SZOCILIS MEGISMERS. AZ N MEGMUTATKOZSA, NIGAZOLS. ATTRIBCI.
2007.11.16. 14:56
4. ttel
SZOCILIS MEGISMERS. AZ N MEGMUTATKOZSA, NIGAZOLS. ATTRIBCI.
AZ N MEGMUTATKOZSA
Az n az interakciba lpve a maga elnyre kvnja kontrolllni az interakci sorn elrhet eredmnyeket, s e kontrollt igyekszik szrevtlenn tenni → prezentci (Goffman 1978)
Kls megjelensnk kzlseket sugroz sajt szemlyisgnkre nzve. → homlokzat (Goffman)
Prezentcis stratgik:
- Az ellenttes motivcik titkolsa (ha pl. sportosnak, karcsnak akarok tnni, titkolnom kell, hogy mekkora rmm lelem az evsben)
- A hibk eltitkolsa
- A folyamat eltitkolsa s a vgeredmny bemutatsa
- A "j" oldalak kidombortsa
- Az egyes rtkek eltrbe helyezse msok rovsra (gyorsnak kell lenni, a minsgrl le kell mondani)
- Az nzetlensg
NIGAZOLS
A pozitv nrtkels fenntartsra irnyul mkds.
ARONSON szerint az nigazols tendencija kt felttel egyttes meglte esetn a legersebb: 1. ha az emberek felelssget reznek cselekedeteikrt, s
2. ha tetteinknek slyos negatv kvetkezmnyei vannak.
Minden emberben van egy mltnyossgi mrce. Ha az rtksrelemrt cserbe van krptls, az elgedetlensget elnyomja az elgedettsget okoz rtkgyarapods, van kls igazols. Pl.: "j gyet szolgl bnz". Ms helyzet, ha az rtksrelemrt cserbe nincs krptls. Akkor a bels igazols lp letbe.
Az nigazols sajtos esete az elktelezds: a szemly egy szmra kzmbs cl rdekben kezdetben egszen kis erfesztst tesz, melyet fokozatosan egyre nagyobb erfesztsek kvetnek.
A negatv s pozitv nrtkelssel rendelkez emberek egyarnt kpesek tisztessges s tisztessgtelen tettekre. Az alacsony nrtkels szemlyek szmra az rtkek hinya nem bnt, mg a magas nrtkelsek nigazols tjn krptoljk magukat az nmaguk ltal elvesztegetett rtkekrt.
(Csepeli)
ATTRIBCI
Attribci racionlis, logikus s ennek kvetkeztben elrelthat folyamat, amelyben az szlelk f clja egy cselekedet rtelmezsben az adott cselekvshez szksges megelz okok azonostsa.
Mirt viselkedik valaki az adott mdon? Ezzel az attribcielmlet foglalkozik. Az attribcikutatk gy vlik, hogy az emberek viselkedsnek okrl tlve olyan krdsekkel foglalkozzunk, mint egy cselekvsi oki tnyezinek meghatrozsa, s a cselekedet szndkossgnak meghatrozsa.
FRITZ HEIDER (1958): a szocilis interakciban val sikeres rszvtel attl fgg, hogy kpesek vagyunk –e szocilis krnyezetnket megrteni, jsolni s ellenrizni.
A viselkeds mgtt okokat tteleznk fel. Elszr a kls, krnyezeti okokat prbljuk meg elklnteni a bels, egyni befolysoktl. A szemlyben lv okoz tnyez kt sszetevre oszthat: az egyik a kpessg, a msik az erfeszts. A kpessg s az erfeszts szorozzk egymst, teht brmelyik hinyzik, az egyttes hats nulla lesz.
Ha a kls nehzsg nagyobb, mint a kpessg, a cselekedet lehetetlenn vlik, ha viszont csekly a nehzsg, nem kell nagyfok kpessg a cselekvshez. A prblkozs szlelst a cselekv szndka s erfesztse hatrozza meg.
KELLEY (1967): "kockaelmlete" vagy "hromdimenzis elmlete". A hrom dimenzi:
- helyzet (kontextus) amelyben a viselkeds megjelenik
- az akci clja vagy trgya
- cselekvk, akik az akcit vgrehajtjk.
Az egyttvltozs Kelley rendszernek a kzppontjban ll: akkor tulajdontunk oksgot, ha az okok s a kvetkezmnyek idrl idre egyszerre (szimultn) jelennek meg vagy tnnek el. Az attribcit gy vgezzk, hogy e hrom dimenzi egyttvltozst vizsgljuk.
Ha ms emberek is ugyangy reaglnak egy hasonl helyzetre, ers konszenzusrl beszlhetnk; ha csak az ltalunk megfigyelt cselekv viselkedik az adott mdon, a konszenzus gyenge. Ha valamely kollgnk mindenkor bartsgos hozznk az ers konszenzus.
Vajon egy cselekedet megklnbzet jelleg –e? (disztinktv) Az llandsg, disztinktivits s konszenzus klnbz kombincii klnbz attribcis stratgikhoz vezetnek.
Konfigurci: ha valaki pldul rosszul lesz az utcn s segtsgre szorul, kevsb szmthat segtsgre, ha elhanyagolt klsej s italszagot raszt. A rendelkezsre ll oksgi sma ilyenkor azt sugallja, hogy a bajba jutott szemly maga tehet llapotrl, nem rdemli meg a segtsget.
Kovarici: ll fenn, ha a szemlynek az szlelt esetre vonatkozan tbb forrsbl van informcija. Ez esetben az attribcis tlet az esemnyre, a szemlyre s a krlmnyekre vonatkozan felhalmozott ismeretek birtokban szletik.
Msokra vonatkoz attribciinkat gyakran befolysoljk irracionlis, motivcis torztsok, tovbb az is, hogy kptelenek vagyunk hatkonyan foglalkozni a rendelkezsre ll informcival.
Minl kevsb kvnatos trsadalmi szempontbl egy cselekedet, s minl kevesebb kls korltozs nehezedik egy cselekvre, annl biztosabbak vagyunk abban, hogy a megfigyelt viselkeds valsgos attitdket fejez ki.
WEINER(1974): a siker vagy kudarc attribcijban a bels vagy kls okozs mellett figyelembe kell venni, hogy: vajon az ok lland vagy ideiglenes? Ngy attribcis kategrit alkotott. A siker vagy kudarc attribcijra a clszemly neme is hatst gyakorol. Nknek ltalban kevsb ismerik el a szakmai sikert, mint a frfiaknl, s inkbb hibztatjk ket, ha kudarcot vallanak.
Attribcis stratginkat befolysoljk:
- neveltetsnk
- politikai rzelmeink
- sttusunk
- nemnk
- attitdjeink
- szemlyisgnk
- motivciink
PIAGET (1965): a felelssg attribcija racionlis folyamat, amelyet az nfejlds folyamn tanulunk meg. Htves kor alatt a gyerek a felelssget azon az alapon tli oda, hogy melyek a cselekedet objektv kvetkezmnyei.
SHAVER (1970): azokat az embereket, akik hasonltanak hozznk, ugyanazrt a cselekedetrt kevsb tartjuk felelsnek, mint azokat, akik klnbznek tlnk. Vonz s j klsej embereket gyakran kevsb tartunk felelsnek egy szablysrtsrt, mint az elnytelen klsejeket.
Okozs irnyba trtn torzts
Hajlunk arra, hogy akkor is oksgot, szablyszersget, st szndkossgot szleljnk, amikor ilyesmirl sz sem lehet. Pedig nincs tbbrl sz, mint arrl, hogy a cselekedetek s kvetkezmnyeik trben s idben egybeesnek.
Torzts a bels attribcik irnyba
Bels okokat tulajdontunk olyan esetekben is, amelyben a krnyezeti erk nyilvnvalan dnt szerepet jtszanak.
Cselekv –megfigyel torzts
Hajlamunk van arra, hogy azt gondoljuk, mi azrt tesznk dolgokat, mert a helyzet megkveteli tlnk, azonban msok azrt cselekednek gy, ahogy teszik, mert gy akarjk. Pl.: Kevesen mondjuk, hogy " Elnzst a kssrt, de fegyelmezetlen ember vagyok". Inkbb kls tnyezket, pldul az rnkat hibztatjuk. Ha valakire hosszasan vrnunk kell, szinte kivtel nlkl mindig az illett hibztatjuk: udvariatlan.
Lthatsgi hatsok
A cselekvk s a megfigyelk klnbz nzpontbl tekintenek ugyanarra az esemnyre.
STORMS (1973): amikor a cselekvknek informcit adtak arrl, hogy kls megfigyelk hogyan ltnk ket, attribciik a megfigyelk attribciihoz hasonlbb vltak.
Figyelmnket a clszemlyre irnytjuk.
A konszenzusra vonatkoz informci torzulsa
Ugyangy viselkednek –e ms emberek is egy hasonl helyzetben, mint a clszemly?
Ms emberek "ltalban vett" viselkedsre vonatkoz informcit (a konszenzus informcit) figyelmen kvl hagyjuk az attribcis tletekben. Amikor a dikok eldntik, hogy mely tantrgyakat vlasszk, egy vagy kt ismers tancsa rendszerint sokkal tbbet nyom a latba.
nkiszolgl torztsok
Motivcis jelleg forrs az attribcis torztsoknak: hogy jutalmat szerezznk, illetve elkerljk a megszgyenlst. Az ilyen "nkiszolgl" torztsok gyakoriak a siker s a kudarc magyarzatban. Sajt sikereinket "felvllaljuk" (bels okoknak tulajdontjuk), de ugyancsak bels okokat tulajdontunk a trsaknak is, ha kudarc ri ket. Viszont helyzeti magyarzatot adunk sajt kudarcainkra s a msok sikereire. (pl.: sportolk magyarzata egy mrkzs megnyerse vagy elvesztse utn) Az nkiszolgl torztsok befolysolhatjk msokhoz fzd kapcsolatainkat is. Azokat a szemlyeket szeretjk s becsljk, akik jutalomban rszestenek bennnket vagy egyetrtenek velnk.
Hamis konszenzuson alapul torzts
ROSS (1977) figyelte meg az nkiszolgl torztsok e msik vlfajt. Az emberek szvesen felttelezik, hogy attitdjeik, vlemnyeik, rtkeik vagy viselkedsmdjuk egybeesik a msik emberekvel.
nattribcis folyamatok
DIVAL s WICKLUND(1972): objektv s szubjektv ntudatossg bevezetse
Tipikus esetben ltalban a krnyezetre koncentrlunk, s csak szubjektve vagyunk tudatban sajt magunknak. Egyes helyzetekben azonban arra knyszerlnk, hogy gy tekintsnk nmagunkra, ahogy msok ltnak bennnket. Ilyen helyzetekben az objektv ntudatossg llapotban talljuk magunkat. Az objektv ntudatossg llapotban az emberek hajlamosak arra, hogy sajt viselkedsket a kls megfigyelkhz hasonlan magyarzzk, vagyis az okokat nmagukban keressk.
Ha jutalmat kapok azrt a cselekedetemrt, amit korbban bels motivcibl tettem, akkor a jutalmat a bels motivciim hinynak rtelmezhetem s elfordulhat, hogy legkzelebb csak akkor hajtom vgre a feladatot, ha jutalmat kapok rte. (pl. piros pontok)
Hogy a bels motivci fennmaradjon, hangslyoznunk kell a jutalom alkalmi jellegt, majd felhvjuk a figyelmet arra a bels rtkre s rmre, ami a feladat elvgsbl nyerhet.
nkrost stratgik
Klnleges elhrt stratgikat alkalmazunk, hogy ne kelljen nmagunkat hibztatnunk a negatv eredmnyekrt. Az emberek gyakran isznak tl sokat, alszanak tl keveset vagy vesznek be gygyszert fontos esemnyek, pldul vizsgk eltt. A lehetsges kudarcnak lehetv teszik a kls okokra hrtst, gy megvdi nkpt.
Ha az emberek hosszabb ideig ellenrizhetetlen kellemetlen esemnyek veszik krl, vglis feladjk, hogy megbirkzzanak a helyzettel vagy elmenekljenek, a "tanult tehetetlensg" llapotba kerlnek. (Seligman 1975)
|