. Trsadalmi mobilits, ingzs …. kihvsok a csaldnak, de a vros, telepls szempontjbl is. Mobilits → gykrtelensg.

Identitsa vlsgba kerl.

Globlis munkaerpiac:

A munkaer vilgpiaci ra lefel tart. A globalizci miatt van ez is. Ugyanazrt a tudsrt kevesebbet krnek, pl.: Knban, mint az USA-ban.

A kutatsfejleszts technolgija sem mozog egyszeren. Hossz tv befektets a tuds, viszont versenyelny lesz.

A termels sorn is sok informcit kell megtanulni, amit knyvbl nem lehet.

Fogyaszti trsadalom ezt nem tudja megoldani. Uniformizlni akar, tmegzlst akar. Ez vezet a fogyaszti elidegenedshez.

 

 

 

Regionalits:Az llam knytelen megfelelni a globalizcinak, intzmnyes elvrsoknak, de lefel is veszt, mert megn a rgik szerepe, a munkahelyteremts is regionlis problma lesz. Milyen szerep jut gy a nemzetllamnak? A kzszolglati dolgok miatt szksg lesz r: egszsggy, oktats, stb.A kisebb egysgekben hlzatisg alakul ki.

A trsadalomban ltrejhetnek kommunikcis s rdekkzssgek, melyek az informcicservel alakulnak ki. 

Marcuse: Egydimenzis ember Ember fogyaszti automatv vlik.

Valdi rintkezs lehetetlenn vlik.Kommunikcis tartalom elseklyesedse (szappanoperk, idjrs..)Nemzetkzi munkamegoszts → hatkony.

Eloszts terletben viszont nem. Az egyenltlensg pont az elosztsbl fakad.

Pnzpiacnak nincs hatra, a befektetk jindulattl fggenek az llamok → azrt, mert krds, hogy mennyit forgat vissza, mennyit von ki. Gazdasg leflztt hasznt mshov forgatjk t.

Marschall MacLuhan = ……?.....

- gy kpzelte el, hogy a mdia kzelsget hoz a kapcsolatban, vilgbkre trekv kpet fest le. De ez nem trtnik meg.

Bolygnkra      - globalizci

- sztforgcsolds hat.

Gazdag – szegny trsvonal annyira mlyl, hogy ltre jnnek vilgvrosok s peremvidkek. Nagyvrosokban is centrum s nyomornegyed.

Globalizcis munkaerpiac:munkaerpiaci  r lefel nivellldik,

demogrfiai robbans, egyes terleteken azonos tudssal olcsbb a  munkaer.

Kutatsfejleszts lvonalbeli kultrja nem mobilis, mert a tuds hossztvon szerezhet meg. Tuds mozog a vilgban, de lassabban, mint a nyersanyag.

Multik oda mennek, ahol az llam fejleszt s fenntartja  a tudst. Ahol fejlesztsek vannak, ott lesznek a zsros llsok.

Nemzeti gazdasg pedig ott fog mkdni, ahol egymst erst kszsg mkdst segtik. Nemzetllam funkcija megvltozik. 80-as vekben j volt az oktats, de rossz a gazdasg, ezrt tudtk leszortani a breket. A felsoktats sszehangolsa szksges az alapoktatssal.

Az elemi szint rni olvasni tudst a helyi iskolkban sajttottk el, a magasabb szint pedig az egyetem, de ott latinul.

XVI. sz.-ban a nemzeti nyelv szerepe felersdtt, knyvnyomtats kezdte terjeszteni az egysges nyelvhasznlatot pl. bibliafordts. Hivatalnok appartus ezt ignyelte. Nem lehetett tbb dialgusban kommuniklni egymssal.

Az ipari trsadalmak korbban a …?... s a kompetencik bvtsvel az iskolarendszer is teljesebb vlt. Ignyelte az egysges nyelv oktatst. Ezt az egyetem garantlta. A kulturlis egyntetsg fenntartsrt.

Horizontlisan mobilis nemzeti munkaer = minden llampolgr ugyanannak az elvont kultrnak a tagja legyen a  piramis cscsn. Ez lefel sztterjed.

jkori nemzeteknl kommunikcis s rdekkzssgknt is felfoghat ez az egysg. Tbb csatornn keresztl intenzv informcicsere trtnik. rdekkzssg olyan csoport, amely tagjai szmos eltr rdekkel brnak, de sajt clok rvnyestsre megri fenntartani ezt a csoportot.

A folyamatok nem csak tltermeldnek az egyes llamokon, hanem ltrejnnek a regionalits, terleti kormnyzatok. Bizonyos feladatok alsbb szinten merlnek fel. Terleti szinten.

Munkahelyteremts i s helyi feladat. Infrastruktra kiptse. Olyanokat kell kpezni, amelyek amelyek vonzzk a tkt.Helyi llamisg. Hlzat llamisg.

Megszervezi nmagt, autonm egysgknt mkdik.

Regionlis, globlis sszekttetsekkel rendelkezik.

Nem felttlenl marad ez a nemzetllam terletn?

 

 

 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ra
 
XXX
 
Naptr
2024. November
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 
Ennyien voltunk itt
Induls: 2006-11-29
 
Fontos lehet...
 
Nvnapksznt

 
Ha bejn az oldal
 
Szrakozs
 
Milyen id van ma?
Magyarorszg idjrsa
A rszletekrt klikk a kpre.
 
TAT TUAM ASI
 
Sztr

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!