SZEMLYPERCEPCI –A PONTOSSG KRDSE. BURKOLT SZEMLYISGELMLETEK.
2007.11.16. 14:56
5. ttel
SZEMLYPERCEPCI –A PONTOSSG KRDSE. BURKOLT SZEMLYISGELMLETEK.
A szocilis szlels mindig bizonytalanabb, mint a trgyi szlels. Trgyi szlelsnk mindig objektv. Az ntl s a msiktl fgg az szlels. Megismerhet a msik ember? Nem. Viselkedsnk alapjt a krnyezetbl jv ingerek jelentik, ezek sokasga, kiszmthatsga nehezen hatrozhat meg. Van olyan inger, ami jabb tulajdonsgunkat hoz felsznre. Arra nincs is szksgnk, hogy teljes, mly, objektv ismeretnk legyen a msikrl.
Statikus elven mkd elmletek: minl tbb tulajdonsgt ismerjk a szemlynek, annl jobban ismerjk. Ezek lland elemekre pltek.
Htkznapi szlels sorn elegendek a redukcis szempontok. Meghatroz a helyzet, a szemlyek egymshoz val viszonya. Heider a szemlyek motivciinak ismerett is eltrbe helyezte.
Sondi: Akit hasonlnak ltunk valamely csaldtagunkhoz, az szimpatikus, akit kevsb ltunk hasonlnak, az nem szimpatikus.
Htkznapi szemlyszlels elvei:
- konszenzus (megegyezs) elve: ha valaki viselkedse megegyezik a szerepviselkedsvel, akkor rla nem tudunk meg semmit.
- elts elve: ha elt a viselkedse a szereptl, mris megtudunk rla valamit. Pl.: apca stl az utcn kezben egy pornjsggal.
- alternativits elve: Van a szemlynek viselkedst tekintve vlasztsa? Ha van, akkor amit a viselkedsben megjelent, az informcihordoz szmunkra. Ha nincs, akkor nem hordoz informcit.
- involvci (rintettsg) elve: Ha a msik viselkedse rint minket is, akkor az a viselkeds, amit rnk gyakorol, meghatrozza a rla alkotott vlemnynket.
A mindennapi szemlyszlels hibaforrsai:
- A szemlyi ok tulajdontsa –mindenron: viselkeds htterben szemlyi okot prblok keresni (sikert nmagamnak, kudarcot msiknak knyvelem el)
- Beskatulyzs: vlt vagy vals hasonlsgra pl. A szemlyeket tpusba sorolom. Akkor is veszlyes, ha pozitv.
- Projekci:= kivetts. Egy szemly a maga elvrsait, ignyeit kivetti egy msik szemlyre, s azt ltja a msikban, amit ltni szeretne. Lehet pozitv s negatv is. Pl.: a szerelem vak. Pygmalion –jelensg: rvettek egy dolgot a gyerekre, a gyerek ennek az elvrsnak fggvnyben fog alakulni.
Ez a hrom sszpontosul a bnbakelmletben. A bnbakllts a szemlyi oksg elvnek kihangslyozst jelenti eleve, belertve az nvdelmet is.
- Holdudvarhats: van egy tulajdonsg, ami a tbbire rnyomja a blyegt. A holdudvarhatsok a benyoms-alaktsi torztsok specilis esetei. Az szlelknek azt a hajlamt jelentik, hogy felttelezzk, ha valaki valamilyen j tulajdonsggal rendelkezik, az illet egyb tulajdonsgai is valsznleg sszhangban lesznek ezzel, vagyis jk.
Aktv folyamatrl van sz, a megfigyel tulajdonsgai, msoktl hallott informcik, krnyezeti tnyezk, az egyn tapasztalatai fontos szerepet jtszanak.
(rai jegyzet)
Szemlyekrl alkotott kp konstrukcija
ASCH (1973): a szemlyekrl szerzett benyomsok elvileg ktfle mdon sszegzdhetnek bennnk. Az sszegzsi formula rtelmben azt vrhatnnk, hogyha egy szemlyrl kiderl, hogy a, b, c stb. tulajdonsgokkal rendelkezik, akkor ezt lineris rendben troljuk, s megfigyelseink puszta sszegszersgkben vannak jelen az illetre vonatkoz tudsunkban. Ez nyilvn nincs gy –lltja Asch -, s az alakllektani formult ajnlja cserekppen. Ennek lnyege, hogy egy szemlyre vonatkozan centrlis s periferikus jellemzket rznk magunkban, s a jellemzk egyttesen sajtos egszt, "Gestallt" –ot kpeznek, melybl ha kiemelnk vagy megvltoztatunk egy centrlisnak tn vonst, akkor megvltozik az egsz jelentse. A tulajdonsgok megismersnek sorrendje is fontos. Ksrlet: A clszemlyt az "intelligens, gyes, szorgalmas, melegszv, hatrozott, gyakorlatias, vatos" jelzkkel jellemeztk. Ms ksrleti szemlyek ugyanezt a lerst olvastk, de a "melegszv" jelzt a "hideg" vltotta fel. A clszemlyt a "melegszv" s a "hideg" tekintetben merben mskpp tltk meg.
Implicit Szemlyisgelmlet
Miknt jutunk el a klnbz tulajdonsgok szlelshez? A szemlyeket aszerint tljk meg, hogy jutalmaznak vagy bntetnek bennnket, hasznunk vagy krunk szrmazik bellk. A halloms tjn szerzett informcikra is tmaszkodunk. Minkt esetben felttelezhetjk, hogy msokrl alkotott kpnket a szocializci sorn kialakult implicit szemlyisgelmletek befolysoljk, melyek a kzmondsok, kzszjon forg maximk trhzbl szrmaznak.
Csepeli Gyrgy: Szocilpszicholgia)
Burkolt szemlyisgelmletek
Az emberekrl felhalmozott tudsunk eredmnyekppen valamennyien rendelkeznk "burkolt szemlyisgelmlettel", amit gy hatrozhatunk meg, mint felhalmozott hipotziseink s elvrsaink sszegt arrl, hogyan szervezdnek az emberi tulajdonsgok s jellemvonsok.
GEORGE KELLEY burkolt elmleteket vizsglta. Szerinte tapasztalatainkat gy rendszerezzk, hogy megismersi "konstruktumokat" hozunk ltre, amelyeken keresztl szleljk a vilgot. A konstruktumok nagyon szemlyesek. Kelley kifejlesztette a szerep –repertor tesztet az emberek konstruktum –rendszernek feltrsra s mrsre.
A burkolt szemlyisgelmletek a szemlyszlelst befolysol legfontosabb tnyezk kz tartoznak.
Szemlyszlels s szemlytpusok
Ha tpusokat jl lthat etnikai vagy faji jellegzetessgek hatrozzk meg, s az emberek kztt szles krben ismertek, sztereotpirl beszlhetnk.
Mennyire tipikus egy adott ember?
Az emberekrl alkotott tleteket befolysol szemlykategrikat gyakran szemly –prototpusoknak nevezzk. Az ezzel foglalkoz kutats azt mutatja meg, hogy az emberekrl val gondolkodsunkat a megtlt emberek prototipikussga is befolysolja. A prototpus elgondols egyik hibja, hogy kizrlag a racionlis, megismersi oldalra sszpontost a szemlyszlelsnek.
Nha sokkal knnyebb tletet formlni olyasvalakirl, aki sajt elvrsainktl eltr.
Pontossg
El kell dnteni, hogy az szlelt embernek milyen valdi tulajdonsgai vannak. Ms szavakkal mi is valakinek a valban pontos?
- Gyakran elegend, ha partnernk pillanatnyi, rvid ideig tart rzelmi reakciit szleljk.
- Az emberek az egyes helyzetekben nem mindig viselkednek kvetkezetesen.
- Szemlyisgnk nem tarts, vltozatlan valami, hanem rszben attl a helyzettl fgg, amelyben egy adott ember van.
- Szemlyszlelsnk gyakran fgg attl is, hogy az szlelt ember hasonlt – hozznk, vagy klnbzik tlnk.
- Az szlelk klnbzhetnek az rtkel sklk hasznlatt illeten is.
A hangulat hatsa a szemlyszlelsi tletekre
A szemlyszlels pontossgt az szlel pillanatnyi llapota is befolysolja. Egy j hangulatban lv szemly sokkal inkbb hajlik arra, hogy pozitv, kvnatos jellemzket tulajdontson trsainak, mint egy olyan, aki rossz hangulatban van.
Mi trtnik akkor, ha az embernek trgyi bizonytkai vannak, amelyekre tleteit alapozhatja? Ebben az esetben is eltorzulnak tleteik attl fggen, hogy milyen rzelmi llapotban vannak? Igen.
A sztereotipizls mint a pontatlansg egyik forrsa
Elkpzelseink egy csoport jellemzirl nmagukban is torztottak lehetnek. A csoportsztereotpia erejtl fggen nehzsget okozhat a megjelens, az arcberendezs stb., egyni klnbsgeink szlelse a msik csoport tagjainl. A szemtank gyakran emlkeznek egy szemly faji vagy etnikai csoport –hovatartozsra, azonban nem emlkeznek egyni jellemzire.
Pontossg fgg:
- szlel tulajdonsgaitl
- Adott pillanatban fennll hangulattl
- helyzettl
|