Rudolf Bultmann
2007.05.02. 13:35
Rudolf Bultmann
Trtnelem s eszkatolgia (Atlantisz, Bp., 1994) cm knyvben a keresztny dvtrtnet/eszkatolgia s a modern trtnelem kapcsolatt gy foglalja ssze: „Az dvtrtnetet vagy eszkatolgit az szvetsg alapozza meg. Az szvetsg egysgknt rtelmezi a trtnelmet, de nem a termszettel val analgia alapjn, ezrt pedig nem olyan immanens trvnyek meghatrozottjaknt, amelyeket pszicholgiai vizsglds segtsgvel fel lehetne trni. A trtnelem egysgt rtelme adja, a np nevelse vagy irnytsa Isten ltal. Isten terve irnyt ad a trtnelem menetnek. […] a trtnelem szubjektuma a np, a nemzet. Az egynek csak annyiban jnnek szmtsba, amennyiben tagjai a npnek. Ha az gret teljesl, akkor a jvbeni jlt a np jlte lesz, s termszetesen az egynek, is mint a np tagjai – de csak azok, akik akkor lnek. Mi a helyzet a tbbiekkel, akik akkor mr halottak? Erre a krdsre ugyancsak az apokaliptikus eszkatolgia vlaszol majd.” (31.)
„A keresztny trtnelemszemllet elvilgiasodsnak f pontjai:
1. A trtnelem egysgnek eszmje legalbbis ltalnossgban megrzdik.
2. Hasonlkppen fennmarad a trtnelem teleologikus menetnek elgondolsa is, a gondvisels eszmjt viszont felvltja a tudomny ltal elsegtett halads ideja.
3. Az eszkatolgiai beteljeseds eszmje talakul az emberisg folyamatosan nvekv jltnek optimista hitv.” (85.)
Ezt a haladsba vetett optimista hitet azonban az sszeomls veszlye fenyegeti, s a tnyek, amelyek le fogjk rombolni, mr a kszbn llnak – lltja Bultmann1955-ben
Jzus lett, vagy legalbbis annak j rszt nagyon sok ember a legendk, s a mtoszok krbe utalja. A "mtosztalants" ignye s programja, amely elssorban Rudolf Bultmann nevhez ktdik, legalbb ugyanennyi bajrt felels: a trtnelembl kiemelt Megvlt eszmnyi, mbr ertlen vallsi fogalomm zsugorodott.
|